Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 19. 03. 2019 20:21

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změny skupenství

OK, zkusím to tedy znovu

Singularita napsal(a):

Ke změně skupenství z kapalné na plynné potřebuji Lv,

Ano. Ale v této úloze měníme skupenství opačně.

(pára je příkladem varu (?))

Pára je věc, var je činnost. Pára tedy není příkladem varu.
Pára vzniká odpařováním a to může probíhat s varem i bez. A v případě vody odpařování může probíhat při jakékoli teplotě. Akorát při teplotách pod nulou bude nutné nejen skupenské teplo odpaření, ale i rozmrznutí.

Var je tedy příkladem odpařování a pára je příkladem plynu. Jiným příkladem odpařování je třeba sušení prádla, jiným příkladem plynu je třeba dusík.

Mějme papiňák s vroucí vodou na vařiči o výkonu 2260 W. Z vody o teplotě 120 °C v něm vzniká pára o teplotě 120 °C (120 místo 100 je proto, že je v něm větší tlak). Tímto způsobem se za každou sekundu vypaří 1 ml (protože výkon je tisícina skupenského tepla).

Ale můžu taky vzít zavařovací sklenici, nalít do ní vodu a zavřít. Je jasné, že ve vzduchu nad hladinou bude i pára a to i bez vaření. Pokud vzduch vyčerpám třeba vývěvou, bude nad hladinou jen pára.

Taky můžu vzít vodík a kyslík, zapálit a mám oheň, ze kterého jde pára.

teplo pouze na změnu skupenství z nějaké určité teploty, nebo ne? To tomu musí nějaká energie ještě předcházet.

Tabulkové teplo na změnu skupenství je jen a pouze to na změnu skupenství, bez změny teploty. Je to tak udělané právě proto, aby se s tím počítalo snadno. Jedná se tedy o teoretický údaj, kolik energie se spotřebuje na změnu skupenství, aniž by se změnila teplota. Nezáleží na tom, zda si ten, kdo takový údaj používá, dokáže představit změnu skupenství bez změny teploty.

A pořád nechápu, proč do toho započítávám energii páry o teplotě 20°C, když se přeci celá vypařila. A proč má ve výsledku 80°C, to má voda, nebo tu něco důležitého pořád nechápu?

Měli jsme páru o teplotě 100 a teď máme vodu o teplotě 80.

Offline

 

#27 19. 03. 2019 20:51

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změny skupenství

Ještě se vrátím k tomuto ↑↑ Singularita::

Singularita napsal(a):

Já jsem vodu musel zahrát na 100 °C a poté dodat energii na změnu skupenství, takže nemelo by to být takto?
c×m×t2 + lv×m2

c×m×t2 je energie, která ohřeje m vody z 0 °C na t2. Jelikož v zadání není nic o 0 °C, je jasné, že tohle nám nijak nepomůže

Offline

 

#28 19. 03. 2019 21:34 — Editoval Singularita (20. 03. 2019 14:48)

Singularita
Zelenáč
Příspěvky: 16
Škola: Gymnázium Postupická
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Změny skupenství

↑ edison: Zdravím. Děkuji za odpověďi. Už tomu rozumím, kromě  toho, co následuje po Lv, tj. c×m2×(t2-t) - Lv už chápu, proč tam je, ovšem toto nechápu.

Offline

 

#29 19. 03. 2019 22:48

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změny skupenství

Jestliže se nám z páry o teplotě 100 stala voda o teplotě 80, musela se přenést energie pro změnu skupenství (aby se z páry stala voda) a energie na změnu teploty (aby se ze 100 stalo 80).

Offline

 

#30 20. 03. 2019 15:22

Singularita
Zelenáč
Příspěvky: 16
Škola: Gymnázium Postupická
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Změny skupenství

↑ edison: Zdravím. Chápu, teplota páry se musela snížit na 80 °C, ale to znamená, že celá nezkondenzovala. To je v podstatě kalorimetrická rovnice, kde se teplota ustálí na 80°C.

Offline

 

#31 20. 03. 2019 15:42

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změny skupenství

Celá/necelá - jak víš kolik jí bylo? Co když to proběhlo tak že někdo přines pytlík s přesně správným množstvím páry, takže žádná nezbyla? Nebo tam třeba vedla hadička s kohoutkem a on ho zavřel až teploměr ukazoval 80. Samozřejmě, stejně dobře mohl někdo přinést ještě větší pytel s párou a vzduchem a v průběhu procesu rostl podíl vzduchu tak dlouho, až rosný bod dosáhl 80 a kondenzace se vyrovnala s odpařováním. Ale tebe jako řešitele tyhle detaily nemusí zajímat.

Zadání neřeší kolik bylo páry celkem, jak to bylo celé provedeno, je v něm jen to, že jí zkondenzovalo tolik, aby výsledná voda měla 80, Nic dalšího není důležité.

Prostě máme dva stavy
1. měli jsme páru a vodu o dvou teplotách
2. nyní máme vodu o jedné teplotě

A otázka je, kolik bylo páry. Pro její řešení není důležité, co se konkrétně mezi 1 a 2 dělo. Jen zadání tak nějak předpokládá, že při tom neunikalo ani nepřibývalo teplo z okolí.

Offline

 

#32 20. 03. 2019 18:49

Singularita
Zelenáč
Příspěvky: 16
Škola: Gymnázium Postupická
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Změny skupenství

↑ edison: Zdravím. Už  jsem vše pochopil. Děkuji vám za trpělivost a snahu mi to vysvětlit. Přeji hezký zbytek dne.

Offline

 

#33 20. 03. 2019 18:55

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změny skupenství

:-) njn někdy se takové záseky stanou. Tak hlavně že se to podařilo překonat.

Offline

 

#34 20. 03. 2019 19:36 — Editoval MichalAld (20. 03. 2019 19:48)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Změny skupenství

Singularita napsal(a):

Vodní pára o teplotě 100 stupňů Celsia zkapalní ve vodě o hmotnosti jeden kilogram a počáteční teplotě 16 stupňů Celsia. Jakou hmotnost má vodní pára, jestliže teplota vody stoupne na 80 stupňů Celsia?
Děkuji za odpověď.

Já když na to koukám, tak mi to stejně přijde nekorektní. Nečetl jsem celou diskusi co mému příspěvku předchází, ale...

Z takovéhoto zadání můžeme uvažovat jen to, že veškerá pára se promění ve vodu o 100°C, a poté se (ta voda) ochladí na 80°C.

Jenže podle mě je to nesmysl. Pára nikdy nezkondenzuje všechna. Pára není kostka železa, pára je plyn, musíme ji
mít  vnějaké nádobě, která má nějaký objem. A existuje něco co se nazývá TLAK SYTÉ PÁRY. Pokud v té naší nádobě budeme mít jen vodu a vodní páru (tj žádný vzduch), tak bude vždy nad hladinou nějaká nezkondenzovaná pára, a její tlak závisí jen na teplotě. A pokud to ochlazujeme, část páry nám zkondenzuje, ale část zůstane (a jen se ochladí).

No a teď je otázka, nakolik to ovlivní náš výpočet. Pokud to narafičíme tak, že nádobka bude malá, bude při 80°C obsahovat převážně vodu a jen malinko místa zbude na tu páru, tak s tím (skoro) žádný problém není. Až na to, že při 100°C, kdy bude veškerá voda odpařená, bude v nádobce obrovský tlak (a je klidně možné, že při tomto tlaku se při 100°C všechna voda nepromění v páru, to platí jen při atmosférickém tlaku.

Nebo bude nádobka velká, takže v ní nebude velký tlak - ale potom nám zase zůstane velké množství nezkondenzované páry - kterou bychom měli zahrnout do výpočtu.

Pak je tu ještě třetí možnost - že nádoba s vodou/párou bude schopnáměnit svůj objem podle toho, jak bude pára kondenzovat (bude to válec s pístem, nebo nafukovací balónek). Jenomže potom - při změně objemu se vykoná nějaká práce (okolní atmosféra vykoná nějakou práci) která se rovněž promítne do výsledné teploty.

Pak je tu tedy ještě i čtvrtá možnost, že jsem blb já, a ve skutečnosti to takto složité není, ale to už musí posoudit někdo jiný...

Offline

 

#35 20. 03. 2019 19:40

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Změny skupenství

↑ Singularita:

Jako moderátor bych měl ale taky jeden dotaz - proč si na 4 otázky, položené ten samý den, potřebuješ založit tři profily ?

Offline

 

#36 20. 03. 2019 20:26

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změny skupenství

↑ MichalAld:Mě to, jak by to mohlo prakticky probíhat, taky dělalo trochu problém. Jako řešení se ukázalo uvažovat nádobu se studenou vodou, do které z externího zdroje přivádím tu horkou páru.

Prakticky třeba takto: Vzít papiňák, nalít horkou vodu, zavřít, sundat čepičku a místo ní nasadit půl metru silikonové hadičky. Horkou vodu uvést do varu, počkat až pára vyžene vzduch a až celej papiňák ohřeje a z hadičky posyčí pára horká 100 °.

Mezi tím připravit hrnec a v něm zadané množství studené vody o zadané teplotě, do něj se ponoří těžká sklenice a pod hladinou obrátí dnem vzhůru. Postavit na magnetickou míchačku, přihodit míchátko, vložit teploměr.

Nyní se vezme hadička s párou a strčí pod sklenici. Z hadičky vycházejí bubliny a ihned mizí. Teplota stoupá, až dosáhne zadané konečné hodnoty, je hotovo, vytáhneme hadičku a vypneme vaření.

Offline

 

#37 20. 03. 2019 21:18

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Změny skupenství

Už vím, jak to je.

Ono totiž - to měrné skupenské teplo varu (či kondenzace) je běžně udávané při konstantním tlaku. On vodu při konstantním objemu vaří málokdo (a z toho mála to ještě málokdo přežije, že).

Takže prostě - páru máme ve válci, shora uzavřenou pohyblivým pístem, který zatížíme tak, aby uvnitř bylo přesně těch 100kPa. Což je to samé, jako když necháme na (nehmotný) píst působit zvenčí okolní atmosféru.

A pak už to jen ochlazujeme, a pára nám kondenzuje - a píst se zasouvá dovnitř. A žádná tam nakonec nezbude - protože tlak syté páry po zkondenzování bude vždycky nižší, než je tlak co vyvíjí píst.

Kdyby píst působil nižší silou, bude to kondenzovat při nižší teplotě (než je těch 100°C). Kdyby působil vyšší silou, tak to zase začne kondenzovat při vyšší teplotě. V každém případě ale po kondenzaci žádná pára mezi pístem a hladinou nezůstane. Takto probíhá kondenzace za konstantního tlaku.

A ano - ta práce, kterou na píst zvenčí působíme, ta se také využije - takže při ochlazení páry za konstantního tlaku získáme (asi znatelně) více tepla, než když bychom ji ochlazovali za konstantního objemu. Ale to už je zahrnuté v té hodnotě měrného kondenzačního tepla.

Je to trochu divné, protože běžně se (ve fyzice) uvažují děje za konstantního objemu, je to zpravidla jednodušší. Ale var - tam je to shodou okolností zrovna naopak.

Offline

 

#38 20. 03. 2019 21:25

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Změny skupenství

↑ edison:

Jo, bublina ve sklenici dnem vzůru v hrnci vody je ekvivalentní s pístem. Jen musíme tu bublinu tvořit ve výši hladiny - potom tam bude jen tlak okolní atmosféry. Kdybychom ji tvořili hlouběji, nebude mít pára 100°C, ale více (bude vařit při vyšší teplotě).

Je třeba mít na paměti, že teplotu páry za konstantního tlaku si nemůžeme zvolit. Je tím tlakem určená. Je to trochu zvláštní představa, ale s tím se nedá nic dělat.

Aspoň teda doufám, že to tak je, žádný odborník na to nejsem. Když snížíme tlak, bude se voda rychleji odpařovat - a tím se i ochlazuje. Pokud ji budeme adekvátně ohřívat, odpaří se všechna aniž při tom dojde k ustálenému stavu.

Při zvýšení tlaku bude zase kondenzovat - a ohřívat tím tu kapalinu. A když ji budeme externě chladit, zkondenzuje nám nakonec všechna.

Offline

 

#39 20. 03. 2019 21:34

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změny skupenství

Tak ono stačí, že dno sklenice bude v zanedbatelné hloubce oproti 10 m, které odpovídají 100 kPa. A to splňuje tak nějak každá běžná sklenice a hrnec.

Co se teploty páry týče, tak nějakou dobu přemýšlím o extrakci horkou párou při 160 °C. Základní myšlenka je, že se použije ten papiňák a pak ještě před extraktorem půjde pára přes přehřívač, co jí dohřeje na 160.

Offline

 

#40 20. 03. 2019 21:45

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Změny skupenství

To jo, to už je tzv. přehřátá pára. Všechny parní turbíny či dřívější parní stroje jsou na přehřátou páru - truba co vede z kotle se ještě "protáhne" tím topeništěm.

Přehřátá pára vznikne, pokud je tlak (značně) nižší než je tlak syté páry při dané teplotě.

Offline

 

#41 13. 12. 2022 14:02

N350
Zelenáč
Příspěvky: 2
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Změny skupenství

Potřebovala bych pomoci s těmito příklady k maturitě. Za každou pomoc předem velice děkuji, budu Vám vděčná!

Téma: Změny skupenství
1) V kalorimetru s vodou, která má hmotnost 490g a teplotu 20°C zkondenzovala nasycená vodní pára o hmotnosti 10g a teplotě 80°C. Tím se zvýšila teplota vody v kalorimetru o 12°C. Vypočítejte měrné skupenské teplo kondenzační vodní páry o teplotě 80°C. Tepelnou kapacitu kalorimetru zanedbejte.

2) Olověná střela dopadla na pancéřovou stěnu rychlostí o velikosti 400 m/s. Na stěně se zarazila. Předpokládáme, že při nárazu střela neodevzdala žádnou energii okolí. Určete, zda se střela při nárazu roztaví zcela, zčásti nebo zůstane ve skupenství pevném. Počáteční teplota střely je 0°C, teplota tání olova 327°C, měrná tepelná kapacita olova 126 J/kg.K a měrné skupenské teplo tání olova 22,6 kJ/kg.

3) Do vody o hmotnosti 4,00 kg a teplotě 35 °C nasypeme led o hmotnosti a) 1,00 kg, b) 3,00 kg a teplotě 0 °C. Určete po dosažení rovnovážného stavu hmotnost neroztátého ledu a teplotu vody.

Offline

 

#42 19. 12. 2022 19:59 — Editoval pietro (20. 12. 2022 23:45)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Změny skupenství

↑ N350:

Ahoj, posielam priklad 3
a)
dolnú teplotu pre výpočty zvolime t=0°C
Voda kvapalná H1(entalpia)= mv. (cv. (35-0)+L)
mv=4,cv=4180, L=334000
lad pri 0°C a našom zadaní dolnej teploty 0°C má entalpiu H2=0 J
Vytvorme zmes, tá bude mať entalpiu
4*(4180*35+334000) +0=1921200
a hmotnosť m=5kg
Jednotková entalpia na 1kg bude teda
384240J
Pri 0°C voda môže byť zamrznutá ako čistý ľad s entalpiou H=0,alebo ako čistá kvapalina s entalpiou H=334000 (=z tabuliek skupenske teplo topenia ladu pri  0°C)
My máme H=384240J čiže sme mimo intervalu od 0...334000 pre zmes kvapaliny a ľadu, pri 0°C.
Nad hornou hranicou 334000 sme teda
o (384240-334000) =50240J
to zodpovedá 1kg  vody o výslednej teplote 50240/4180=12.019°C.
Skúška : entalpia pred zmiešaním sa má rovnať entalpii výslednej kvapaliny po zmiešaní.
4kg*(4180*35+334000) +1kg*0=5kg*(4180 *12.019+334000)
Odpoveď a) : množstvo ľadu = 0kg,
výsledná teplota =12.019°C.
=====

časť b) vložíme ľad m=3kg
Znovu rovnako ako v a)
Voda kvap. H1(entalpia)= mv. (cv. (35-0)+L)
mv=4,cv=4180, L=334000
lad pri 0°C a našom zadaní dolnej teploty 0°C má entalpiu H2=0 J
Zmes má entalpiu =1921200J
a hmotnosť m=3+4=7kg
Na 1kg pripadá teda 1921200/7=274457.14J, to je vo vnútri
intervalu 0...334000, preto
Hmotnostny zlomok ľadu
w=1-(274457.14/334000)=0.1783
Množstvo ľadu v zmesi 7kilovej je teda
0.1783*7kg=1.248kg ľadu
a 7-1.248=5.752kg kvapaliny.
Skúška :súčet entalpii na začiatku = súčet entalpii na konci
4kg*(4180*35+334000) +3kg*0=5.752kg*(4180 *0+334000)+1.248*0
Ľ=P
Odpoveď :množstvo ľadu bude 1.248kg
a kvapalnej vody5.752kg, to všetko pri 0°C.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson