Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 05. 2022 17:41 — Editoval troxl (09. 05. 2022 17:42)

troxl
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: Liberec
Pozice: student
Reputace:   
 

Velikost úhlů v hodinách, čísla 8; 3 a 11

Dobrý den, na internetu jsem nalezl jen velmi obtížně pochopitelná řešení, jak vypočítat 3 úhly v trojúhelníku, který se protne se třemi body v hodinách. U mě konkrétně jsou to body 8;3 a 11. Vážně jsem na matematiku hloupý, takže moc děkuji za jednoduchou odpověď. Zítra z toho (a z jiného) píšeme a nechci na tom vyhořet. Děkuji. T

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) troxl)

#2 09. 05. 2022 18:21

Eratosthenes
Příspěvky: 2589
Reputace:   132 
 

Re: Velikost úhlů v hodinách, čísla 8; 3 a 11

↑ troxl:

Ahoj,

pokud jsem správně pochopil, jde o vnitřní úhly v trojúhelníku, který má vrcholy v daných číslech na ciferníku:

http://imgway.cz/v/4I4r.jpg

Jednotlivá čísla spojená se středem ciferníku ho rozdělují na dvanáct shodných úhlů. Úhel [mathjax]\varrho [/mathjax] je tedy 30 stupňů. Úhel [mathjax]\omega [/mathjax] je čtyřikrát větší. Úhel [mathjax] \alpha [/mathjax] vytíná na ciferníku stejný oblouk jako  [mathjax]\omega [/mathjax], ale vrchol nemá ve středu ciferníku, ale na jeho obvodu. Podle věty o obvodovém úhlu je tedy poloviční než [mathjax]\omega [/mathjax].

Takže v rychlosti např. [mathjax]\beta [/mathjax] při vrcholu B: Středový úhel - tři dílky = 90 stupňů, [mathjax]\beta [/mathjax] je poloviční.

Podobně [mathjax]\gamma [/mathjax]


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#3 09. 05. 2022 20:48

troxl
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: Liberec
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Velikost úhlů v hodinách, čísla 8; 3 a 11

↑ Eratosthenes:
Dobrý den, moc Vám děkuji, Váš příspěvek mi moc pomohl s porozuměním látky. Hezký den

Pro ty, komu by to stále připadalo nesrozumitelné: rozdělte si kruh na 12 dílů podle hodin a vyznačte střed. Jeden dílek má 360°/12, tedy 30°. Potom si vyberte libovolný bod trojúhelníku u úhlu, který chcete vyřešit a u protilehlé strany spočítejte všechny dílky. Dosaďte do vzorce: (počet dílků*30)/2.
Např. na obrázku od @Eratosthenes:Pro bod A je protilehlá úsečka CB. Pak všechny vyznačené body (tedy pomyslná čísla hodin) u CB spojte se středem a spočítejte dílky. Proti bodu A jsou 4. 4*30=120° a výsledek vydělte dvěma: vyjde Vám 60°. Tedy jednoduše: u B jsou dílky 3:  (3*30)/2 je 45°. Poslední úhel je již jednoduchý. Téma zamykám.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson