Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 12. 2022 12:07 — Editoval liamlim (03. 12. 2022 12:12)

liamlim
Příspěvky: 220
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Důkaz tvrzení

Ahoj!

Znovu jsem si po jisté době hrál s Velkou Fermatovou větou a studoval jsem co všechno jde zjistit. Během toho jsem našel pár zajímavých tvrzení se zajímavými důkazy. Rozhodl jsem se sem sdílet je v tomto vlákně. Všechny jsem si odvodil sám, i když si jsem jistý že to nejsou žádné novinky.

Tvrzení 1:
Nechť [mathjax]x[/mathjax] a [mathjax]y[/mathjax] jsou celá čísla a [mathjax]n[/mathjax] je libovolné přirozené číslo tvaru [mathjax]6k+1[/mathjax] nebo [mathjax]6k-1[/mathjax]. Potom platí že [mathjax]x^2+xy+y^2[/mathjax] beze zbytku dělí [mathjax]x^{2n}+x^ny^n+y^{2n}[/mathjax]

-- Důkaz je docela jednoduchý, vlastně bych to ani nenazval důlazem. Docela těžké bylo na toto tvrzení přijít :D Je extrémně užitečné pro analýzu Velké Fermatovy věty, protože [mathjax]x^n+y^n+z^n = 0[/mathjax] implikuje [mathjax]x^{2n}+x^ny^n+y^{2n} = y^{2n}+y^nz^n+z^{2n} = z^{2n}+z^nx^n+x^{2n} = x^{2n}-y^nz^n = y^{2n}-z^nx^n=z^{2n}-x^ny^n[/mathjax]

Tvrzení 2:
Nechť [mathjax]x[/mathjax] a [mathjax]y[/mathjax] jsou celá čísla s nenulovým součtem a [mathjax]n[/mathjax] je pročíslo větší než 2. Potom všechny prvočíselné dělitele čísla [mathjax]\frac{x^n+y^n}{x+y}[/mathjax] jsou buď [mathjax]n[/mathjax] nebo tvaru [mathjax]kn+1[/mathjax] pro nějaké přirozené číslo [mathjax]k[/mathjax]

-- Důkaz je docela tricky ale fakt to umožní experimentovat s Velkou Fermatovou větou mnohem lépe!


Otázka:
Kdybych sem napsal co všechno jsem zvládl odvodit za implikace Velké Fermatovy věty pouze z těchto dvou tvrzení, byl by zájem si to přečíst? Ty tvrzení jsou skvělá a umožňují problém uchopit

Offline

 

#2 03. 12. 2022 12:35

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Důkaz tvrzení

↑ liamlim:To su uzitocne cvicenia a urcite ti vela daju, ale dufam, ze vies o tomto: https://people.math.wisc.edu/~boston/869.pdf

Offline

 

#3 03. 12. 2022 15:08

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Důkaz tvrzení

↑ liamlim:
Ahoj, pokud jsou ta tvrzení tak zásadní, tak bylo dobré sem napsat i jejich důkaz. A nebo třeba citovat nějaký odkaz, kde je toto tvrzení uvedeno jako platné.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson