Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 02. 2022 18:01 — Editoval Marcia24 (09. 02. 2022 10:18)

Marcia24
Příspěvky: 253
Reputace:   
 

Pravděpodobnost výskytu

Dobrý den,

mám tabulku roků vs intervaly hodnot a v tabulce je počet výskytů jevů o velikosti spadající do intervalu v daných rocích.

Jak se prosím vyjádří pravděpodobnost výskytu alespoň jednoho jevu s velikostí větší než nějaká hodnota (třeba p) v daném roce?

Alespoň jedno bude 1 -

Jaká je pravděpodobnost výskytu šesti či více jevů dané velikosti?

Moc děkuji

Příklad tabulky (počet přírodních jevů):

Rok     (7;7,9)  (6;6,9) (5;5.9)

2000        2         3         5
2001        3         4         1
2002        1         2         3
2003        2         3         2
2004        4         5         5
2005        4         0         3

Offline

 

#2 08. 02. 2022 20:34 — Editoval nejsem_tonda (08. 02. 2022 20:35)

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ Marcia24:
Mně ten popis zadání není jasný. Napiš prosím celé zadání podrobně.


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

#3 08. 02. 2022 20:56

Marcia24
Příspěvky: 253
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ nejsem_tonda:
Přidala jsem příklad tabulky.

Offline

 

#4 08. 02. 2022 23:06

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ Marcia24:
Je to lepší. Nicméně pořád bych potřeboval trochu více rozumět kontextu.

Jde asi o nějaká "měření". Měřit můžeme spoustu věcí. Od něčeho jako "kolikrát hodím kostkou předtím než mi poprvé padne šestka" po zaludnejsi jevy typu "kolik měsíců v roce byla v dané zemi naměřena teplota pod nulou". Taková měření se můžou chovat velmi velmi odlišně a teprve podle způsobu chování se pak snažíme usuzovat něco o pravděpodobnosti budoucich měření.

Chci říct, že bez kontextu budou odpovědi na tvé otázky buď velmi obecné (nepoužitelné) nebo pritazene za vlasy.

Například mi není jasné, zda z tabulky vyplývá, že v roce 2005 mohlo měření skončit v intervalu (3,5) s nulovou pravděpodobností. (Spíš mělo nenulovou pravděpodobnost, ale zrovna se to ten rok nestalo.. bez kontextu se bude fakt těžko usuzovat něco víc.)


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

#5 09. 02. 2022 06:12

Marcia24
Příspěvky: 253
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ nejsem_tonda:
Jde o měření přírodních jevů, takže když je tam 0, pravděpodobnost nebyla nulová, jen se to nestalo.

Offline

 

#6 09. 02. 2022 08:57

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ Marcia24:
To vypadá na nějaké supertajné měření, o kterém nechceš říct nic víc :D

Ono až na základě kontextu se určuje, jak budeme situaci modelovat. Konkrétně se začne předpokládat nějaké rozložení pravděpodobnosti (tzv. distribuce pravděpodobnosti). Například při házení kostkou předpokládáme, že každé číslo od 1 do 6 padá stejně často, tedy že to není nějaká magická kostka. Pokud měříme třeba výšku lidí, předpokládáme, že nejvíce lidí měří kolem 175 cm, zatímco výšky 200 cm nebo 150 cm jsou méně pravděpodobné. Prostě kontext je opravdu velmi klíčový.

Ve tvých měřeních by se mi třeba chtělo předpokládat, že nezáleží na roce, ve kterém měříme. Takže bych se podíval na součty pro dané intervaly: 16, 17, 19. Dále bych třeba chtěl předpokládat, že měření nemůže dát výsledek mimo interval (1, 7). Z čísel 16, 17, 19 by se mi chtělo předpokládat, že každý interval je stejně pravděpodobný. Jenže smysluplnost předpokladů závisí na kontextu, který jsi stále neprozradila.

Pravděpodobnost, zda v daném roce naměříme aspoň jeden výsledek v intervalu např. (1, 3) bude velmi záležet na počtu provedených měření. Takže stále potřebujeme přesnější zadání.


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

#7 09. 02. 2022 10:17

Marcia24
Příspěvky: 253
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ nejsem_tonda:
Omlouvám se, jde o počty zemětřesení s různou magnitudou (chtěla jsem položit obecnější dotaz).

Offline

 

#8 09. 02. 2022 10:37

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ Marcia24:
Poissonovo rozdělení?

Offline

 

#9 09. 02. 2022 11:27

Marcia24
Příspěvky: 253
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

Děkuji, takže ke každému roku vypočítám parametr [mathjax]\lambda[/mathjax] jako součet součinu počtu výskytů a četnosti (dám střední hodnotu intervalu) děleno počtem měřené, pak teoretické relativní četnosti a pak dostanu tvar testovací statistiky?

Offline

 

#10 10. 02. 2022 20:38 — Editoval nejsem_tonda (10. 02. 2022 20:48)

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ Marcia24:
Tvému výpočtu nerozumím. Napiš to prosím s konkrétními čísly v této úloze.

Počítat poissonovo lambda pro každý rok zvlášť zní velmi zvláštně. To lambda má vyjadřovat, kolikrát se průměrně stane nějaká událost během pevně zvoleného časového intervalu. Například by mi dávalo smysl pevně zvolit časové období jako 1 rok (ale můžeš si zvolit jiné) a událost si zvolit jako "nastane zemětřesení o síle větší než 7". Potom máme v tabulce za 6 let 16 takových zemětřesení, tedy odhad na lambda je 16/6.

Potom můžeme odpovídat na otázky typu "jaká je pravděpodobnost, že v roce 2023 nenastane žádné zemětřesení o síle větší než 7".


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

#11 10. 02. 2022 21:11

Marcia24
Příspěvky: 253
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

↑ nejsem_tonda:

Právě na tom nechápu, jak mám určovat pravděpodobnosti v daných rocích. To si přesto můžu zvolit interval na určení lambda?

Offline

 

#12 10. 02. 2022 22:53

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Pravděpodobnost výskytu

Ok, zvolme si časový interval jeden rok a bude nás zajímat počet zemetřesení o síle 7 až 8. Přirozený odhad pro lambda je 16/6, protože za 6 let jsme pozorovali 16 takových zemětřesení. Tedy [mathjax]\lambda=2.67[/mathjax]. Řekněme, že nás zajímá pravděpodobnost, že v roce 2023 nenastane žádné zemětřesení. Vztahy pro Poissonovo rozdělení říkají, že stačí použít vzoreček [mathjax]P(\textrm{pocet zemetreseni behem jednoho roku} = 0) = \frac{\lambda^0e^{-\lambda}}{0!}=e^{-2.67}=7\ \%[/mathjax].

Já nemám přemýšlení typu "stačí použít vzoreček" moc v oblibě, takže to trochu rozepíšu. Můžeš si zvolit nějaký jiný časový interval, například půl roku. Pak máme podle tabulky 16 událostí během 12 půlroků, takže přirozený odhad na lambdu je 16/12, tj. [mathjax]\lambda=1.33[/mathjax]. Vzoreček by nám potom dával [mathjax]P(\textrm{pocet zemetreseni behem pul roku} = 0) = \frac{\lambda^0e^{-\lambda}}{0!}=e^{-1.33}=26\ \%[/mathjax]. Dává dobrý smysl, že pravděpodobnost půl roku bez zemětřesení je větší než pravděpodobnost celého roku bez zemětřesení. Pravděpodobnost dvou půlroků bez zemětřesení za sebou je [mathjax]0.26^2=0.07[/mathjax], což je předchozí výsledek (zaokrouhluju).

Abych se teda dostal k tomu, jak tu situaci začít cítit intuitivně bez náhodného vzorečku... Představ si, že zvolíme hodně krátký časový interval, třeba jeden týden. Podle tabulky jsme měli 16 zemětřesení za [mathjax]52\cdot 6=312[/mathjax] týdnů. Můžeme tedy přibližně říct, že během jednoho týdne nastane zemětřesení s pravděpodobností [mathjax]16/312=0.05[/mathjax] a nenastane s pravděpodobností [mathjax]0.95[/mathjax]. Pravděpodobnost, že nenastane celý rok, tedy 52 týdnů po sobě, je přirozeně [mathjax]0.95^{52}[/mathjax], což dá přibližně těch 7 %.

Čím kratší časový interval si zvolíme, tím přesněji nám bude postup z předchozího odstavce sedět s výsledkem, který dalo Poissonovo rozdělení ([mathjax]\frac{\lambda^0e^{-\lambda}}{0!}=e^{-2.67}=7\ \%[/mathjax]). Matematici totiž udělali přesně to, že se dívali na hodně krátké časové intervaly a spočítali, kam se v limitě takto spočítané pravděpodobnosti blíží. Jako první to udělal Poisson a vyšlo mu Poissonovo rozdělení :)


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson