Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 12. 2020 20:44 — Editoval Bojovnik0806 (05. 12. 2020 20:53)

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Rychlý dotaz k výkresu...

Prosím vás, jenom rychlý dotaz k výkresu... Byl jsem zpětně upozorněn spolužačkou, když jsme si ještě před odevzdáním úkolu vzájemně poslali výkres, že
mi asi u pohledu, který odkazuje na průřez(u toho levého horního) chybí rovněž naznačené neviditelné obrysy... Musí tam být, když jsou všechny vnitřní průměry zachyceny vedle v průřezu??
A u toho pohledu z vrchu(levý spodní), měl by být ještě přerušovanou čarou zakreslen ten prostřední vnitřní průměr, který jde vidět v průřezu, když se s žádným jiným nepřekrývá??Normálně bych ho tam dal, ale nevím jestli je to potřeba, když je tam už průřez... ikdyž ten bych teď řekl, že asi nejspíš jo... Předem moc děkuju za odpověď...

zde obrázek...

https://uloz.to/tam/723b3da5-b633-4462- … 6cf0182046

Jinak nemá být s kótama, věřím , že jinak to je už dobře, v průřezu se jinak ten spodní vnitřní průměr má překrývat s vnějším vrchním průměrem, oba jsou 50(při pohledu z vrchu)... Ten tedy vidět z vrchu nepůjde...  Takže otázka prostě jen na ty případné, již zmiňované, chybějící neviditelné obrysy levého horního obrázku a jednoho vnitřního průměru pohledu z vrchu na levém spodním...  Nejsem si fakt jistý, jestli se nějak mění nutnost zachycovat neviditelné obrysy v ostatních pohledech, když tam figuruje průřez... Ještě jednou předem moc děkuju...

Offline

 

#2 05. 12. 2020 21:30

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Rychlý dotaz k výkresu...

To je těžký ... v CADu se to zpravidla dá zvolit, jestli to tam má ty neviditelné hrany dělat nebo né. Nějaké normy ohledně výkresů - to už se dnes dodržuje jen z části - polovina dílů stejně nejde nakreslit tak, aby to podle toho šlo vyrobit...

Ale intuitivně - v tom levém pohledu bych ty vnitřní hrany udělal - pak je aspoň hned vidět, že je to duté. V tom pohledu shora bych je já osobně nedělal, protože už tak je tam těch čar (soustředných kružnic) až až, a tím že tam přibudou další to bude ještě méně přehledné než je to teď.

Ale samozřejmě, co je "správně", to já nevím...

Když by tam byly kóty, tak se ten spodní pohled nemusí dělat vůbec, protože to, že jde o rotační součást bude zřejmé z těch kót (bude tam symbol průměru). No a nebo (jak bych to udělal já) bych udělal ten pohled kruhový pohled, a z něj ronvou řez.

Podle mě nikdo nenařizuje je tam zobrazovat, zejména pokud by to srozumitelnost výkresu zhoršilo. Když budu mít desku, ve které bude stovka porůznu umístěných děr (různě velkých) tak je při pohledu zboku určitě zobrazovat nebudu ... stejně by se v tom nikdo nevyznal. Naproti tomu, když budu mít pohled na tuhle desku shora - a zboku bude mít nějaké otvory, tak je zase lepší, když tam zobrazeny budou ... protože člověk aspoň přesně ví, ze které jsou strany (zatímco z těch bokorysů to není tak přímočaře jasné, ze kterého boku vlastně jsou).

Offline

 

#3 05. 12. 2020 21:43 — Editoval Bojovnik0806 (05. 12. 2020 21:43)

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Re: Rychlý dotaz k výkresu...

↑ MichalAld:

Děkuju moc za odpověď...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson