Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 08. 2021 13:36

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Asociativita kart. součinu - ještě jednou

Zdravím zájemce o téma, které navazuje na (asi předčasně) uzavřené

https://forum.matweb.cz/post.php?tid=111375

↑↑ Richard Tuček:

$[[a;b];c] =[a;[b;c]] = [a;b;c]]$

ano, tak se to dělá intuitivně na střední škole. Ale intuitivní přístup k teorii množin vede k paradoxům, které se na střední škole buď úplně zamlčí, anebo se zmíní s tím, že na SŠ se na ně nenarazí.

V korektní matematické definici uspořádané dvojice se musíš obejít bez "první" a "druhé" složky. Teorie množin  - alespoň její základy - musejí být vybudovány před číselnými obory. Nejdřív aspoň něco z množin a až potom můžeš mít nějaká čísla. Takže v okamžiku, kdy definuji uspořádanou dvojici, nevím ani to, co je jednička či dvojka, takže ani to, co je první nebo druhé (natož třetí :-)

Dnes nejpoužívanější definice uspořádané dvojice je

$[a;b] =\{\{a\} ; \{a;b\}\}$

Když to dosadíš do $[[a;b];c]$ a $[a;[b;c]]$, zjistíš, že $[[a;b];c] =[a;[b;c]]$ ani zdaleka není pravda. A co je  $[a;b;c]]$ bez další definice nevíš vůbec.

↑↑ vanok:

díky za odkaz. Pročetl jsem a zjistil, že ve snaze o své řešení jsem víceméně jen objevoval Ameriku, protože prakticky všechno, co tam je, jsem zkoušel :-)

↑↑ vanok:

↑↑ check_drummer:

Napadlo mě toto:

[mathjax][a;b] =\{\{a\} ; \{a;b\}\}[/mathjax]

[mathjax][a;b;c] =[a;b] \cup  \{\{a;b;c\}\}[/mathjax]

Podobně usp. k-tice rekurzí

Pak to samozřejmě není asociativní, dokonce je

[mathjax]A\times A^n \not = A\times A^n  \not = A^{n+1}[/mathjax]

ale zatím mě nenapadá nic, čemu by to vadilo ...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Eratosthenes)

#2 16. 08. 2021 13:52

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: Asociativita kart. součinu - ještě jednou

↑ Eratosthenes:

.... mělo být samořejmě [mathjax]A\times A^n \not = A^n\times A \not = A^{n+1}[/mathjax]  :-)

Prozatím jsem nepřišel na to, proč se ten součin "znásilňuje" kvůli tomu, aby tam mohly být  rovnosti. K čemu dál někde jsou? Jak říkám - prozatím netuším...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#3 16. 08. 2021 15:22

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: Asociativita kart. součinu - ještě jednou

Ahoj ↑ Eratosthenes:,

Tu mas dalsie citania https://math.stackexchange.com/question … 38319?lq=1

Tento problem je vyrieseny v kazdej ( dobrej) knihe z teorii mnozin.
( V podstate ide o to ze rozne zapisy ktore si vykonstruhoval su homomorficke …. a tak ich rovnost je via ten homomorfismus (cf.  teoria factorizacie …. po fr. sa pouziva slovo quotient) a tak su v tej istej « triede » .



No mas pravdu, ze ide o tzv « abus de langage » ,  co urobi citarelnejsi taky zapis, ked vies o co ide, a ked nahodou si natrafil na nejaky text bez toho aby to bolo jasne povedane, tak to nie je ferove.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#4 16. 08. 2021 17:33

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: Asociativita kart. součinu - ještě jednou

↑ vanok:

>> Tento problem je vyrieseny v kazdej ( dobrej) knihe z teorii mnozin.

No právě. Já jsem na žádnou knížku, která by podle mě byla dobrá, bohužel zatím nenarazil...

Ekvivalence mezi množinou všech [mathjax][a;[b;c]][/mathjax] a všech [mathjax][[a;b];c][/mathjax] včetně mého [mathjax][a;b]\cup \{\{a;b;c\}\}[/mathjax]  je celkem jasná. Problém ale vidím v tom, když se to uvádí hned u definice kart. součinu a dokonce se tím argumentuje v důkazu té asociativity. Ekvivalence jakožto zobrazení je totiž podmnožina kart. součinu a tak je text okamžitě v logickém kruhu. Jedním takovým jsem si podložil viklající se skříň.

Nemám žádný problém s větami typu "Okruh všech celých čísel je až na izomorfismus jediný", protože tam už ten izomorfismus mám (nebo aspoň můžu mít). Ale nemůžu říct, že [mathjax][a;[b;c]][/mathjax] a [mathjax][[a;b];c][/mathjax] jsou ekvivalentní, protože v tomto momentě nevím, co to je. Tady žádnou ekvivalenci ještě nemám a mít ani nemůžu.

Úplným šílenstvím je definovat uspořádanou dvojici, a pak hned n-tici indukcí, tj. opět v momentě, kdy tu indukci v žádném případě nemáš (další, co skončil pod druhou skříní).

Proto jsem chtěl nějakou trojici (popř čtveřici), která by neměla vnitřní závorky a asociativitu tím pádem řešit nemusela. Aspoň do té doby, než se přes relace a zobrazení dopídím k ekvivalenci mezi množinami.

Takže díky za Tvoje odkazy - utvrdily mě v tom, že nic lepšího asi nevymyslím :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson