Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 12. 2021 10:44

UnionPacific
Příspěvky: 78
Reputace:   
 

Leibnizov vzorec vs Binomická veta+Cauchyho súčin

Dobrý deň,priatelia.
Zamýšľam sa nad otázkou,na ktorú som nenašiel odpoveď v múdrych knihách.
Jedná sa o toto: Leibnizov vzorec pre n-tú deriváciu súčinu:
[mathjax](f(x)g(x))^{[n]} = \sum_{k=0}^{n}(n,k) f^{[n-k]}g^{[k]}[/mathjax]

ma analogický tvar ako Binomická veta pre n-tú mocnicu súčtu reálnych čísel:
[mathjax](a+b)^{n} = \sum_{k=0}^{n}(n,k) a^{n-k}b^{k}[/mathjax]
,pokiaľ vykonám formálne  priradenie  symbolov  [mathjax][n] \Rightarrow  n[/mathjax]  , (n,k) je kombinačné číslo.
Uvažujem ešte Cauchyho súčin nekonečných radov:
[mathjax] [\sum_{i=0}^{\infty } a_{i} ]. [\sum_{j=0}^{\infty } b_{j} ] = \sum_{k=0}^{\infty } \sum_{l=0}^{k} a_{k-l}b_{l}[/mathjax]
Všimnime si že koeficienty u sumy sa správajú podobne ako v binomickej vete. Ale to nie je prekvapivé,jedná sa v istom zmysle o podobné vzorce,oba vyjadrujú  súčin súčtov  ako súčet súčinov,takže je pochopiteľné,že sa koeficienty správajú podobne. Lenže Leibnizov vzorec vyjadruje úplne inú operáciu, deriváciu súčinu (nie súčet) funkcií naľavo pomocou binomických koeficientov v tom istom tvare. Dokonca aj dôkazy sú úplne totožné,a navyše to platí aj pre multinomické varianty oboch vzorcov.
Moja otázka znie: existuje nejaká hlbšia spoločná podstata ? V matematike často platí,že ak mám dva vzorce,ktoré sú formálne analogické,tak existuje hlbšia teória pod nimi,kde platí,že oba vzorce sú iba odlišné reprezentácie toho istého faktu. Poincaré raz povedal,že matematika je umenie dávať rôznych veciam rovnaké mená.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) UnionPacific)

#2 28. 12. 2021 02:28

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Leibnizov vzorec vs Binomická veta+Cauchyho súčin

↑ UnionPacific:

Ahoj, kdyz dosadis za funkci [mathjax]{\displaystyle f(x)=\mathrm{e}^{ax}}[/mathjax] a za funkci [mathjax]{\displaystyle g(x)=\mathrm{e}^{bx}}[/mathjax], ziskas ze vzorce pro derivaci soucinu binomickou vetu.

Offline

 

#3 29. 12. 2021 15:20

UnionPacific
Příspěvky: 78
Reputace:   
 

Re: Leibnizov vzorec vs Binomická veta+Cauchyho súčin

↑ laszky:
Ahoj,ďakujem, vôbec ma táto triviálna úvaha nenapadla. V podstate,binomická veta je dôsledkom Leibnizovho vzorca. Ďakujem

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson