Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 01. 2021 00:44

FikVodenka
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: CZU PEF
Pozice: Student
Reputace:   
 

Maticová rovnice

Ahojte,

mám moc velikou prosbu, už se s tím nějakou dobu trápím, snažil jsem se s tím bojovat, ale už fakt nevím, dokud se tam neobjevilo v zadání matice C, bylo všechno v pohodě, uměl jsem to, ale tedko si nevím rady, vypadá to následovně:



[mathjax2]Spočtěte matici X:  A·X - B = 3A - 2X, kde \mathbf{A}=\left(\begin{array}{cc} -1 & 2\\2 & -2 \end{array} \right) a \mathbf{B}=\left(\begin{array}{cc}7 &-3\\ 2 &4 \end{array} \right)?[/mathjax2]


Pak zadání pokračuje takto(mám vybrat jedno správné vyjádření X=...):

X=  C^-1·(3A + B)
X = (3A + B)·C^-1
X = C^-1·(3A - 2 + B)
X = (3A - 2X)·C^-1
X = (3A - 2 + B)·C^-1
X = 3E - 2X·C^-1 + B

Dále v zadání je uvedeno:

"přičemž matice C je:"

C= A-2
C= A + 2B
C= A+2E
C=A

A pak dále už je uvedeno, že mám vypočítat determinant matice C a inverzní matici k matici C^-1=?
a pak X=?

Já si s tím věděl rady, když v zadání nebyla vůbec uvedena matice C, ale vůbec právě nemám tušení, jak je to s tou maticí C, kde se tam najednou vzala a tak...

Mockrát předem děkuji za odpovědi a pomoc!! :)

Offline

 

#2 13. 01. 2021 03:01

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Maticová rovnice

Ahoj,
pokus se ze zadané maticové rovnice vyjádřit matici [mathjax]X[/mathjax]. Po úpravách musíš dostat 
$X = (A + 2E)^{-1}(3A + B)$

Z toho už je vidět, že [mathjax]C = A+2E[/mathjax]

Offline

 

#3 13. 01. 2021 14:23

FikVodenka
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: CZU PEF
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Maticová rovnice

Už jsem na to kápnul díky tomuhle postupu, mockrát ti děkuju, moc mi to pomohlo!!! :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson