Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 01. 05. 2021 21:34

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

Zajímavé je, že to vyšlo tak přesně....že platina při svém tání září zrovna tou přesně 1/638 W.

Já stejně moc nechápu, jak se tahle měření dělají ... já bych měl třeba docela problém porovnat intenzitu bílé a třeba monochromaticky modré barvy...

Online

 

#27 01. 05. 2021 23:06

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Řekl bych, že ty dva problémy souvisí. Další místa postrádají smysl, nešlo je změřit:-)

Možná je lepší porovnávat blízké vlnové délky, aby se barevně nelišily, promítnout třeba šachovnici a pak poštelovat výkon aby rozdíl mezi poli zmizel. Ale kdo ví. Taky by mě to zajímalo.

Kdysi jsem s dětma na kroužku dělal test rozsahu slyšení frekvencí a bylo dost těžké přejít od stádia test elektroakustického řetězce do stavu test sluchu:-)

Offline

 

#28 02. 05. 2021 14:54

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

No, Feynman třeba zmiňuje, že pokud se nám budou před očima ty dvě barvy měnit, tak v případě, že se mění i intenzita, dokážeme pozorovat vyšší frekvenci toho blikání (než nám to splyne do jednoho), zatímco pokud se mění jen barevný odstín, přestane nám to blikat zhruba při poloviční frekvenci. Takto se to tedy asi dá dělat ... nicméně mi stejně není jasné, jak se přišlo na to, že se mění intenzita (nějak jinak).

Dnes už se to asi moc neřeší ... máme ten normalizovaný diagram citlivosti lidského oka, a počítá se to přes něj. Ale ten diagram museli nějak stanovit, takže se to nějak muselo dělat...

On to nakonec není jen problém fotometrie, ale i colorimetrie ... protože se dá měřit (a udávat) i barva, formou nějakých 2 souřadnic x, y v chromatickém diagramu.

Online

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson