Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 11. 2020 06:49 — Editoval Makrofág (27. 11. 2020 06:58)

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Sjednocení antisymetrických relací už nesmí být antisymetrickou relací

Ahoj lidi!

Prosím, pomozte mi najít takové sjednocení antisymetrických binárních relací, aby toto sjednocení už nebylo antisymetrickou relací.
Řekněte, jak něco takového můžu najít, když v tom sjednocení vybírám zase jen ty dvojice, které do antisymetrických relací patřily? Já přece ze dvou pytlů nasypu všechny dvojice do jednoho většího pytle, ale s těmi dvojicemi jako takovými nic neudělám, tak jak se může něco změnit zhlediska typu té relace?

Takže moje otázka vlastně zní obecněji: Jak můžu sjednocením dvou binárních typově stejných relací dostanu typově jinou? (typově stejných znamená stejné podmínky pro to, aby dva prvky byly v takové relaci)

OBECNĚ TO JDE... ODPOVĚĎ NA POSLEDNÍ OTÁZKU: sjednocení dvou asymetrických relací může dát relaci, která už není asymetrická. Např. [mathjax]<\cup >[/mathjax], kde [mathjax]<,>[/mathjax] je na [mathjax]\mathbb{R}[/mathjax] .


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#2 27. 11. 2020 07:03

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Sjednocení antisymetrických relací už nesmí být antisymetrickou relací

Offline

 

#3 27. 11. 2020 07:12

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Sjednocení antisymetrických relací už nesmí být antisymetrickou relací

↑ vlado_bb:

No jo, ale pokud je [mathjax]R[/mathjax] antisymetrická, pak [mathjax]a=b[/mathjax]. V tom případě napíšu [mathjax]R = \{[a,a]\}[/mathjax].
Pokud [mathjax]S[/mathjax] je taky antisymetrická, tak to samé můžu napsat i u ní. A když to sjednotím, tak to je zase antisymetrické ne? Já, prostě, když se v těch relacích dostanu k tomu, že ty dvojice dokážu přepsat na dvojici stejných prvků, tak to hodím do toho sjednocení a zas mám hromadu dvojic stejných prvků. Kde mám ve svém pohledu díru?


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#4 27. 11. 2020 07:16

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Sjednocení antisymetrických relací už nesmí být antisymetrickou relací

↑ vlado_bb:
Jó, už vím. Tam jde o to, že v té implikaci nakonec budu mít splněný předpoklad, protože se dočkám obou kombinací prvků a důsledek splněný nebude, protože [mathjax]a \ne b[/mathjax]. Jasan. A u [mathjax]R[/mathjax] a [mathjax]S[/mathjax] předpoklady nebudou splněny, a tím pádem ta implikace platit bude. Dobře, díky moc!


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson