Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 21. 09. 2021 07:03

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: rovnice s parametrem

↑↑ Eratosthenes:ale [mathjax]\mathbb{R}\setminus \{-1,1\}[/mathjax] s obvyklým sčítaním a násobením nie je teleso (napr. 3+(-2)=1).


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#27 21. 09. 2021 07:49

check_drummer
Příspěvky: 4628
Reputace:   99 
 

Re: rovnice s parametrem

Eratosthenes napsal(a):

↑↑ check_drummer:

>> Vezmu dle tvého pojetí polynomu za definiční obor prázdnou množinu

Nemůžeš. ZVA mluví o polynomu nad tělesem C...

Právě že ne, ta tvrdí, že každý nekonstatní polynom s komplexními koeficienty má alespoň jeden komplexní kořen. A právě díky tomu, že se polynom uvažuje pro všechna C, není nutné to už explicitně uvádět.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#28 24. 09. 2021 09:33

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: rovnice s parametrem

↑ jarrro:

>> R-{-1;1} s obvyklým sčítaním a násobením nie je teleso (napr. 3+(-2)=1).

A to něčemu vadí? Celá čísla s obvyklým sčítaním a násobením taky nejsou těleso a polynomy si nad nimi žijí naprosto spokojeně.


↑ check_drummer:

Nevím, jak kdo, ale já to explicitně uvádím, protože polynom může být definován mimo jiné třeba nad oborem integrity gaussovských čísel. Pak něco takového

(1+i)*x^2+(2-i)

je polynom s komplexními koeficienty a žádný kořen to nemá.

↑ jarrro:
↑ check_drummer:


Já si myslím, že protilehlá k přeponě je sinus. To mi nevyvrátíte. Vy si myslíte, že to sinus není, protože to není definováno pro celé R. To vám asi nevyvrátím zase já.  Takže bych asi s vzájemným vyvracením i s celou touto debatou skončil...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#29 24. 09. 2021 12:58 — Editoval osman (24. 09. 2021 13:01)

osman
Příspěvky: 208
Pozice: v.v.
Reputace:   
 

Re: rovnice s parametrem

↑ Eratosthenes:

Omlouvám se, ale z toho se nevykecáte.

Asi každý bude souhlasit s tím, že když se polynom nadefinuje jinak, může mít jiné vlastnosti.
Debata ve stylu "Kdyby prase mělo křídla" bývá zábavná a může přinést leccos zajímavého, a třeba by zasloužila vlastní téma.
Nicméně nijak nesouvisí s původním zde zadaným dotazem.

A tím bych tuto debatu také uzavřel.


Hlavní je zápal, talent se dostaví!

Offline

 

#30 24. 09. 2021 14:53

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: rovnice s parametrem

↑ osman:

Ale to není ani o vykecávání, ani o "definici jinak" a už vůbec ne o praseti s křídlama. Je to přesně o zadaném dotazu. Já říkám, že zadaná úloha (žádné prase s křídlama, ale zadaná úloha - viz úvodní dotaz) má dvě řešení. Hoši mi tady jedno vehementně zavrhují s tím, že polynom musí být definován na R nebo C. Já říkám, že nemusí. Není to žádná "definice jinak". Řečeno vaším zcela nematematickým jazykem, je to definice, která je daleko obvyklejší než ta vaše, která je bůhvíproč tak zatraceně úzká.

V žádné matematické definici se nelze spoléhat na nějaké obvykle a neobvykle a domýšlet si něco, co v ní není řečeno. Kdyby tomu tak bylo, tak dodnes skáčeme po stromech. Pro mě jako pro matematika je definice buď  korektní, anebo nekorektní. Každé tvrzení je buď pravdivé, anebo nepravdivé.   

Že se neshodneme na tom, co je pravda a co ne, to už jsem napsal dřív. Že to není můj problém, to dodávám teď.

A tím debatu uzavírám já.

Howgh!


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#31 26. 09. 2021 19:35

check_drummer
Příspěvky: 4628
Reputace:   99 
 

Re: rovnice s parametrem

↑ Eratosthenes:
Jediná definice polynomu (polynomiální funkce), se kterou jsem se setkal (a která je podle mě smysluplná) je taková, že definiční obor té proměnné je obecně nějaký okruh (nebo dokonce těleso). Tedy netvrdím jen C,R, ale funkce s definičním oborem (0,1) to už není polynom.
Koeficeinty by rovněž měly být z téže struktury jako ta proměnná - např. aby bylo možné polynomy skládat, apod. (Resp. zpravidla je struktura, ze které jsou koeficienty, podstrukturou struktury, ze které je proměnná.)

Ale pokud jsme na středoškolské úrovni, tak tam to asi jinak nebude než koeficienty z R a definiční obor celé R. Ale bylo by zajímavé, aby autor dotazu uvedl definici polynomu, kterou jim sdělil vyučující.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson