Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 03. 2021 20:18

zn
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Tečný kužel na sféru

Dobrý den, mám dokázat, že kužel [mathjax]\frac{x^{2}}{a^{2}}+\frac{y^{2}}{b^{2}}=\frac{z^{2}}{c^{2}}[/mathjax] je tečný na sféru [mathjax]x^{2}+y^{2}+(z-\frac{b^{2}+c^{2}}{c})^{2}=\frac{b^{2}}{c^{2}}(b^{2}+c^{2)}[/mathjax] v bodě [mathjax][0,\pm b,c][/mathjax].
Domníval jsem se, že budu hledat tečnou rovinu ke sféře pomocí parciálních derivací a uvedeného bodu a to, co mi vyjde, upravím na rovnici kužele. Ale nevychází to. Najdu tečnou rovinu ke kouli, ale je to válcová plocha. To je také asi správně, jen teď nevím, jak na to jinak.
Poradíte, prosím?

Offline

 

#2 16. 03. 2021 22:13

laszky
Příspěvky: 2361
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Tečný kužel na sféru

↑ zn:

Ahoj, kuzel ma rovnici [mathjax]k(x,y,z)=0,[/mathjax] kde [mathjax]k(x,y,z):=\frac{x^{2}}{a^{2}}+\frac{y^{2}}{b^{2}}-\frac{z^{2}}{c^{2}}[/mathjax].
Tecna rovina kuzele v bode [mathjax][0,b,c][/mathjax] ma rovnici [mathjax](x,y-b,z-c)\cdot\nabla k(0,b,c)=0[/mathjax], nebo-li [mathjax](y-b)\cdot\frac{2}{b}+(z-c)\cdot\frac{-2}{c}=0.[/mathjax]
Sfera ma rovnici [mathjax]s(x,y,z)=0,[/mathjax] kde [mathjax]s(x,y,z):=x^{2}+y^{2}+(z-\frac{b^{2}+c^{2}}{c})^{2}-\frac{b^{2}}{c^{2}}(b^{2}+c^{2}).[/mathjax]
Tecna rovina sfery v bode [mathjax][0,b,c][/mathjax] ma rovnici [mathjax](x,y-b,z-c)\cdot\nabla s(0,b,c)=0[/mathjax], nebo-li [mathjax](y-b)\cdot2b+(z-c)\cdot2\frac{-b^2}{c}=0,[/mathjax] coz je pro [mathjax]b\neq0[/mathjax] stejna rovnice jako u kuzele.

Offline

 

#3 17. 03. 2021 09:45

zn
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Tečný kužel na sféru

Dobrý den, děkuji za odpověď, stále jsem počítal tečnou rovinu sféry a hledal, jak ji upravit na rovnici kužele, nenapadlo mě, že musím udělat i tečnou rovinu kužele. Vyšlo to hezky, ještě jednou děkuji za pomoc.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson