Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 12. 2020 09:07 — Editoval Bojovnik0806 (03. 12. 2020 09:15)

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

Zdravím, ještě jednou bych se chtěl obrátit o menší pomoc, pokud se tu najde někdo ochotný a zběhlejší v strojařině, aby mi případně vysvětlil
a potvrdil pár věcí ohledně jednoho domácího úkolu...

Zadání zní: Válcové plochy o průměru 20F7 a 30n6 vrtacího pouzdra(obr. v odkazu níže) mají v celé délce měřené plochy dovolenou úchylku souososti 0,02.Součást zobrazte
v měřítku 2:1, zakótujte ji, předepište zadanou geometrickou toleranci a strukturu povrchu.

Odkaz obrázku -> https://uloz.to/tam/fa20056d-2c1c-4762- … cd8001f734

V Cadu jsem byl schopen podle zadání v poměru rozměrů k danému měřítku (podotýkam hrubě) vyobrazit daný předmět.

hrubý výkres zde -> https://uloz.to/tam/4df40459-b34b-43d1- … fd48819d1a

Takže narýsovat jej snad v pohodě zvládnu a pokud se nepletu, tak stačí k uspokojivému, kompletnímu zobrazení v rámci splnění daného úkolu tento jeden pohled.Je mi jasné , že v tom hrubém návrhu
v Cadu chybí spousty drobností... Ty ovšem na finálním ručním výkrese doplním...

Taky jsem byl schopen najít v tabulkách toleranční rozmezí pro rozměr 30h11, 20F7 a 30n6... mělo by to být 30h11(-130,0) , 20F7(+0,02,+0,041) a 30n6(+0,015,+0,028)...

Ale v čem si hlavně nejsem jistý, je určení hodnoty struktury povrchu Ra(či jestli je potřeba i dalších parametrů) a jeho následné zaznačení ve výkrese a také zaznačení dané souososti, základny atd.

Pokud by tohle mohl někdo ochotný a zkušený zanalyzovat, nějakým vhodným způsobem mi vysvětlit a ukázat nějaké řešení,
byl bych moc vděčný... Jak musím znovu zopakovat z minulého dotazu... Technické kreslení není hlavním předmětem a ta distatnční výuka udělala svoje... Předem moc děkuji...

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Bojovnik0806)

#2 03. 12. 2020 10:42 — Editoval Honzc (03. 12. 2020 11:01)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Bojovnik0806:
Proč máš na výkrese všechny kóty dvojnásobné?
Rozměry se píší ve skutečné velikosti.
Tady máš obrázek (výkres)
Poznámka: Možná, že by celková drsnost mohla být i Ra=12,5

Offline

 

#3 03. 12. 2020 11:01

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Honzc:

Jo, o těch kótách vím, psal jsem, že je to jen hrubý výkres, nechtělo se mi to upravovat...

Moc děkuji za obrázek, ale mohl bych ještě poprosit o nějaké polopatické vysvětlení, jak k těm hodnotám Ra a zaznačení Ra + souosososti a základny dojít??Moc děkuju...

Offline

 

#4 03. 12. 2020 11:05 — Editoval Honzc (03. 12. 2020 11:08)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Bojovnik0806:
Hodnotu souososti máš zadanou, a na vztah mezi drsností povrchu a tolerančními stupni (IT) a značením drsnosti na výkresech se podívej
např.Sem

Offline

 

#5 03. 12. 2020 11:07 — Editoval Bojovnik0806 (03. 12. 2020 11:13)

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Honzc:

Já vím, že je zadaná, ale způsob, jakým dojdu ke zvolení základny a odpovídajícímu zaznačení souososti?

Jo a ještě jedna věc... rozhodně nechci být nevděčný a nějak nevhodně zpochybňovat, ale například zde http://eduka.spaco.cz/wp-content/drsnost-povrchu.pdf 1. strana , význam značek se píše
, že válcované plochy patří údajně mezi plochy neobrobené, neměla by se tím tudíž nějak změnit značka i hodnota???

Offline

 

#6 03. 12. 2020 11:21

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Bojovnik0806:
Prakticky si můžeš za základnu zvolit i povrch pouzdra a pak tu toleranci dát ke kótě díry, ale podle mne se lépe brousí povrch pouzdra vzhledem k díře, než by tomu bylo naopak.

Offline

 

#7 03. 12. 2020 11:33

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Honzc:

Snad rozumím... A ta drsnost???  Je brána válcovaná plocha za obrobenou nebo neobrobenou???

Offline

 

#8 03. 12. 2020 11:54

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Bojovnik0806:
Ty tam žádnou válcovanou plochu nemáš (je potřeba pořádně číst - ty máš plochu válcovou od slova válec).
Jinak pokud by byl díl vyroben např. z plechu, který je opravdu válcovaný, pak by se jeho povrch označil značkou drsnosti pro neopracovanou plochu (viz ten předchozí odkaz o drsnostech)

Offline

 

#9 03. 12. 2020 12:05 — Editoval Bojovnik0806 (03. 12. 2020 12:30)

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Honzc:

Jo sory, moje chyba, jejda... Tak jo, moc ti děkuju za pomoc :-) Jen ještě snad už úplně poslední dotaz... Jak jsi mi poslal ten obrázek... A máš tam bokem toho vrtacího pouzdra
napsáno : Ra 6,3 ( Ra 0,8 , Ra 1,6) , tak to tam taky musím mít???  A jsou jinak teda ty hodnoty 0,8 a 1,6 vůči rozměrům toho pouzdra v pořádku jo?

A ještě prosím tě v těch materiálech o drsnosti, co jsi mi poslal... Ten stupeň IT, který je navázaný na rozsah rozmerů, ke kterému se má vztahovat i ta hodnota drsnosti, tak podle
čeho, že ten stupeň přesnosti poznám??

Offline

 

#10 03. 12. 2020 12:32 — Editoval Honzc (03. 12. 2020 12:36)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Bojovnik0806:
Tohle Ra 6,3 ( Ra 0,8 , Ra 1,6) je umístěné v pravém horním rohu výkresu a značí toto:
Ra 6,3 je drsnost všech ploch, které nemají udanou svou drsnost (tzv. celková drsnost)
Ty v závorce jsou ostatní drsnosti, které se vyskytují na výkrese.
Podle tabulky by ta celková drsnost mohla být i Ra 12,5 (hlavně drsnost čel u rozměru 30h11), ale já mám radějí Ra 6,3 (která se obráběním - zde zřejmě soustružením dá lehce dosáhnout)
Ano ty drsnosti u průměrů 20 a 30 jsou v pořádku.
Jestli děláš výkres pak by si tam ty hodnoty vpravo nahoře měl mít. (pokud jenom náčrtek, tak to záleží na domluvě s vyučujícím)
Stupeň přesnosti je přeci dán tím číslem za toleranční značkou, tedy n6 značí IT6, F7 IT7, h11 IT11.
Pokud tam žádná tolerance není pak se bere jakoby to bylo IT13 (nebo platí tolerance pro netolerované rozměry)

Offline

 

#11 03. 12. 2020 12:37 — Editoval Bojovnik0806 (03. 12. 2020 12:37) Příspěvek uživatele Bojovnik0806 byl skryt uživatelem Bojovnik0806. Důvod: neaktuálnost

#12 03. 12. 2020 13:08 Příspěvek uživatele Bojovnik0806 byl skryt uživatelem Bojovnik0806. Důvod: aktuálnost

#13 03. 12. 2020 13:11

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Bojovnik0806:
Vždyť to máš v tabulce z příspěvku č.4 (Vztah mezi drsností povrchu a tolerančními stupni IT)
Máš tam rozsahy rozměrů, stupeň přesnosti a u toho drsnost.
Celkovou drsnost odhadneš "citem - praxí", já jsem zvolil Ra=6,3, protože soustružením, které bude pro výrobu polotovaru (bez broušení povrchu a asi použití výstružníku na opracování díry) zřejmě použito se dá této drsnosti lehce dosáhnout (jak jsem už psal, mohla by být i Ra=12,5, ale to je na volbě konstruktéra)

Offline

 

#14 03. 12. 2020 13:29

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Honzc:

dobře, snad už chápu, děkuju...

Offline

 

#15 03. 12. 2020 16:59

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

Pokud jde o drsnosti ... tak můžeš být v klidu, že toleracni h6 či h7 žádná válcovaná ocel nemá, hlazenka (tj. ocel tažená za studena) má h9. Tolerance jiné než h žádný běžný polotovar nemá, takže se tím vůbec nemusíš zabývat a všechny povrchy můžeš považovat za obráběné. (Z hlediska toho dílu se nikdy nic nepokazí tím, že se bude požadovat obrábění všech ploch. Jde jen o úsporu nákladů - že některé méně důležité věci se mohou řezat přímo z vhodného polotovaru a na povrch už se nemusí sahat - týká se to třeba per do hřídelů, na které se zrovna polotovary dělají, nebo nějakých trubek nebo profilů ze kterých se svařují kostry. Ale běžné díly (zejména ty přesné) jsou vždycky obráběné).

běžně se použvají drsnosti Ra=1.6 - frézován či soustružení, a Ra=0.8 - většinou broušené povrchy, i když toho lze na soustruhu za jistých podmínek dosáhnout taky. Ra=0.4 už je docela jemné proušení. Jinak lze v principu brousit na libovolně malou drsnost, ale není z toho žádný velký užitek...

Běžné kolíky (na kolíkové spoje) se dělají v toleranci m6 a jsou broušené na Ra=0.8. Takže to můžeš úplně v klidu použít taky, jak na vnější tak i na vnitřní povrch.

Pokud potřebuješ specifikovat drsnost i na těch čelních plochách, tak tolerance h11 je skoro jak uříznuté pilkou, takže tam ti stačí Ra=3.2, a nebo to neuvádět vůbec. Jinak ony se ty tolerance typu h11 na délkové rozměry zpravidla nepoužívají, tam se píší tolerance rovnou. Většinou se to používá na kruhové díry, případně na rozměry nějakých hranatých tyčí. Ale na délkách jsem to v životě neviděl.

Pokud jde o tu souosost - tak jednu plochu označíš jako referenční, a ke druhé dáš značku geometrické tolerance (to je ten obdélníček se 3 položkami - symbol souososti, velikost, a odkaz na referenční plochu). V tomto případě je úplně jedno, kterou plochu zvolíš za referenční. Jinak ta volba referenční plochy neurčuje, jak se to má vyrábět, ale jak se to má měřit...

Častokrát je to jedno, která plocha se zvolí za referenční a která za měřenou ... někdy je ale jedna z nich taková výrazná, velká - a společná pro více tolerancí, tak se zvolí ta. A někdy to tak nějak plyne z funkce toho dílu.


PS: a kóty, které kótují kruhové díly musí mít před hodnotou značku průměru - to je asi tak to nejdůležitější...

Offline

 

#16 03. 12. 2020 17:02

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

Hlavně proboha nepiš do výkresu Ra=12.5, jak ti tu někdo radí, tuhle drsnost bude mít přibližně podkova od kováře...

Offline

 

#17 03. 12. 2020 17:57 — Editoval Honzc (03. 12. 2020 18:17)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ MichalAld:
Ra 12,5 rozhodně není drsnost podkovy od kováře, tak se uklidni. (na čela takového pouzdra, která jsou ještě se sraženíma jediná bez drsnosti je 12,5 docela dobrá drsnost)
Pozn. O drsnosti povrchu se většinou dá mluvit u třískového obrábění (takže mluvit o drsnosti u kováře, který do "rozžhavené" oceli mlátí kladivem je docela mimo)

Offline

 

#18 03. 12. 2020 23:09

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Technické kreslení - nejistota ohledně správného značení geom. toler.

↑ Honzc:
Tady je takový hezký graf, jaké jsoou běžné drsnosti u různých technologií.

Takže takové příklady, kde se běžně vyskytuje drsnost Ra=12 jsou například:

řezání pilou

slévání do pískové formy

válcování za tepla

kování (strojní, samozřejmě)

řezání plamenem


Ale na běžných obráběných dílech né...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson