Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 12. 2020 15:35 — Editoval Bojovnik0806 (06. 12. 2020 15:36)

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Ještě jeden malý dotaz k průřezu...

Prosím vás ještě jeden takový ,,hloupý" dotaz... Vím, že v řezu se zobrazuje z tělesa všechno, co leží v rovině řezu i za ní... V průřezu jen to, co leží přímo v rovině řezu...
Znamená to i to, že v řezu se mohou vyskytovat zakreslené neviditelné obrysy a v průřezu nikoliv?Jde mi hlavně o ten průřez... Logicky, buď to jde v rovině průřezu přímo vidět,
nebo to v průřezu nemá co dělat?V průřezu tedy nemohou být zobrazeny neviditelné hrany???Je má úvaha správná???

Offline

 

#2 06. 12. 2020 15:55

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Ještě jeden malý dotaz k průřezu...

Asi je to tak jak říkáš ... ale ony se ty neviditelné hrany moc neřeší ani v tom řezu .. řez je zpravidla od toho, aby se zobrazilo (a zakótovalo) to co je v rovině toho řezu ... ty ostatní věci (za rovinou řezu) jsou tam zpravidla jen proto, aby to dávalo smysl.

Ale samozřejmě, lze vymyslet díl, kde se řez dělá jen proto, aby bylo vidět to co je za ním, a co je přímo v rovině řezu nás vůbec nezajímá.

Hele, všechno jsou to věci které mají sloužit jedinému cíli - aby z výkresu bylo poznat, jak ten díl vypadá. To je ten nejzákladnější požadavek. Dodržet při tom pravidla pro kreslení je až druhořadé.


Já třeba některá pravidla vůbec neuznávám. Jako třeba je nějaké pravidlo, že ve výkrese by neměly být kóty navíc. Proč bych je tam neměl dávat? Třeba ty rotační díly ... z technického pohledu, a z pohledu jak by se ten vyrobený díl kontroloval je přirozené kótovat jej od "základny" po "špičku" ... ale ten soustružník, co na to musí udělat program, to potřebuje vyrábět od té špičky. A přece je blbost, aby si u každého dílu musel kóty přepočítávat, když mu je tam můžu v CADu nasázet rovnou. Takže tam klidně dám kóty obojí ... od základny i od špičky. Čemu to proboha vadí ?

Jasně, když jsou někde požadované tolerance, tak to musím udělat tak, aby nemohlo dojít k dvojznačnosti ... ale jinak to podle mě ničemu nevadí. Navíc se všechny složitější díly stejně vyrábí podle modelů... výkresy jsou dnes už takový napůl přežitek, případně slouží k tomu, aby se vědělo, jak ten krám vypadá a z čeho je vyrobený...

Já jsem třeba u nás zakázal dávat do výkresu měřítka ... protože nelze nijak zajistit, že je pak ten výkres v měřítku i vytištěn...navíc zdaleka né všechno se dá hezky zobrazit v měřítcích 1:1, 1:2, 1:5 ... občas člověk potřebuje třeba měřítko 1:3.5, aby se mu to hezky vešlo na stránku...

Offline

 

#3 06. 12. 2020 16:01 — Editoval Bojovnik0806 (06. 12. 2020 16:13)

Bojovnik0806
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: SŠIEŘ v Rožnově pod Radhoštěm(již hotová)
Pozice: dálkový student
Reputace:   
 

Re: Ještě jeden malý dotaz k průřezu...

↑ MichalAld:

rozumím, díky za odpověď... tak já prostě v průřezu neviditelnou hranu neudělám a kdyby mi to učitelka měla vytknout, že je to špatně, aspoň ji  řeknu, že jsem si myslel, že se v průřezu
nic mimo rovinu jeho řezu nemá zobrazovat...

Offline

 

#4 06. 12. 2020 17:08

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Ještě jeden malý dotaz k průřezu...

↑ MichalAld:
Zdravím, jenom taková poznámka. Dvojí kóty na výkrese nemají být z hlediska tzv. změn. Když se třeba takový díl změní,(a to zrovna v kótě, která je tam dvakrát) tak by mohlo dojít k tomu, že jednu změníme a na druhou zapomeneme. A co pak platí. (dříve se výkresy nekreslily célé znova-to by bylo velmi neekonomické)
Vím a chápu, že v dnešní době se dá výkres vytisknout znovu se změněnými kótami a starý (pokud se ještě výkresy pro výrobu používají) zlikvidovat, ale primárně toto opatření sloužilo k zamezení chyb.
Navíc v každém podniku je vydávání dokumentace pro výrobu zabezpečeno jiným způsobem (vydávání kompletní dokumentace pro každou novou sérii, někde můžou být výkresy trvale na dílně a obměňují se jenom změněné apod.)
A ještě, soustružník má primárně vyrýrábět (i když je to třeba jen zakládání polotovarů do CNC stroje) a ne programovat (na to jsou většinou "programátoři"). A jsou výrobky (třeba přípravky apod.), u kterých se tvorba programu (malý počet kusů) ani nevyplatí.

Offline

 

#5 06. 12. 2020 21:04

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Ještě jeden malý dotaz k průřezu...

↑ Honzc:

No, když se díl modeluje ve 3D cadu, tak ty kóty stejně dělá všechny počítač (ty na výkrese). Jsou to jen informační kóty, neurčují skutečné rozměry toho dílu. A vlastně ani není možné, aby počítač jednu kótu změnil a druhou né ...

To jestli kód do CNC soustruhu tvoří "soustružník" nebo "programátor" je asi úplně jedno ... problém je pořád ten samý.

A na ručním soustruhu, co já vím, dělají díly už jen chlapi, co maj pár let do důchodu a nejsou ochotní se CNC stroje naučit ovládat. O nějaké rentabilitě snad nemůže být ani řeč ... je to spíš o tom, že soustruh je škoda vyhodit, a chlap si vydělá aspoň na svůj plat...

Ale že by si dnes někdo koupil nový ruční soustruh, aby na něm něco vyráběl ... vždyť on už se skoro ani koupit nedá...

O frézování ani nemluvím, ruční frézy už u nás skoro ani neexistují ... a z dnešních dílů už by se na nich nedalo vyrobit skoro nic...

Offline

 

#6 06. 12. 2020 21:08

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Ještě jeden malý dotaz k průřezu...

↑ Honzc:
Ale neber to prosímtě osobně ... já jsem jen poznamenanej tím, co musím v práci pořád řešit...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson