Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 04. 2022 00:22

Pomeranc
Příspěvky: 682
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Slabá konvergence

Ahoj,

mám matematický problém Odkaz.
(M podmínka: [mathjax]\{u_{n}\rightharpoonup u,  Au_{n}\rightarrow b,\limsup_{n\to\infty }\langle Au_{n},u_{n}\rangle \le \langle b,u\rangle  \}\Rightarrow Au=b ,b\in X^{*}[/mathjax] )
Úkolem není najít řešení (dokonce ho znám). Při mém řešení mi dělá problém slabá konvergence.

Umím si představit bodovou konvergenci, stejnoměrnou konvergenci, ale existuje nějaká představa pro
slabou konvergenci?

Dalším problémem je, že nevím, jak dokázat, že něco k něčemu konverguje, i když vím, k čemu to má konvergovat.
Příkladem může být kanonická posloupnost v hintu.

A samozřejmě mi chybí i vhled do celé situace. Když mám posloupnost 1/n tak když n jde do nekonečna,
tak bodově konverguje do 0, to si dokážu domyslet. Ale u slabé konvergence nedokážu odhadnout k čemu
zhruba by to mohlo konvergovat.

Offline

 

#2 02. 04. 2022 11:48 — Editoval Bati (02. 04. 2022 11:49)

Bati
Příspěvky: 2433
Reputace:   191 
 

Re: Slabá konvergence

Ahoj,

na to podle me potrebujes separabilitu.. pak ta ON baze je husta, takze kdyz mam dane [mathjax]\varphi\in X^*[/mathjax], tak pro kazde [mathjax]\epsilon>0[/mathjax] najdu [mathjax]N[/mathjax] tak, ze [mathjax]\|\varphi-\sum_{i=0}^N(\varphi,e_i)e_i\|<\epsilon[/mathjax], tudiz [mathjax](\varphi,e_n)=(\varphi-\sum_{i=0}^N(\varphi,e_i)e_i,e_n)\leq \epsilon\|e_n\|=\epsilon[/mathjax] pokud [mathjax]n>N[/mathjax] diky ortonormalite. Takze [mathjax](\varphi,e_n)\to0[/mathjax] pro [mathjax]n\to\infty[/mathjax] a kazde [mathjax]\varphi\in X^*[/mathjax], tj. [mathjax]e_n\rightharpoonup0[/mathjax]. Vsimni si, ze pokud [mathjax]X=L^2[/mathjax], tak tohle je (vicemene) Riemann-Lebesgue lemma.

V prvni rade, konvergence bodova a stejnomerna se tykaji nekolika malo konvencnich prostoru. Slaba konvergence je mnohem obecnejsi pojem, ktery ma smysl v kazdem topologickem vektorovem prostoru. Da se predstavit leda tak v Hilbertaku, vic ne. Troufnu si rict, ze nez cloveku dojdou vsechny dulezite souvislosti tykajici se slabe konvergence, tak to trva roky, takze to chce hlavne trpelivost. Pro me je to zaklad funkcionalni analyzy a mohl bych tady o tom psat stranky, ale vicemene bych jen opisoval ruzna skripta. Doporucuju na uvod Lukesova (redukovana) skripta - takova ta oranzova tenka knizka, je tam i dost prikladu tykajici se Hilbertaku, kde se to da docela dobre predstavit. Specialne v [mathjax]L^2[/mathjax], kdyz posloupnost slabe konverguje k nule, tak se ti muzou stat, myslim, 3 veci:
1) jde k nule i v norme
2) zacne cim dal vic oscilovat - to je pripad bazovych funkci (cos nx)
3) rozplizne se v nekonecnu

Offline

 

#3 05. 04. 2022 22:53

Pomeranc
Příspěvky: 682
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Re: Slabá konvergence

↑ Bati:

Ahoj,

děkuji za odpověď.
U nás je problém, že jsme teorii slabé konvergence neměli, ale v navazujících předmětech
se s ní pracuje a celkem mě to mate. Budu si muset přečíst ta Lukešova skripta, ale ke čtení se
dostanu až za nějaký čas.

Offline

 

#4 06. 04. 2022 00:22

Bati
Příspěvky: 2433
Reputace:   191 
 

Re: Slabá konvergence

↑ Pomeranc:
No ve strucnosti se da rict, ze slaba konvergence [mathjax]u_n[/mathjax] k [mathjax]u[/mathjax] znamena, ze
[mathjax]\lim_{n\to\infty}\langle \varphi,u_n\rangle_{X^*,X}=\langle\varphi,u\rangle_{X^*,X}[/mathjax] pro vsechny [mathjax]\varphi\in X^*[/mathjax],
takze to je to, co je potreba overit, ale to asi vis. Casto se stava, ze [mathjax]X[/mathjax] obsahuje [mathjax]C^{\infty}[/mathjax] jako hustou podmnozinu, a pak staci dokazat limitu vyse pro vsechny [mathjax]\varphi\in C^{\infty}[/mathjax] (plus to, ze [mathjax]\|u_n\|_X[/mathjax] je omezena, samozrejme). Vetsinou byva problem ne ukazat, ze neco konverguje slabe, ale ze to konverguje k tomu, "k cemu ma". Tenhle problem vznika kvuli nelinearitam, zkus napr. sl. limitu [mathjax]u_n=\sin(nx)[/mathjax] vs. limita [mathjax]u_n^2[/mathjax]. Dalsi dulezity pohled je skrze konvexitu: konvexni mnoziny jsou prave ty slabe uzavrene, nebo jinymi slovy, slaba konvergence zachovava nerovnosti. V kontextu daneho nekonecne-dim. prostoru, samozrejme, v prostorech konecne dimenze plati slabe=silne, jak vime z linearni algebry.

Offline

 

#5 09. 04. 2022 13:18

Pomeranc
Příspěvky: 682
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Re: Slabá konvergence

↑ Bati:


Zkoušela jsem to, ale vůbec mi to nešlo :( .
Už samo o sobě jsem přemýšlela, jak vůbec vybrat prostor X.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson