Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 10. 12. 2022 17:15

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Geometrie - trojúhelník

↑↑ check_drummer:

check_drummer napsal(a):

Nemusíš. Můžeš začít klidně stranou AB. A nakonec až bude konstrukce hotova to celé otočíš a posuneš...

No, to by sice bylo hezké, ale uvěřím tomu teprve tehdy, až někdo dokáže, že všechny trojice polohových úloh vedou ke stejnému řešení příslušné nepolohové úlohy.  Zatím jsem žádný takový důkaz neviděl a dost dobře si ho nedovedu ani představit...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#27 10. 12. 2022 19:36

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Geometrie - trojúhelník

↑ Eratosthenes:
A o jaké trojici nepolohových úloh mluvíš? Polohovou úlohu chápu tak, že je někdev rovině přesně dán prvek (prvky), který se má na tom konkrétním místě nacházet.

No kostru toho důkazu jsem řekl bych popsal (to, že namísto polohové úlohy stačí řešit úlohu nepolohovou). Samozřejmě je nutné to ošetřit formálně, ale tady asi bude nutné přesně definovat konkrétní pojmy.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#28 10. 12. 2022 20:07 — Editoval Eratosthenes (10. 12. 2022 20:09)

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Geometrie - trojúhelník

↑ check_drummer:

check_drummer napsal(a):

A o jaké trojici nepolohových úloh mluvíš?

Nemluvím o trojici nepolohových, ale o trojici polohových.

Jeden příklad:

Nepolohová:  a, t_b, r (opsaná)

trojice polohových:

1) Umísti a; s ostatním dělej, co umíš.
2) Umísti t_b; s ostatním dělej, co umíš.
3) Umísti opsanou; s ostatním dělej, co umíš.

Když chceš místo 1) dělat 2) (nebo použít jakoukoliv jinou permutaci), a pak přemisťovat, musíš mít jistotu, že vždycky dostaneš totéž. Máš ji? Je to někde napsáno a dokázáno? Nevím o tom. Ale pokud je to pravda, velice rád bych  ten důkaz měl.

PS: Těch nepolohových je (pokud vím) přes pět set, takže těch polohových přes 1500...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#29 11. 12. 2022 11:18

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Geometrie - trojúhelník

misaH napsal(a):

... pekná animácia (ako si ju vyrobil a vložil?)

Je to obrázkový formát *.gif, který umožňuje vložit víc snímků. Vyrobíš si snímky a videoeditorem si je uložíš jako video formátu *.gif. Prohlížeče tento formát podporují a chápou ho jako obrázek.  Takže to kamkoliv vložíš jako normální obrázek. Pouští se to automaticky s načtením stránky jako smyčka, bohužel to nejde zastavit, ani pustit od začátku na povel., což je dost nevýhoda.

misaH napsal(a):

podľa úzu sa ten "spodný" trojuholník volá ACB
V škole sa ten "zrkadlový" trojuholník neuvažuje ako druhý kus

A jak se pak učí třeba osová souměrnost, když se "zrcadlový" trojúhelník neuvažuje? To se v matematice na ZŠ uvažuje každou chvíli jinak? To je možné v politice, ale přece ne v matematice...

Já jsem na ZŠ nikdy neučil a jak tady pročítám ty diskuse, tak bych ani nemohl. Napadla mě jenom další animace, která se ale musí sledovat od začátku, takže jsem ji dal jako novou stránku sem

Dosti ironie. Tuto diskusi vzdávám a s úlohou v úvodu asi víc nepomůžu :-)

Srdečně zdraví

Eratosthenes


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson