Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 03. 2021 19:42

Kvetinka21
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Reakce burelu a vody

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak bude reagovat směs uhlíku a burelu s vodou. V učebnici je napsáno, že by měla vzniknou suspenze. Dále se vyfiltruje a filtrát by měl nějak reagovat s roztokem hydroxidu sodného.
Chtěla bych se tedy zeptat, jak první část zapsat rovnicí a jak by se postupně měnil filtrát potom, co bych do něj přidávala roztok hydroxidu.
Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 10. 03. 2021 01:44

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Reakce burelu a vody

Ano, když nasypeš uhlík a burel do vody, vznikne suspenze (což není žádná reakce). Když to přefiltruješ, filtrát bude voda a ve filtráku uhlík + burel. Voda s hydroxidem sodným nereaguje. Poprosil bych o originální zadání.

Offline

 

#3 10. 03. 2021 09:50

Kvetinka21
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Reakce burelu a vody

Zadání zni takto:
Jakmile se dostaneme do zinko-chloridového článku vypreparujeme, co nejvíce směsi burelu s uhlíkem. Ke směsi jsme přidali asi 5 ml vody, vznikla tak suspenze. Roztok zfiltrujeme.
Zjistěte jestli bude filtrát kyselý, neutrální nebo zásaditý.
Připravíme si roztok hydroxidu sodného. Ke části filtrátu jsme příkapávali roztok hydroxidu sodného. Hydroxid jsme nakonec přidali všechen. Jak se roztok během přidávání hydroxidu měnil?

Offline

 

#4 10. 03. 2021 15:37

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Reakce burelu a vody

Tak tam potom hrají úlohu "neviditelné ingradience" ZnCl a Zn(OH), které jsou rozpustné a ovlivní pH.

A celkově to vypadá, že zadavetel očekává kyselost a chce abyste titrovali hydroxidem a zjistili, jak moc kyselé to bylo.

Offline

 

#5 10. 03. 2021 17:57 — Editoval Bedlasky (10. 03. 2021 18:01)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Reakce burelu a vody

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zinko-uhl … l%C3%A1nek

↑ edison:

No, zrovna ten hydroxid zinečnatý nijak zvlášť pH neovlivňuje. pH nasyceného roztoku hydroxidu zinečnatého je 8,26. Chlorid amonný dělá slabě kyselé roztoky. U toho chloridu zinečnatého jsem našel na anglické wiki, že 6M roztok ZnCl2 má pH 1, což mě docela překvapilo, vzhledem k tomu, že hexaaqua komplexy dvojmocných kovů neovlivňují pH tak výrazně jako hexaaqua komplexy trojmocných kovů. Je fakt, že u těch roztoků ZnCl2 bude hrát roli vznik chloro-aqua komplexů, ty chloridy budou indukčním efektem oslabovat ty OH vazby v molekulách H2O. Dokonce jsem našel i nějaký dokument s grafickým porovnáním Hammetových funkcí kyselosti (něco jako pH stupnice pro koncentrované kyseliny a nevodné roztoky kyselin) ZnCl2 se silnými anorganickými kyselinami, kde je vidět, že koncentrované roztoky mají pH nižší než 0. Nicméně, jakou tady lze očekávat koncentraci ZnCl2? Ono nějaký naředění vodný roztok bude mít pH třeba 5. Další roli hraje množství Zn(OH)2, protože může reagovat s tím ZnCl2 za vzniku nerozpustných hydroxid-chloridů (takže pH poroste směrem k neutrálnímu). Ono to pH ve finále bude tak jako tak kyselé, kvůli tomu chloridu amonnému, kterého tam je dost.

Pokud se k tomu začne přikapávat ten hydroxid, tak nejprve dojde k vysrážení Zn(OH)2. Taky se z toho začne uvolňovat nějaký čpavek (část půjde do vzduchu, část zůstane rozpuštěná), protože bude docházet k reakci mezi hydroxidem a amonnými ionty. A ten čpavek ten hydroxid zinečnatý rozpustí na komplex [Zn(NH3)4]2+.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson