Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Kamarád provedl pokus: do nádoby napustil vodu (cca do půlky), "odfoukal" vlhkost a neprodyšně uzavřel nádobu a měřil tlak (Vernierem?). Očekával, že stoupne tlak v důsledku odpařování. Ten se však ani nepohnul. Pokus opakoval se stejným výsledkem. Teď řeší, zda je problém v celé úvaze (že by měl stoupnout tlak), nebo je chyba technického rázu. Co myslíte?
Offline
Nejspíš bude problém v tom "odfoukání", a možná taky v nedostatečné přesnosti měření toho tlaku.
Tlak syté páry při pokojové teplotě (20°C) je kolem 2.5kPa, zatímco tlak vzduchu kolem 100kPa. A abychom ten rozdíl 2.5kPa naměřili, museli bychom to "odfoukat" tak, aby měl vzduch nad hladinou 0% vlhkost. A to se bude dělat dost těžko, takhle suchý vzduch běžně nemáme. Ten co je kolem má většinou vlhkost v rozsahu 60-90%, a to nám odpovídající měrou sníží rozdíl naměřených tlaků.
Ale úvaha je zcela správná, tlak nad hladinou vody je roven součtu (parciálních) tlaků suchého vzduchu a syté vodní páry.
Další problém ještě může být, že vzduch se ve vodě částečně rozpouští (kyslík určitě, dusík asi trochu taky). Ideální by bylo dělat experiment s vodíkem, možná s argonem (argon se používá při TIG sváření, takže je občas někde dostupný, jako u nás v práci, proto jsem ho zmínil).
Další věc je, že to musí být celé (během toho "odvětrání") v tepelné rovnováze, jinak se nám projeví ještě změny tlaku s teplotou.
Možná by bylo nejlepší naplnit láhev jen tím suchým vzduchem, a pak do ní kapnout třeba jednu kapku vody. Ono to na 100% vlhkost skoro stačí, litr vzduchu váží zrhuba 1g, a vodní páry při 100% vlhosti (při teplotě 20°C) je tam jen cca 15mg.
Offline