Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 05. 2021 18:47

Gauß69
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Integral - elasticka energia

Zdravim,


bol by som velmi vdacny za akukolvek pomoc s vypoctom jedneho integralu, alebo skor derivacie v integrali.

Nech [mathjax]c:I\to\mathbb{R}^2,\ c\in C^\infty,\ I\subset\mathbb{R}[/mathjax] otvoreny interval, a [mathjax]\varphi\in C_c^\infty(I,\mathbb{R})[/mathjax]. Pre [mathjax]\varepsilon >0[/mathjax] zadefinujeme normalove variacie
[mathjax]c_\varepsilon(t):=c(t)+\varepsilon\varphi(t)\nu(t)[/mathjax]
pricom je [mathjax]\nu[/mathjax] jednotkova normala na [mathjax]c[/mathjax]. Elasticka energia je zadefinova ako
[mathjax]E(c):=\int\limits_I\kappa^2 ds[/mathjax]
pricom [mathjax]\kappa[/mathjax] je krivost krivky [mathjax]c[/mathjax]. Dokaz ze
[mathjax]\frac{d}{d\varepsilon}E(c_\varepsilon)\mid_{\varepsilon=0}=\int\limits_I (2\partial^2_s\kappa+\kappa^3)\varphi\ ds[/mathjax].


Zacal by som asi tym, ze si vyjadrim
[mathjax]\dot c_\varepsilon=\dot c+\varepsilon(\dot\varphi\nu+\varphi\dot\nu)[/mathjax]
a z toho si vypocitam
[mathjax]\begin{align*}\frac{d}{d\varepsilon}|\dot c_\varepsilon|\bigr\rvert_{\varepsilon=0}&=\frac{\frac{d}{d\varepsilon}((\dot c^1+\varepsilon(\dot \varphi\nu_1+\varphi\dot\nu_1))^2+(\dot c^2+\varepsilon(\dot \varphi\nu_2+\varphi\dot\nu_2))^2)}{2|\dot c_\varepsilon|}\bigr\rvert_{\varepsilon=0}\\
&=\frac{\dot c^1(\dot \varphi\nu_1+\varphi\dot\nu_1)+\dot c^2(\dot \varphi\nu_2+\varphi\dot\nu_2)+\varepsilon(\dots)}{|\dot c_\varepsilon|}\bigr\rvert_{\varepsilon=0}\\
&=\frac{\dot c^1(\dot \varphi\nu_1+\varphi\dot\nu_1)+\dot c^2(\dot \varphi\nu_2+\varphi\dot\nu_2)}{|\dot c|}\\
&=\frac{\langle \dot c,\dot\varphi\nu+\varphi\dot\nu\rangle}{|\dot c|}\\
&=\frac{\varphi\langle \dot c,\dot\nu\rangle}{|\dot c|}.
\end{align*}[/mathjax]


Teraz k integralu elastickej energie
[mathjax]\begin{align*}
\frac{d}{d\varepsilon}E(c_\varepsilon)\mid_{\varepsilon=0}&=
\frac{d}{d\varepsilon}\int\limits_I\kappa_\varepsilon^2ds\mid_{\varepsilon =0}\\
&=\frac{d}{d\varepsilon}\int\limits_I\kappa_\varepsilon^2|\dot c_\varepsilon|\ dx\ \bigr\rvert_{\varepsilon =0}\\
&=\int\limits_I\frac{d}{d\varepsilon}\kappa_\varepsilon^2|\dot c_\varepsilon| \bigr\rvert_{\varepsilon =0}dx\\
&=2\int\limits_I|\dot c|\kappa\frac{d}{d\varepsilon}\kappa_\varepsilon\bigr\rvert_{\varepsilon =0}dx+\int\limits_I \kappa^2\frac{d}{d\varepsilon}|\dot c_\varepsilon|\bigr\rvert_{\varepsilon =0}dx.
\end{align*}[/mathjax]

S tym druhym integralom by som si vedel poradit, ten vypocitam nasledovne
[mathjax]\begin{align*}
\int\limits_I \kappa^2\frac{d}{d\varepsilon}|\dot c_\varepsilon|\bigr\rvert_{\varepsilon =0}dx&=
\int\limits_I \kappa^2\varphi\frac{\langle\dot c,\dot\nu\rangle}{|\dot c|} dx\\
&=\int\limits_I \kappa^2\varphi\langle T,\nu^\prime\rangle\ ds\\
&=-\int\limits_I \kappa^2\varphi\left\langle \frac{d}{ds}T,\nu\right\rangle+\langle T,\nu\rangle\frac{d}{ds}(\varphi\kappa^2)\ ds\\
&=-\int\limits_I \kappa^2\varphi\left\langle \frac{d}{ds}T,\nu\right\rangle\ ds\\
&=-\int\limits_I \kappa^2\varphi\langle \vec \kappa,\nu\rangle\ ds\\
&=-\int\limits_I \kappa^3\varphi\ ds.
\end{align*}[/mathjax]

Pricom [mathjax]\vec\kappa[/mathjax] je vektor krivosti a [mathjax]T[/mathjax] jednotkova tangenta krivky [mathjax]c[/mathjax]. Tym padom by to sedelo vo vysledku az na ten minus pred integralom, mozno chyba minus v zadani. Problem je moj prvy integral. Skusal som roznymi sposobmi vyratat [mathjax]\frac{d}{d\varepsilon}\kappa_\varepsilon\mid_{\varepsilon=0}[/mathjax], ale vzdy mi vyslo nieco dlhe, co mi vobec nepomohlo pri vypocte integralu.

Vedel by mi prosim niekto poradit, ako vyratat ten integral? Respektive ako vyratat [mathjax]\frac{d}{d\varepsilon}\kappa_\varepsilon\mid_{\varepsilon=0}[/mathjax]?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Gauß69)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson