Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 02. 2021 21:10 — Editoval kastanek (19. 02. 2021 21:13)

kastanek
Příspěvky: 138
Škola: G
Pozice: student
Reputace:   
 

Autíčka

Ahoj, je to sice úloha z přijímaček na SŠ, ale připadá mi to docela těžké na ZŠ, tak to dávám do této sekce:
Na kruhové autodráze jezdila v sousedních drahách dvě autíčka, první autíčko ve vnitřní dráze, druhé ve vnější dráze. Obě autíčka startovala současně z jedné startovní čáry. První autíčko ujelo každá 4 kola za stejnou dobu, za kterou ujelo druhé autíčko 3 kola.
Během jízdy autíčka neměnila svou rychlost.

A teď ten úkol:

Druhé autíčko vystartovalo v opačném směru než první autíčko. Druhé autíčko ujelo prvních 5 kol. Určete, kolikrát se během této jízdy obě autíčka minula. (Poprvé se obě autíčka minula hned po startu.)

Řešil jsem to metodou (případně pak dám k posouzení), která asi běžného deváťáka nenapadne. Tak přemýšlím, jestli mi tam neuniká nějaká jednoduchá zákonitost, protože je to úloha za pouhé dva body. Máte nějaký tip, jak to rychle a jednoduše spočítat?

Offline

 

#2 19. 02. 2021 21:48 — Editoval david_svec (19. 02. 2021 21:51)

david_svec
Příspěvky: 435
Pozice: student
Reputace:   13 
 

Re: Autíčka

↑ kastanek:

Ahoj,

dle mého je klíčová myšlenka si uvědomit, že se minou vždy když druhé autíčko ujede 3/7 dráhy (první tedy 4/7 dráhy).
Potom je to už lehké.

Tohle je právě ten příklad, který je sice těžší na ZŠ, ale rozliší ty dobré žáky od těch nejlepších. :-)

Offline

 

#3 19. 02. 2021 22:09

laszky
Příspěvky: 2363
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Autíčka

Offline

 

#4 20. 02. 2021 18:52

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Autíčka

Ahoj, podle mě to bude součet počtu kol, které obě autíčka ujedou (z toho dolní celá část) +1 (za startovní minutí). To podle mě zafunguje i na obecný případ, kdy se může jejich rychlost během jízdy libovolně měnit. Musí ovšem jet stále stejným směrem (proi sobě). Určitě to půjde zobecnit na případ, kdy pojedu stejným směrem (pak se vezme rozdíl počtu kol) a možná nějak i na případ, kdy během jízdy budou měnit směr, ale tam to bude složitější.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson