Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 05. 2021 19:27

GregoryMensonHmm3
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Vodíkové můstky u jiných sloučenin než FON?

Dobrý den,

zajímá mě, proč nevznikají vodíkové můstky mezi molekulami HCl? Jsem středoškolák a vím jen to, že vznikají za podmínek:

1. vazba obsahuje vodík
2. vazba obsahuje vysoce elektronegativní prvek, který má volný elektronový pár

Chlor má vyšší el. neg. než dusík, má volné elektronové páry, dokonce víc než dusík, ale co jsem se dočetl, tak vodíkové můstky netvoří...

Jediné co mě napadá je to, že se nachází v jiné valenční vrstvě, nebo třeba to, že má jen jeden vazebný elektron - naváže jen 1 vodík a tím pádem "nekrade" tolik elektronů a nemá takovou sílu při přitahování "cizího vodíku", což sice má i fluor, ale ten má znatelně vyšší elektronegativitu.

Děkuji a hezký den

Offline

 

#2 13. 05. 2021 20:40

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Vodíkové můstky u jiných sloučenin než FON?

Vodíkový můstek není čistě elektrostatická interakce, ale také částečně kovalentní, dochází tam k překryvu orbitalů. Orbitaly chloru jsou dost velké, takže dochází k špatnému překryvu (na rozdíl od N, O, F). Hezky je to vysvětlené tady. Ale pokud jsi se ještě nesetkal s teorií molekulových orbitalů, tak Ti to asi nic moc neřekne.

Offline

 

#3 19. 05. 2021 13:45

GregoryMensonHmm3
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Re: Vodíkové můstky u jiných sloučenin než FON?

↑ Bedlasky:
Takže jestli to chápu...

Prvky, které jsou za druhou periodou mají moc velké vakantní orbitaly na to, aby se takhle "slabou vazbou" překryly a nevynahradí to ani jejich elektronegativita, že?

Offline

 

#4 19. 05. 2021 18:50

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Vodíkové můstky u jiných sloučenin než FON?

↑ GregoryMensonHmm3:
No, ony se ty atomy samozřejmě budou elektrostaticky přitahovat, ale ta vazba mezi nimi nebude tak silná.


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#5 22. 05. 2021 23:02 — Editoval Bedlasky (22. 05. 2021 23:02)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Vodíkové můstky u jiných sloučenin než FON?

↑ GregoryMensonHmm3:

Ano. Ale jak poznamenal ↑ houbar:, stejně tam bude figurovat interakce mezi dvěma dipóly (která je čistě elektrostatická, tam se orbitaly nezapojují).

Offline

 

#6 24. 05. 2021 20:58

GregoryMensonHmm3
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Re: Vodíkové můstky u jiných sloučenin než FON?

Moc vám děkuji, neskutečně mi to pomohlo.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson