Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 04. 2022 18:24

studentka_matiky
Zelenáč
Příspěvky: 12
Škola: gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

reakce v organické chemii

Mám prosbu. Učíme se právě teď základní typy reakci v organické chemii - substituce, adice, eliminace a presmyk. Dostaneme vždy levou stranu rovnice a máme určit, jak bude vypadat pravá strana. Není mi jasné, čím se řídí to, že když nějaký uhlovodik reaguje např. s HNO3, tak dojde k jeho rozdělení na OH a NO2. Proc se rozpadne zrovna takto a jak to rychle zjistím. Bohužel se látka bere vždy po různých kouscích a bez souvislosti v průběhu více let a nejspíš je to tedy něco, co mám vědět, ale nikdo z nás moc nevěděl.

Offline

 

#2 14. 04. 2022 01:26

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: reakce v organické chemii

↑ studentka_matiky:

Moc jsem ten dotaz nepochopil. Nešlo by to uvést na nějakém konkrétním příkladu?

Offline

 

#3 03. 06. 2022 21:00

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: reakce v organické chemii

Kolegyně nejspíš myslí, proč se kyselina dusičná rozpadá na kation NO2+ a vodu (tenhle rozpad probíhá až po protonaci).

Otázka je na místě, je dobré, že se ptáte po důvodech. Akorát jejich vysvětlení přesahuje rozsah zde. Koukněte se do nějakých VŠ skript organické chemie (VŠCHT Praha nebo UPCE), případně do učebnice Johna McMurryho. Nic použitelnějšího na nižší úrovni neexistuje.


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson