Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 04. 2022 06:28

Orichi
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Jak zapojit dvě žárovky, tak aby se druhá rozsvítila když první praskn

Jak zapojit a jaké prvky použít, když mám 2x žárovku v obvodu a chci,aby když praskne jedna rozsvítila se druhá žárovka?

Potřebuji to pro dědu na líheň slepic, jde o to, zajistit funkčnost líhně za předpokladu, že první žárovka praskne. V podstatě jsou dvě zapojené a svítit má vždy jen jedna, když první praskne, potřebuje, aby se rozsvítila druhá. Pravděpodobně se to dá řešit mnoha způsoby. Mě napadl tepelnej senzor, ale je mi jasné, že to jde jednodušeji. Dík za rady a typy.

Pravděpodobně bude nejlepší řešení zapojením s rezistorem a relé, nebo rezistorem a tranzistory.

Bohužel nejsem tak zdatný a potřeboval bych poradit schéma obvodu. Všem děkuji za případnou pomoc.

Offline

 

#2 08. 04. 2022 11:19 — Editoval Jj (08. 04. 2022 16:56)

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Jak zapojit dvě žárovky, tak aby se druhá rozsvítila když první praskn

↑ Orichi:

Hezký den.

Nevím, jak vypadá líheň, ale řekl bych, že by asi šlo využít nějaký komerční soumrakový spínač, který by  hlídal světlo první žárovky a při jejím prasknutí sepnul obvod druhé žárovky.

Pokud by šlo čidlo spínače (schopného sepnout potřebný výkon) vhodně umístnit tak, aby vidělo na světlo první žárovky, tak by se možná nemuselo nějak zvlášť bastlit a snad by to ani moc nestálo.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 08. 04. 2022 19:08

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 868
Reputace:   62 
 

Re: Jak zapojit dvě žárovky, tak aby se druhá rozsvítila když první praskn

Pokud dáš do série s žárovkou vhodně dimenzovaný výkonový odpor, tak při zapnutí ti pohltí proudový náraz (wolframové vlákno žárovky má za studena 13x menší odpor) a žárovka nepraskne nikdy. Měl jsem to udělaný necelých 30 let v místnostech, kde se světlo často zapínalo (záchod a chodba) a žárovky jsem nikdy neměnil (ani po zvýšení napětí z 220 V na 240 V). Pokles jasnosti žárovky byl minimální - nikdo si toho nevšiml. A pro líheň je to úplně jedno.
Také se uplatní druhý vliv - nepatrným snížením teploty vlákna se razantně zvýší životnost žárovky.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#4 08. 04. 2022 23:57

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4873
Reputace:   125 
 

Re: Jak zapojit dvě žárovky, tak aby se druhá rozsvítila když první praskn

Dá se koupit proudové relé (třeba PRI-51) které když mu vstupními svorkami neprotéká nastavený proud, tak sepne / rozepne kontakty. Je to velké asi jako běžný jistič a přímo určené na takovéhle aplikace.

Akorát by ty chtělo ověřit rozsah toho proudu.

Offline

 

#5 29. 06. 2022 21:29 — Editoval Aleš13 (29. 06. 2022 21:32)

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Jak zapojit dvě žárovky, tak aby se druhá rozsvítila když první praskn

Též se to dá sehnat pod názvem přednostní relé. Je to běžné zboží v každém elektromateriálu. Má čtyři vývody, dva od cívky, dva od jediného páru rozpínacích kontaktů. Skrz cívku se připojí jedna žárovka, přes ty kontakty druhá.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson