Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 09. 2022 22:54

Danecheck
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

MATFYZ X VŠCHT X ČVUT... co teď?

Dobrý den,
jsem studentem maturitního ročníku na relativně náročném gymnáziu. Termíny podání příhlášek na vysoké školy už se blíží a já stále pořádně nevím, co chci v budoucnu dělat.
Miluji matematiku a přírodní vědy a dost v nich vynikám. Maturuji však z chemie, která mi přišla též dost zajímavá. S postupem času ale zjišťuji, že nejspíše nejsem dostatečně odhodlaný k tomu, abych se plně odevzdal chemii. Navíc je dost málo oborů, které kombinují velmi pokročilou matematiku a chemii. Jako nejlepší variantu matematicko-chemického oboru mi přišlo chemické inženýrství na VŠCHT. Strojírenství a jaderné reaktory by mě však vůbec nezajímaly.
Dalším vysněným oborem by mohla být obecná fyzika na MFF UK. Spousta lidí má však ten názor, že Matfyz je škola zaměřená na teorii a uplatnění bych nalezl jen horko těžko. Já bych však po dokončení bakalářského studia rád navázal studiem magisterským (např. astrofyzika), ne-li dokonce doktorským. Bude pro mě tento obor dostatečně matematicky stimulující? :D Nejraději bych měl matiku po celou dobu studia na hodně vysoké úrovni, zároveň do ní však chci i zakomponovat nějakou jinou přírodní vědu. MFF navíc nabízí seminář k přípravě na CPE (Cambridge Proficiency English), což zní jako dobrá možnost navázání na mé CAE a následný přesun do zahraničí. Zároveň mě však děsí představa hodin tělesné výchovy, jelikož nejsem zrovna sportovně nadaný typ. :D V matematice, fyzice a chemii jsem dost dobrý (řekl bych, že i nejlepší ze všech 3 ročníků), stačí to ale na MFF? Nemusím být úspěšným řešitelem ústředních kol fyzikální a matematické olympiády, abych se na Matfyzu chytal?
Pak je tu ještě FJFI ČVUT, která mi přijde daleko praktičtější než MFF. Zároveň si ale nejsem jistý tím, že by mě naplňoval studijní obor jako je fyzikální inženýrství (ano, opět reaktory atd... není to nic pro mě).
Na kterou fakultu bych tedy měl jít? Mám zahodit celoroční studium chemie k maturitě a jít studovat zcela nechemický obor plný fyziky a s trochou matematiky, nebo se smířit s chemickým inženýrstvím? Stále se rozhoduji. Prosím o jakoukoliv radu nebo vaše zkušenosti. :D
(DOD samozřejmě plánuji)

Offline

 

#2 01. 10. 2022 17:19

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: MATFYZ X VŠCHT X ČVUT... co teď?

Kdyz uz jsi venoval chemii nekolik desitek hodin sveho casu, tak by ses ji mel venovat po zbytek zivota. Prece bys nechtel, aby ty desitky hodin prisly vnivec.

---konec sarkasmu---

Nezamestanost mezi absolventy MFF je prakticky 0%, takze pokud nekdo tvrdi, ze "Matfyz je škola zaměřená na teorii a uplatnění bych nalezl jen horko těžko", tak netusi, o cem mluvi. Ono neni uplne od veci venovat par let studiu teorie. Na sbirani praxe budes mit pak cely zivot.

Pokud te desi predstava hodin TV, tak to znamena, ze ty hodiny TV opravdu potrebujes. ;-)

Urcite neni treba byt uspesnym resitelem MO, abys mohl vystudovat MFF. Byt dobry na SS ale taky neni zaruka, ze ti to na MFF pujde samo. Matematika na MFF se od SS matematiky dost lisi. Spise nez na vypocty podle daneho postupu je zamerena na teorii a dokazovani vet. Nemusi to byt nutne tezsi, ale je to jine.

Offline

 

#3 17. 11. 2022 18:50

auditor
Příspěvky: 150
Reputace:   
 

Re: MATFYZ X VŠCHT X ČVUT... co teď?

↑ Danecheck:

Doporučil bych matematické modelování na MFF, což je směs matematiky a fyziky.

Studijní plán zde: https://www.mff.cuni.cz/cs/studenti/bc- … modelovani

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson