Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 10. 2020 19:27

TylerDurden
Příspěvky: 36
Reputace:   
 

Lineární rekurentní rovnice třetího řádu

Zdravím, potreboval bych pomoct vysvětlit následující pojmy a uvést příklad linární homogenní rekurentní rovnice třetího řádu s konstantními koeficienty včetně počátečních podmínek.

Nemám ani tušení co je to lineární homogenní rekurentní rovnice, byl bych moc rád kdyby mi to někdo vysvětlit co možná nejjednodušeji. Děkuji

Offline

 

#2 22. 10. 2020 22:03

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Lineární rekurentní rovnice třetího řádu

A zkušel jsi už google ?

Offline

 

#3 22. 10. 2020 22:07 — Editoval TylerDurden (22. 10. 2020 22:07)

TylerDurden
Příspěvky: 36
Reputace:   
 

Re: Lineární rekurentní rovnice třetího řádu

↑ MichalAld:
No ano, akorat tomu nechapu právě z těch všech definicí jsem akorát zmaten, proto bych to ptořeboval vysvětlit nějak jednoduše... Matematika není můj šálek.

Offline

 

#4 23. 10. 2020 00:11

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Lineární rekurentní rovnice třetího řádu

No, rekurentní rovnice je obdoba diferenciální rovnice, ale na číselných řadách.

Prostě předpis, kde n-tý prvek je "vyroben" z několika předcházejících. Takže nejjednodušší rovnice, co mě napadá, je třeba

$y_n = y_{(n-1)} + y_{(n-2)} +y_{(n-3)}$

Pokud máš zadány první tři prvky, můžeš vypočítat i všechny následující ... vždycky vezmeš poslední 3 a z nich vypočteš ten nejnovější. A zase, a zase, pořád až do nekonečna...

U jednoduchých rovnic (jako je třeba tato, nebo obecně všechny lineární rovnice) lze najít řešení přímo, tj. ve tvaru

$y_n = f(n)$

tj funkci která umožní vypočítat n-tý prvek rovnou, bez toho, abychom počítali všechny předcházející.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson