Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 04. 2017 17:20

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Pravděpodobnost průběhu reakce

Zdravím.

Říkal jsem si, co by mohlo vznikat při rozpouštění mědi v kyselině chloristé. Napadly mě tyhle tři rovnice:

$4Cu + 9HClO_{4}\Rightarrow 4Cu(ClO_{4})_{2} + HCl + 4H_{2}O$

$7Cu + 16HClO_{4}\Rightarrow 7Cu(ClO_{4})_{2} + Cl_{2} + 8H_{2}O$

$Cu + 2HClO_{4}\Rightarrow Cu(ClO_{4})_{2} + H_{2}$

Šlo by nějak teoreticky určit, jaká z těch reakcí bude nejpravděpodobněji probíhat?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Bedlasky)

#2 14. 04. 2017 19:42

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Pravděpodobnost průběhu reakce

↑ Bedlasky:
Zdravím,
to poslední rozhodně ne. Plynný vodík by měďnatou sůl opět zredukoval na měď (ušlechtilé kovy, které  mají vyšší redox potenciál, než vodík, se nerozpouští v kyselinách za vzniku vodíku).
Jestli vznikne HCl nebo Cl2 bude záviset mj. i na koncentraci kyseliny, resp. přesněji na pH roztoku.
Nastudujte si Latimerovy a Frostovy diagramy a Nernstovu rovnici :-)
Stačí takto?


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#3 15. 04. 2017 21:55

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Pravděpodobnost průběhu reakce

↑ houbar:

Zdravím.

Co se týče Latimerových a Frostových diagramů, našel jsem o nich akorát něco tady. Konkrétně jsem z toho pochopil, jak to sestavit (u těch Frostových diagramů to N.E° na ose y - N znamená oxidační číslo?). Co jsem tak nějak pochopil, tak ve Frostově diagramu vidím, jak moc je stabilní prvek v nějakém oxidačním čísle oproti jiným jeho oxidačním číslům. V Latimerově diagramu zase stand. elektrodové potenciály mezi jednotlivými reakcemi. V čem konkrétně mi to ale pomůže, to netuším.

Co se týče Nernstovy rovnice a pH, našel jsem pěkný materiál tady. To odvození formálního elektrodového potenciálu na základě pH jsem pochopil, vrtá mi ale hlavou jiná věc. Kde v tom výpočtu po dosazení použili střední aktivní koeficienty? Pokud vím, tak to 0,0592 je přibližná hodnota, která vyjde z $\frac{RT}{F}$ a převodu na dekadický logaritmus. Takže nevím, kam se tohle ztratilo. Navíc jsem našel výpočty pro střední aktivní koeficienty, které se dají použít jen do koncentrace 0,01 mol/l. Celkový elektrodový potenciál reakce v tomhle asi není důležitý, nebo snad ano? V materiálu výše počítali jen ten formální. A v čem dalším mi Nernstova rovnice může pomoci netuším. Poradíte mi prosím, co konkrétně bych si měl ještě nastudovat?

Offline

 

#4 07. 03. 2021 00:20

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Pravděpodobnost průběhu reakce

Tak trochu jsem si dnes vzpomněl na tento svůj starý dotaz a napíšu sem odpověď pro případ, že by někoho takové ptákoviny zajímaly :).

Pokud budeme uvažovat reakci mědi s azeotropickou HClO4 (72%, běžně prodávaná koncentrace), tak by neproběhla žádná reakce, protože kyselina chloristá je do nějakých 75% koncentrace plně disociovaná a chová se jako běžná silná kyselina bez oxidačních účinků. Oxidační vlastnosti jsou způsobeny až přítomností nestabilních kovalentních molekul HClO4.

Pokud bychom uvažovali reakci mědi s čistou HClO4, nejspíš by nedošlo téměř k žádné reakci kvůli vzniku pasivační vrstvy chloristanu měďnatého. Nicméně pokud bych měl vyjít z nějakých praktických zkušeností, tak z toho, s čím jsem pracoval, má nejblíž čisté HClO4 dýmavá HNO3, která taktéž téměř nereaguje s mědí. Nicméně pár kapek vody reakci spolehlivě nastartuje. Obdobné chování bych očekával i u směsi čisté HClO4 a mědi. Existuje několik různých produktů, na které by se mohla kyselina chloristá redukovat a to: HClO3, ClO2, Cl2 a HCl. HClO3 je nad 30% nestabilní a okamžitě se rozkládá (ve větších množstvích explozivně):

$8HClO_{3} \Rightarrow  4HClO_{4} + 2Cl_{2} + 3O_{2} + 2H_{2}O$
$3HClO_{3}\Rightarrow HClO_{4} + 2ClO_{2} + H_{2}O$

ClO2 je relativně stabilní produkt redukce, stejně tak chlor. HCl má redukční vlastnosti a reagoval by jak s HClO4, tak s případnou intermediátní HClO3:

$5HClO_{4}+3HCl\Rightarrow 8ClO_{2}+4H_{2}O$
$5HClO_{3}+HCl\Rightarrow 6ClO_{2}+3H_{2}O$

Tudíž jedinými stabilními a finálními produkty redukce HClO4 by byly ClO2 a Cl2. Rovnice pro reakci mědi dejme tomu s 90% HClO4 jsou tedy:

$3Cu + 8HClO_{4} \Rightarrow 3Cu(ClO_{4})_{2} + 2ClO_{2} + 4H_{2}O$
$7Cu + 16HClO_{4} \Rightarrow 7Cu(ClO_{4})_{2} + Cl_{2} + 8H_{2}O$

Z praktického hlediska pohledu bych tuto reakci ale nepovažoval za příliš bezpečnou. V nějakém malém množství ve zkumavce by to asi bylo bezpečně uskutečnitelné, ale určitě ne ve větším množství, vzhledem k tomu, že čistá HClO4 reaguje s redukčními činidly explozivně, HClO3 se explozivně rozkládá a ClO2 je nad 10 objemových % ve vzduchu explozivní.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson