Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 05. 2022 16:15

LenkaKabarová
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

Ahoj, prosím o pomoc.

Nenapadá vás, jak vypočítat počet možných řezů krychle rovinou, která je zadána vrcholy krychle nebo středy hran? Zajímají mě samozřejmě pouze různé řezy, tedy ty, které by byly shodné s již nalezeným řezem (pouze v krychli jinak umístěné) vynechávám (také nepočítám řez, který je přímo stěnou krychle). Pro představu zde https://ibb.co/1dd3kqM přikládám souhrn takových řezů, které jsem však hledala pomocí konstrukce - např. zafixovala jsem si bod A a k němu hledala další dva body dle zadané podmínky (vrchol, střed hrany) a zjišťovala, jestli tento řez ještě nemám. Potřebovala bych tento počet ale nějak početně ověřit.

Děkuji.

Offline

 

#2 12. 05. 2022 22:50

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ LenkaKabarová:

Ahoj,

očísluj si vrcholy krychle mocninami dvou:

http://imgway.cz/v/8UfX.jpg

a můžeš očíslovat všechny možné řezy, které neprocházejí žádným vrcholem, tak, že "sečteš" všechny vrcholy, do kterých se po hranách dostaneš z vrcholu A tak, že nepřelezeš rovinu řezu. Červený řez má tedy  2^0+2^1+2^3+2^4+2^5=59. 

Všech možných součtů je 256. Extrémní hodnoty - 0; 255 - se nepodaří (nebyl by to řez), takže všech možných hodnot, a tím všech možných řezů, je 254.

Je ovšem otázka, co považovat za řezy ""různé". Když v předchozí situaci začneš počítat z vrcholu C, dostaneš 2^2+2^6+2^7=196 = 255 - 59. Liší se to jenom tím, která část krychle má být odstraněna. Pokud to nechceš rozlišovat, pak hodnoty h, 255 -h určují jeden a tentýž řez a řezů je tak jenom 127.

Trojúhelníkových řezů , které odřezávají jenom jeden vrchol, je osm. Rozlišovat je, nebo ne? Když nerozlišovat, pak jen 127-7... Atd, atd.

Řezy, které procházejí nějakým vrcholem, by se pak musely připočíst nějak zvlášť , ale to už by nemusel být takový problém...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#3 13. 05. 2022 10:43

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ Eratosthenes:
Ahoj, opravdu vše co takto získáš bude korektní řez? Co např. 2^0+2^6?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 13. 05. 2022 10:46

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ LenkaKabarová:
Ahoj, takže chceš rozlišovat dva řezy, z nichž jeden jde vnitřkem hrany a druhý jejím vrcholem? Např. na tom obrázku jde o řezy 7 a 13.
A nechceš rozlišovat stejný tvar řezu týkající se jiných vrcholů? Např. kdybych trojúhelníkovým řezem (viz obr. 13) namísto vrcholu B odřízl vrchol A, tak jde o stejný řez?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 13. 05. 2022 10:53

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

Otázka je jak to udělat co nejelegantněji bez výčtu všech možností. Jde třeba zkoumat postupně trojúhelníkové řezy, čtyřúhelníkové, apod., ale to už vlastně také bude výčet možností...
Jako nekonkrétní myšlenka mě napadá, že řezu odpovídá nějaká podmnožina hran, tím ovšem můžeme asi dostat nekorektní řez a nebo nějaký řez víckrát...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#6 13. 05. 2022 12:07

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ check_drummer:

To, co jsem napsal, je původně algoritmus na průnik krychle a plochy f(x,y,z)=0. Vrchol přičti právě tehdy, když f>0, (anebo zrcadlově f<0). Vykresluje to plochu f=0, když její detaily nejsou menší než krok v jednotlivých osách.

Rovina by se takto vykreslila taky, jenom jsem neuvážil, že v tom případě by program některými větvemi určitě neproběhl. 

Takže beru zpět :-(


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#7 13. 05. 2022 14:07

LenkaKabarová
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ check_drummer:

Ahoj, přesně tak jak píšeš. Vynechávám ty řezy, které by byly shodné (tedy shodné geometrické útvary, pouze v krychli jinak umístěné, určené jinými body). Tedy stejný řez je ABGH a BCHE, EFCD apod.

Bylo mi řečeno, že to má být řešitelné zajímavou ale poměrně jednoduchou kombinatorickou úlohou, ale nějak mi nejde do hlavy, jak na to :D

Offline

 

#8 13. 05. 2022 17:26 — Editoval Eratosthenes (13. 05. 2022 17:49)

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ LenkaKabarová:

↑ check_drummer:

A co to zkusit takto:

řez odřeže jeden vrchol a žádným neprochází
řez odřeže jeden vrchol a jedním prochází
řez odřeže dva vrcholy a žádným neprochází
řez odřeže dva vrcholy a jedním prochází
řez odřeže dva vrcholy a dvěma prochází
.......

Anebo možná líp:

řez prochází

třemi hranami
čtyřmi hranami
pěti hranami
...

(vrchol = tři hrany)


Anebo ještě jinak:

Řezy jsou celkem jen čtyři: trojúhelník až šestiúhelník.

Otázkou je, podle čeho a zda vůbec řezy rozlišovat dál. Určitě je nelze rozlišovat shodností - to by jich bylo nekonečně mnoho.

Jednotlivé  n-úhelníky lze rozlišit např. podle toho, kolika vrcholy procházejí.  Ale možná i jinak. To by chtělo nějak upřesnit...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#9 13. 05. 2022 23:10

laszky
Příspěvky: 2361
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ LenkaKabarová:

Ahoj, ja jsem na to sel takto:

Uvazoval jsem krychli [mathjax] [-1,1]^3[/mathjax]. Rez je cast roviny [mathjax]f(x,y,z)=d[/mathjax], kde [mathjax]d\in\mathbb{Z}[/mathjax] a [mathjax] f(x,y,z):=ax+by+cz[/mathjax]. Lze ukazat, ze [mathjax] a,b,c [/mathjax] jsou cela cisla z intervalu [mathjax] [-4,4] [/mathjax] splnujici [mathjax]NSD(|a|,|b|,|c|)=1.[/mathjax] Vzhledem k symetrii muzeme BUNO uvazovat jen [mathjax]a,b,c,d\geq0[/mathjax]. Spocitame hodnotu funkce [mathjax]f[/mathjax] ve vsech dvaceti bodech (8 vrcholu a 12 stredu stran). Platny rez ziskame, pokud [mathjax]f[/mathjax] nabyva stejne hodnoty minimalne ve trech bodech nelezicich v jedne stene. Tabulka mi rekla, zes zapomnela na moznost [mathjax]x=0[/mathjax] (roviny rovnobezne se stenami krychle prochazejici jejim stredem), jinak mas vsechny.

Online

 

#10 15. 05. 2022 00:21

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

Napadá mě trochu těžkopádný postup: Budu rozlišovat případy, kolik vrcholů řez zcela odřízne (a neprochází těmito vrcholy) - ty označme X - a jako podpřípady počty vrcholů, kterými ten řez projde - ty označme Y. (Teď koukám, že to navrhoval už Eratosthenes.)

Stačí zkoumat X do mohutnosti max 4, v opačném případě budeme uvažovat řez "doplňkový".
Co lze podle mě dokázat:
Vrcholy z X musí být spojeny souvisle hranami a každý vrchol z Y musí být hranou napojen na nějaký vrchol z X.
Pro |X|=1 je |Y|=3 a pro |X| z {2,3,4} je |Y|=4.
Pro |X|=2 lze ukázat, že v řezu nemohou být ani právě 3 vrcholy z Y ani právě 2 vrcholy z Y, které jsou "diagonálně".
Pro |X|=4 zjistíme že nemůže být |Y|>0, jinak doplňový řez bude některý z již uvažovaných řezů. Ale máme dva možné tvary X - 4 ležící v jedné stěně a 3 vrcholy spojené hranou s jedním vrcholem
Pro |X|=3 leží tři z vrcholů z Y v rovině rovnoběžné s rovinou X - a jen jeden z těchto tří vrcholů může být v řezu přítomen.
Označme (p,q) počet řezů pro |X|=p |Y|=q, pak je:
(1,0)=1, (1,1)=1, (1,2)=1, (1,3)=1
(2,0)=1, (2,1)=1, (2,2)=2, (2,4)=1
(3,0)=1, (3,1)=1, (3,2)=1
(4,0)=2
a dohromady je to 14.
Ale je to těžkopádné...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#11 15. 05. 2022 00:22

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ LenkaKabarová:
V čem se liší řezy 8 a 9? Přijdou mi stejné..


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#12 19. 05. 2022 15:50 — Editoval check_drummer (19. 05. 2022 15:50)

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Výpočet počtu možných řezů krychle rovinou pomocí kombinatoriky

↑ LenkaKabarová:
Zmizel odkazovaný obrázek, nemůžu pátrat dál. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson