Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 12. 2021 00:01

VelkyBratr
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: FEL ZČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Integrál po uzavřené křivce

Zdravím,
jsem z toho úplně zmatenej. Na jednu stranu všude možně vidím, že jakýkoliv integrál po uzavřené křivce je roven nule a nemůžu nikde najít stručné a jasné vysvětlení, proč tomu tak je.

Zároveň pokud údajně budu chtít vypočítat zcela jednoduchý integrál po uzavřené křivce "c" podle "dl", měl bych dostat přímo délku dané křivky. Jak to?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 29. 12. 2021 00:29

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Integrál po uzavřené křivce

Zdaleka to není jakýkoliv integrál. Za prvé je to integrál vektoru po uzavřené křivce (neboli cirkulace vektoru), a za druhé to neplatí pro každé vektorové pole, ale jen pro některá. Ale zrovna ta některá se dost často vyskytují.

Pokud ten vektor představuje sílu, tak pole s nulovou cirkulací (nulovým integrálem vektoru po uzavřené křivce) nazýváme konzervativní - protože se tam zachovává energie.

V plné obecnosti se tahle pole nazývají nevírová. Příkladem je gravitační pole, nebo elektrostatické pole. Naproti tomu existují i pole vírová - jako je třeba magnetické pole, a nebo také elektrické pole proměnné - el. mag. vlna.


Naproti tomu křivkový integrál skalární funkce není zdaleka tak zajímavý ... a pokud si křivku dokážeme vyjádřit parametricky, dostaneme úplně obyčejný integrál, který může vyjít jakkoliv. Speciálně pak integrál z konstantní (jednotkové) funkce dává délku té křivky.

Mnohem zajímavější je použití křivkového integrálu ve variačním počtu ... což je situace, kdy křivka není předem dána, naopak cílem je tu křivku najít, takovou, aby příslušný křivkový integrál nabýval třeba minimální hodnoty. Tak lze (dost složitým způsobem) třeba dokázat, že nejkratší spojnice dvou bodů je přímka, nebo třeba vyřešit o dost zajmavější úlohu o brachystochroně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson