Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 01. 2022 11:27

Acer1968
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Počet kombinací v hexa gridu

Dobrý den.
Je mi 53, jsem nějaká ta léta ze školy pryč, tak snad uvažuju pořád dobře :-)

https://i.imgur.com/W9vSfFM.png

Mám síť ze 61 šestiúhelníků / hexů (viz. obrázek). Dále mám 54 bílých kuliček a 7 barevných (na obrázku vždy příslušná sedmice shodnou nazelenalou barvou).

Ty kuličky vysypu na ten grid tak, že každá kulička zabere právě jednu pozici v gridu.

Jaká je pravděpodobnost, že barevné kuličky v gridu vytvoří obrazec "květiny"???
Květinou rozumím tvar s jednou barevnou kuličkou uprostřed a šest zbylých natěsno okolo ní. Na obrázku jsou takové "květiny" namalované tři ze tří různých vrhů, nikoli z jednoho, protože barevných kuliček je právě jen sedm. Ale mohou se v každém vrhu objevit  na různých možných pozicích...

Moje úvaha:
Všech možných kombinací je 61! ( faktoriál(61) ).
Je přesně 37 pozic celé "květiny", jak je možné je umístit do velkého šedého gridu.
Barevné kuličky mohou do "květiny" napadat 7! způsoby.

Takže řešení by mělo být ( 61! / 37 / 7! ), což je i tak neskutečné hausnumero 2,7219E+78 ...

Uvažuji správně?

Děkuji za odpovědi.

Petr V.


Poznámka:
Při pokusu o zobecnění jsem došel k následujícím zjištěním.
1) Počet kuliček, které chceme umístit do hexu, jehož délku hrany (počet kuliček v hraně N) známe, je dán vzorcem 3N*(N-1)+1 (domýšlivě tomu říkám Vavřincovo číslo :-P )
Takže v příkladu výše při hraně 5 kuliček je to 3*5*(5-1)+1 = 15*4+1 = 61
2) Počet vhodných pozic pro "květinu" je shodný jako počet kuliček pro hex, který je na hraně o jednu kuličku menší, takže vlastně 3*(N-1)*(N-1-1)+1 = 3*(5-1)*(5-1-1)+1 = 3*4*3+1 = 37
Sice si to neumím matematicky zdůvodnit, ale podle selského rozumu je počet vhodných pozic pro střed květiny na každou stranu o jednu menší, než původní délka hrany, protože je počet pozic pro "květinu" rovný počtu kuliček pro grid s hranou o jedna menší, než je původní.

Offline

 

#2 11. 01. 2022 12:34

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Počet kombinací v hexa gridu

Takhle od pohledu to vypadá dobře až na jednu věc:
Pravděpodobnost je "počet příznivých"/"počet všech".

tedy: (37 * 7! ) / 61!


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

#3 11. 01. 2022 13:02

Acer1968
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Počet kombinací v hexa gridu

↑ Wotton:
Ano, pravděpodobnost je procentuální vyjádření, díky. Takže oprava, chci znát počet možných kombinací. Jako ve sportce, tam je to těch 13983816, čili 49! / 6! / 43!
Pravděpodobnost ve sportce je tedy převrácená hodnota z toho? Čili 1 / 13983816 = 7,15112E-08


Takže tady je počet možných kombinací opravdu těch 2,7219E+78 ??? To je šílené číslo.

A pravděpodobnost "výhry" je tedy 3,6739E-79 ?
Chápu-li to správně, tak je to číslo / pravděpodobnost ještě o 71 řádů menší, než to ve sportce! To bych hrát nechtěl :-)

I když přidám nějaké další "výherní kombinace", třeba všech sedm barevných kuliček v řadě, což je 3*9 * 7! = 27 * 7! = 136080, tak se to celkově o moc "nezlepší", protože to bude pořád celkově:

( (37 + 27) * 7! ) / 61! =  6,35486E-79
a to je pořád číslo o 71 řádů menší, než je ta pravděpodobnost ve sportce :-O

A já si myslel, že když ve sportce existuje jen jedna výherní kombinace a tady je jich 37, že se to procentuálně moc lišit nebude, ale jak je vidět, tak zvýšení počtu čísel ze 49 na 61 je přímo kruciální :-O

Offline

 

#4 11. 01. 2022 13:11

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Počet kombinací v hexa gridu

tak počty co rostou exponenciálně (tady dokonce rychlostí fakrotiálu což je ještě o něco rychleji) rostou opravdu rychle:)


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

#5 11. 01. 2022 13:53

Acer1968
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Počet kombinací v hexa gridu

↑ Wotton:
No to teda!!!

Já teď udělal výpočty pro velký grid s hranou 3 pole!!! Tam je jenom 19 políček. A přitom mi ta pravděpodobnost vychází ještě o 5 řádů nižší, než u té sportky! To je šílené, když si totiž uvědomíte, jak nenápadně a vlastně "skoro na jistotu" zní to zadání:

Vyber si 7 čísel z 19ti a pokud padnou do toho gridu tak, že budou tvořit květinu, tak jsi vyhrál!!!

No přece když někdo slyší 7 z 19ti versus 6 ze 49 (sportka), no tak si řekne, že šance na výhru je zásadně vyšší! Ale ono je to ještě o pět řádů méně, jestli tedy dobře počítám!

Velikost hrany    3
Počet políček v herním plánu    19
Počet možných výherních pozic    7
Počet všech kombinací    1,21645E+17
Počet výherních kombinací    35280
Pravděpodobnost    2,90024E-13


https://i.imgur.com/O4gvozt.png

Offline

 

#6 12. 01. 2022 13:08

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1050
Reputace:   18 
Web
 

Re: Počet kombinací v hexa gridu

↑ Acer1968:
Zkusil bych na to jít takto:
Náhodu vysypu barevné kuličky na grid. Protože jsou nerozlišitelné, je počet všech možností 19 nad 7  (nahoře 61 nad 7)
Počet příznivých možností je 7 (nahoře 37)

Offline

 

#7 12. 01. 2022 17:51

Acer1968
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Počet kombinací v hexa gridu

↑ Richard Tuček:
Ahoj, jasně, rozumím tvému příspěvku. Já pro jednoduchost použil rozdělení na barevné a bílé, ve skutečnosti jsou rozlišitelné, každá má svoje číslo a hráč si vybírá 7 z nich. Stolní hra s jistou mechanikou určení výchozí pozice, kdy samozřejmě ta výchozí pozice, která ihned dává výhodu uskupení "do květiny", je výrazně lepší. Chtěl jsem zjistit, jaká je šance, že hráč bude hned po startu mít tuhle základní startovní pozici (resp. těch 7 konkrétních políček).

takže se omlouvám, že jsem to zjednodušil a neřekl, že ty kuličky jsou vlastně očíslované, hráč si vybere 7 z nich a pak se teprve vygeneruje grid a zjistí jeho postavení na startu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson