Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 04. 2021 16:39 — Editoval <h1>dydy</h1> (20. 04. 2021 16:42)

<h1>dydy</h1>
Příspěvky: 141
Reputace:   
 

Ekonomie - Marshallovy nůžky: vysvětlení křivky nabídky

Zkoumám Marshallovy nůžky  (osa x/"Q": množství, osa y/"P": cena) a nemohu přijít na to proč část nabídka je rostoucí funkce. Jaké je správné vysvětlení?  Myslím, že problém je, že přesně nevím, co osa x ("množství") znamená, resp. si za to vymyslet něco co , co ale bude neutrální vůči poptávce a nabídce (protože křivka nabídka a poptávka je tam vyznačena až "poté co jsou definovány osy").

Například křivku poptávky chápu:
(klesající funkce, skoro 1/x) pokud něco jako zákazník(poptávám) a je toho málo, jsem za to ochoten zaplatit libovolnou cenu. Zatímco když je toho mraky, mají to v obchodu na každém rohu, tak si vyberu tam, kde je to nejlevnější. (Je přirozené sehnat stejnou věc za nejmenší cenu). Závislost ceny na dostupném(?) množství je tedy klesající.


Křivka nabídky:
výrobce: je přirozené prodat zboží co nejdráž (to ale má docela trhlinu, při zdražování nad určitou úroveň si to už koupí míň lidí a někdy výnosy začnou klesat - Laff(aye)ttova křivka),  správněji spíš prodat tolik ,abych na tom vydělal nejvíc.

Nemohu přijít na rostoucí závislost. Nabo spíš hlavně to pojmenování osy x -množsví., to je asi ta hlavní příčina a až z toho pramení pojmenování té závislosti (správně rostoucí)  Ta je v grafu  - viz Marshallovy nůžky na obrázku

Dokážu si představit také klesající závislost, jako poptávky. Když něčeho vyrábím hodně, tak aby se mi to nekupilo naskladě, musím snížit cenu. Naopak když toho vyrábím málo a nestíhám vyrábět, tak cenu musím zvýšit. To je ale opak  toho jak to je. Kde to má chybu?
Dokážu si představit konstantní závislost. . To je také nesmysl, nesouhlasí to s rostocí závislostí na obrázku.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Nab%C3%ADdka_popt%C3%A1vka.png

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson