Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 01. 2022 16:47

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Zvukové vlny

Dobrý den,

Pokud mám obrázky zvuku jako třeba tento https://commons.wikimedia.org/wiki/File … tation.svg , tak zvukové vlny (vlnoplochy) jsou ty "zhuštěné částice", místa, kde je větší tlak? Každý bod tohoto "zhuštěného místa" tedy tvoří elementární vlnoplochy tím, že rozkmitává částice okolo, a ty pak zase rozkmitávají ty okolo, takže se rozkmitají i ty mezi těmi "zhuštěnými oblastmi", ale protože na sebe vzájemě působí silami, tak výsledek bude vnější obalová plocha všech elementárních vlnoploch, tedy řada bodů posunutá o [mathjax]\lambda [/mathjax], bodů, které byly nakonec jako jediné rozkmitány? A ty všechny body v té "zhuštěné oblasti" kmitají se stejnou fází? Je to tak, nebo v tom mám úplný bordel?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Prvočíslo)

#2 20. 01. 2022 18:25

Mirek2
Příspěvky: 1178
 

Re: Zvukové vlny

Moje představa je taková, že zvukové vlny ve vzduchu jsou drobná "stlačení a zředění", přičemž v místě stlačení
je o něco vyšší tlak oproti atmosférickému (řádově obvykle o [mathjax]10^{-5}[/mathjax][mathjax]10^2[/mathjax] pascalů).

Kdyby byl obrázek pohyblivý, jednotlivá stlačení a zředění by se šířila směrem doprava (od reproduktoru).

Membrána reproduktoru kmitá, střídavě se pohybuje doprava a doleva. Pohne-li se doprava, trošičku odsune
tenkou vrstvičku vzduchu tímto směrem. Toto "zhuštění" narazí na další vrstvičku vzduchu a také s ní pohne...
Jednotlivé částice (všechny) přitom kmitají sem a tam. Jinak vzduch zůstává na místě.

Vlnoplochy se šíří směrem od zdroje zvuku. Obvykle to jsou kulové sféry, které se postupně rozšiřují...

Offline

 

#3 20. 01. 2022 21:21

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zvukové vlny

Myslím, že představa, že jsou tam nějaké částice, celou věc jen zamlžuje. Navíc ten obrázek absolutně není v měřítku...a nezohledňuje fakt, že částice mají i svůj tepelný pohyb, nejspíš značně dynamičtější...

Já bych na částice zapoměl, prostě jsou tam místa z vyšším tlakem a místa s nižším tlakem. A analogicky místa s rychlým proudem vzduchu, a s nulovým proudem vzduchu.

Ta rovnice, která nám vlnění popisuje (vlnová rovnice) žádné částice neuvažuje. Uvažuje vzduch jako dokonale spojitý, a to co kmitá nejsou (podle téhle rovnice) atomy vzduchu, ale prostě tlak a tok. Tok jse samozřejmě přenos hmoty z jednoho místa do druhého. Ale i když je vzduchová hmota tvořena částicemi, je jich tam tolik, že se tím nemusíme zabývat a můžeme vzduch považovat za kontinuum.

Právě naopak, když bychom chtěli vyrobit tak vysoký tón, aby vlnová délka odpovídala vzdálenosti mezi částicemi, nebude se vzuchem už nejspíš šířit. Takže žádné částice, ale elementy toho kontinua - které je stlačitelné.

Dále do toho nejpíš ještě motáš Huyghensův princip - ale to je takový trochu kontroverzní fyzikální zákon. A podle mě to celou věc spíš zamlžuje než projasňuje. Tady ta představa, že "každý bod je zdrojem nového vlnění a všechny ty vlny od všech bodů se sečtou" - sice je to pravda, a lze to i matematicky dokázat, ale málokdo má reálnou představu o tom, jak sečíst všechny vlny pocházející od všech bodů v prostoru.

A vlnoplocha je tvořena body se stejnou "fází", nemusí to být nutně ty body, kde je tlak největší, můžou to být klidně i ty kde je nejmenší, nebo i cokoliv mezi tím. Vlnoplocha není zas tak úplně fyzikální pojem, spíš matematický.

Offline

 

#4 21. 01. 2022 14:47

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Zvukové vlny

A vlnoplocha je tvořena body se stejnou "fází", nemusí to být nutně ty body, kde je tlak největší, můžou to být klidně i ty kde je nejmenší, nebo i cokoliv mezi tím.

Takže tedy ta místa mezi těmi "zhuštěnými oblastmi" jsou taky součástí vlnoploch? Já si totiž myslel, že ty vlnoplochy jsou právě jenom tyto oblasi. Mě právě matou obrázky, na kterých jsou soustředné kulové vlnoplochy. Ty kružnice když je vztáhnu na ten můj předešlý obrázek jsou co? To tedy nejsou ty "zhuštěné oblasti"?

Offline

 

#5 21. 01. 2022 15:52

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zvukové vlny

Těch vlnoploch je nekonečně mnoho, jsou prostě na sobě. Asi jako vrstevnice na mapě. Vrstevnice jsou čáry spojující body o stejné výšce ... ale nikdo neříká, že musejí být od sebe 10m. Můžou být klidně 10um.

U vln se samozřejmě nabízí možnost kreslit vlnoplochy, které jsou od sebe vzdálené přesně vlnovou délku. Ale není to žádná nutnost...vlnoplochy jsou myšlené plochy.

Na tvém obrázku ale vlnoplochy nejsou vidět, jsou kolmé na rovinu obrázku, byly by to jen svislé čáry. Takže bod ve spodní části obrázku leží na stejné vlnoploše jako ten kolmo nad ním. A to samé dozadu a dopředu (směrem k nám a od nás). Abys viděl skutečné plochy, musel bys na to koukat trochu zešikma...

Offline

 

#6 21. 01. 2022 17:52 — Editoval Prvočíslo (21. 01. 2022 17:55)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Zvukové vlny

↑ MichalAld:

Takže na těch obrázcích s kulovými vlnoplochami jsou jenom třeba vlnoplochy s body, které mají stejnou fázi (pokud to chápu správně, tak ty fáze se liší o [mathjax]2\pi [/mathjax], ale protože sinus má peridou stejnou, tak je pak výsledek po dosazení stejný), ale v reálu bych mohl podobné obrázky zaplnit samými vlnoplochami, takže by tam nebyly žádné mezery. Když si tedy vezmu třeba obrázky vln na vodě, tak mezi "vrcholy" a "důlky" je zase střasně moc vlnoploch, které jsou vůči sobě různě vysoko, protože tady jde o vlnění příčné. Chápu to takto správně?

A to, co slyšíme je tedy způsobeno změnami tlaku v prostředí, není to tedy způsoběno jenom těmi "hustšími oblastmi"?

Offline

 

#7 21. 01. 2022 20:45

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zvukové vlny

hustší oblasti - změna tlaku odpovídá změně té "hustoty" (tj počtu částic v jednotkovém objemu). Jen je třeba si uvědomit, že ty změny (tlaku či hustoty) jsou velmi malé, vzhledem k tomu konstantnímu tlaku (hustotě) kterou vzduch má. Jak už tu někdo zmínil, pro nás jsou zvuky to co je v rozsahu tlaků od mikropascalů do desítek pascalů ... zatímco tlak vzduchu je 100 kPa. Ve stejném poměru jsou i změny hustoty ke statické hustotě.

Jinak je to zhruba jak říkáš, jen je potřeba si uvědomit, že výška vlny (třeba na vodě) není úplně to samé co fáze. Protože u kruhových vln se amplituda zmenšuje, jak se vlny vzdalují z bodu, kde vznikly.  Fáze je (zhruba) poměr okamžité výchylky a té maximální, přesněji pak arcsin tohoto poměru. A ještě musíme vzít v úvahu, že arcsin není úplně jednoznačná funkce ... ale já myslím, že u sinusovky každý intuitivně chápe, co je fáze.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson