Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 06. 2022 18:24

Marcipus
Zelenáč
Příspěvky: 1
Pozice: student
Reputace:   
 

dalekohled- rozlišovací mez oka

Ahoj, mám problém s jednou úlohou, která je pro mě momentálně kritická. Prosím vás o návod k postupu, nebo aspoň nějaké správné znění vzorečků, protože já nad tím už chvíli sedím a nic nemohu vymyslet.

Keplerův dalekohled má kvalitní objektiv o ohniskové vzdálenosti 1000 mm a o průměru 80 mm.

a.) Jaká je rozlišovací schopnost objektivu- zde jsem použila vzorec 1,22(konstanta)* vlnová délka (předpokládá se typicky 550 nm) / průměr objektivu
= 8,3875 *10 na -6 , pak toto vynásobím *2,06*10 na 5 a vychází mi jako výsledek 1,72" , což by podle všeho měla být správně.

b.) Jakou ohniskovou vzdálenost musí mít okulár, aby bylo využito rozlišovací meze oka 60"

c.) určete velikost detailů , kterou lze tímto dalekohledem rozlišit ve vzdálenosti 5 km- tady je mi jasné že to bude nějaký tangens poměru , velikost neznámá , uhel známý (nevím ale který použít), a přilehlá strana známá 5 km.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson