Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 02. 2022 18:44

Pomeranc
Příspěvky: 682
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Banach fixed point theorem

Ahoj,

řeším jeden příklad a potřebovala bych trošku popostrčit.
Kvůli přednášce si myslím, že bych při řešení měla použít Banachovu větu o pevném bodě.
Nevím si moc s výběrem normy. Vím, co musím dokázat, ale nejde mi to.

Odkaz

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Pomeranc)

#2 21. 02. 2022 22:13

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Banach fixed point theorem

Ahoj, jaky zvolis B. prostor je tady skoro jedno, protoze pokud ten pevny bod existuje, tak to bude hladka funkce, protoze [mathjax]x\mapsto\frac1{1+(x-y)^2}[/mathjax] je hladka funkce. Jde jen o to, aby ten integral byl definovan, na coz staci [mathjax]u\in L^1(-a,a)[/mathjax]. V zadani naznacuji, ze mas pouzit prostor [mathjax]C(-a,a)[/mathjax], takze je to na tobe. Jde jen o to spocitat [mathjax]\|Fu\|_X[/mathjax] ([mathjax]Fu[/mathjax] je ta prava strana) pro vybrany prostor [mathjax]X[/mathjax], coz bude mozna pro [mathjax]C(-a,a)[/mathjax] trochu jednodussi nez pro [mathjax]L^1(-a,a)[/mathjax] (vyhnes se dvojitemu integralu). A pak samozrejme odhadnout pomoci [mathjax]c\|u\|_X[/mathjax], kde [mathjax]c<1[/mathjax].

Pokud [mathjax]a=\infty[/mathjax] si nejdriv musis ohlidat, ze [mathjax]Fu[/mathjax] je definovano (integral konverguje). Neco mi ale rika, ze ve standardnich prostorech uz to nebude kontrakce, ale izometrie. Jeste bych zvazil prostor funkci, pro ktere je norma [mathjax]\int_{-a}^a\frac{|u(y)|}{1+|y|^2}[/mathjax] konecna...to by mohlo dat neco lepsiho, ale detailne jsem to nepromyslel.

Offline

 

#3 01. 03. 2022 15:09

Pomeranc
Příspěvky: 682
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Re: Banach fixed point theorem

↑ Bati:

Ahoj,

omlouvám se, že odepisuji později. Děkuji za nápovědu.
Když jsem nad tím přemýšlela sama, tak se mi to nepodařilo vyřešit. Rozebírali jsme to pak na cvičení, kde z pravé strany cvičící udělal něco jako řešení diferenciální rovnice,
což mi přijde trošku podivné, ale asi to nechám být.

Offline

 

#4 01. 03. 2022 15:23 — Editoval Bati (01. 03. 2022 15:24)

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Banach fixed point theorem

↑ Pomeranc:
No to je v podstate ekvivalentni, vzpomen si, jak se dokazuje existence reseni ODR - fixed point pro vhodny integralni operator.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson