Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 07. 2022 16:56

matthewos
Zelenáč
Příspěvky: 4
Pozice: Student
Reputace:   
 

Posloupnosti

Ahoj, ve škole jsme dostali na prázdniny úkoly a jendím z nich je toto cvičení kde se má rozhodovat pravda nepravda a já si nevím rady.
Ideální by bylo kdyby jste mi prosím řekli co si projít a nastudovat protože nemám ponětí na co se dívám a budu tuto látku asi dále potřebovat takže musím doplnit mezery
https://ctrlv.cz/mKlG
[mathjax]\displaystyle \sqrt{a} - \sqrt{b} = \frac{a - b}{\sqrt{a} + \sqrt{b}}[/mathjax]
[mathjax]\displaystyle a - b = \frac{a^n - b^n}{a^{n-1} + a^{n-2} b + \cdots + a b^{n-2} + b^{n-1}}[/mathjax]
[mathjax]\displaystyle a - b = \big( a^n - b^n \big) \big( a^{n-1} + a^{n-2} b + \cdots + a b^{n-2} + b^{n-1} \big)[/mathjax]
[mathjax]\displaystyle (a + b)^{1/2} = \sqrt{a} + \frac{1}{2} ab + \sqrt{b}[/mathjax]

Děkuji za pomoc a užívejte prázdniny!

Offline

 

#2 07. 07. 2022 17:07 — Editoval misaH (07. 07. 2022 17:29)

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Posloupnosti

↑ matthewos:

Neboli dané žiadne podmienky pre a, b?

Čo myslíš, je pravda, že [mathjax]a^2-b^2=(a+b)(a-b)[/mathjax]?

Posledná úloha - niekedy pomôže dosadiť za premenné vhodné čísla, ak rovnosť neplatí, je to dôkaz o nepravde.
Ak by platila, dôkaz o pravde to nie je, pozor na to... (dosadila som čísla, čo sa ľahko odmocňujú).

Týka sa aj predposlednej úlohy, zvoľ si n = 1...

Druhá úloha - vieš deliť mnohočlen (napr. dvojčlen) mnohočlenom (napr. dvojčlenom)? Napríklad
[mathjax](a^3-b^3):(a-b)[/mathjax]?

No a moja predstava o postupnostiach je iná než v zadaných úlohách - ale možno sa tiež mýlim :-D

Offline

 

#3 07. 07. 2022 17:40 — Editoval Eratosthenes (07. 07. 2022 17:41)

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: Posloupnosti

↑ matthewos:

ahoj,

trochu obecněji: Je potřeba prostudovat vzorečky pro druhou mocninu dvojčlenu, rozdíl druhých a n-tých mocnin apod.

Dále  je potřeba si uvědomit, co to s výrazem nebo vzorečkem udělá, když třeba místo "a" máš něco jiného. Například  [mathjax]\sqrt{a}[/mathjax]

PS: S posloupnostmi nemají tyto úlohy nic společného :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#4 07. 07. 2022 19:29

matthewos
Zelenáč
Příspěvky: 4
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Posloupnosti

↑ misaH:
Podmínky jsou že a, b jsou kladná a n je přirozeé číslo.
Já tu koukám na videa o posloupnostích a říkám si že mi to tyhle příklady moc nepřipomíná :D
Děkuji moc za rady, tohle přesně potřebuji! Výsledek by mi byl k ničemu, potřebuji se k tomu dopracovat sám.
Díky!!

Offline

 

#5 07. 07. 2022 19:38

matthewos
Zelenáč
Příspěvky: 4
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Posloupnosti

[mathjax]\displaystyle a - b = \big( a^n - b^n \big) \big( a^{n-1} + a^{n-2} b + \cdots + a b^{n-2} + b^{n-1} \big)[/mathjax][mathjax]\displaystyle a - b = \big( a^n - b^n \big) \big( a^{n-1} + a^{n-2} b + \cdots + a b^{n-2} + b^{n-1} \big)[/mathjax]↑ misaH:
ještě jediná věc, ty tři tečky v těch příkladeš značí prosím co?

Offline

 

#6 07. 07. 2022 22:02

Al1
Příspěvky: 7782
Reputace:   540 
 

Re: Posloupnosti

↑ matthewos:
Zdravím,
tebou zapsané vztahy (jsou stejné?) neplatí. Na pravé straně má být mezi závorkami děleno. (Zkus si tvé závorky roznásobit a sám uvidíš).
A ty tři tečky znamenají vynechané členy.  Po členu [mathjax]a^{n-2}b[/mathjax] by následoval člen [mathjax]a^{n-3}b^{2}[/mathjax], před členem [mathjax]ab^{n-2}[/mathjax] by byl člen [mathjax]a^{2}b^{n-3}[/mathjax].

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson