Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 01. 2023 15:03

Nigel Pulsford
Zelenáč
Příspěvky: 19
Reputace:   
 

Soustava lineárních rovnic (z příkladu vysvětlující hodnost matice)

Zdravím, procházím vlákno na Stack Exchange ohledně vysvětlení významu hodností matic a narazil jsem tam na nejasnost.

Jedná se o tom, že se tam vyskytuje příklad:

[mathjax]A = \left( \begin{array}{cc}
1 & 2 \\
2 & 4 \end{array} \right) \in \mathbb{R}^{2 \times 2}[/mathjax]

[mathjax]x = \left( \begin{array}{c}
x_1 \\
x_2 \end{array} \right) \in \mathbb{R}^{2 \times 1}[/mathjax]

[mathjax]\left( \begin{array}{c}
y_1 \\
y_2 \end{array} \right) = y = Ax = \left( \begin{array}{c}
x_1 + 2x_2 \\
2x_1 + 4x_2 \end{array} \right)[/mathjax]


Pak tam dotyčný píše (přeloženo): "Hodnost matice A je 1 a nalezáme y2=2y1, což není nic jiného než přímka procházející počátkem roviny."

Není mi jasné, kde sebral ono y2=2y1. Řešení lineární rovnice je přeci:

[mathjax]x_{1} +2x_{2}=y_{1}[/mathjax]
[mathjax]0 +0=-y_{2}[/mathjax]

Bohužel tam mám příliš čerstvý účet na to, abych se mohl zeptat přímo tam. Říkal jsem si tedy, že to zkusím tady.

Díky všem, kdo si tohle přečtou!

Odkaz na původní příspěvek:

https://math.stackexchange.com/question … atrix-rank

Offline

 

#2 03. 01. 2023 15:19 — Editoval otula (03. 01. 2023 15:22)

otula
Zelenáč
Příspěvky: 22
Reputace:   
 

Re: Soustava lineárních rovnic (z příkladu vysvětlující hodnost matice)

↑ Nigel Pulsford:
Ale vždyť přece sám uvádíš, že [mathjax]y_1=x_1+2x_2[/mathjax] a [mathjax]y_2=2x_1+4x_2 (=2y_1)[/mathjax]

A pokud už to chceš získat z té upravené matice, tak nemůžeš tu matici upravovat jako homogenní, ale musíš ji upravovat i s těmi ypsilony.

Offline

 

#3 03. 01. 2023 15:20 — Editoval Nigel Pulsford (03. 01. 2023 15:21)

Nigel Pulsford
Zelenáč
Příspěvky: 19
Reputace:   
 

Re: Soustava lineárních rovnic (z příkladu vysvětlující hodnost matice)

Jak to tak bývá, jakmile jsem to napsal, pár minut potom jsem na to přišel. Vysvětlení polopatě:

Jedná se o to, že r2 se dá vyjádřit jako:
r2 = 2r1,

protože:

2(x1+2x)=2x1+4x2,

tedy: 2r1=r2

Protože se Ax=y,

řádky jsou vlastně y, tzn.:

y2=2y1

Offline

 

#4 03. 01. 2023 17:49 — Editoval MichalAld (03. 01. 2023 17:49)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Soustava lineárních rovnic (z příkladu vysvětlující hodnost matice)

Můžeš to udělat taky tak, že první rovnici vynásobíš -2, a pak k tomu přičteš tu druhou.

Úplně stejný výsledek dostaneš, když si budeš hrát jen s řádky těch matic.

Nemusíš nakonec ani řešit lineární rovnice, můžeš si hrát jen s tou maticí. Pokud se ti podaří lineární kombinací řádků vytvořit řádek co obsahuje samé nuly, tak má matice určitě o 1 nižší  hodnost než je její velikost. Pokud se ti podaří vyrobit další řádek, co má samé nuly, tak je hodnost zase o 1 nižší. A tak dále, až se dostaneš do stavu, kdy už další nulové řádky vytvořit nejde.

Offline

 

#5 03. 01. 2023 18:03

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Soustava lineárních rovnic (z příkladu vysvětlující hodnost matice)

Ten původní dotaz se spíš týká důsledků, proč to vadí, když má matice nižší hodnost, a jaký je "geometrický význam".

Vadí to obecně proto, že taková matice je singulární, tj. že k ní nelze sestrojit inverzní matice. Pokud něco vynásobíme singulární maticí, tak to tím, v jistém smyslu, zničíme. Asi jako když něco vynásobíme nulou - už to nikdy nedostaneme zpátky. Nemůžeme to zpátky tou nulou vydělit. Informace už se ztratila.

Geometrický význam - na ten už jsi asi přišel. Pokud bude N-rozměrná matice regulární, tj. bude mít hodnost N, tak řešením příslušné lineární rovnice je prostě bod v n-rozměrném prostoru. Pokud bude mít matice hodnost N-1, řešením je přímka v tom N-prostoru. Pokud bude mít hodnost N-2, bude řešením rovina. Pokud bude mít hodnost 0 (tj. bude obsahovat samé nuly), řešením je celý N-rozměrný prostor.

Dále je tam otázka, proč se při určování hodnosti matice musí vzít v úvahu počet nezávislých řádků a počet nezávislých sloupců - to, co je menší. Ale podle mě je to jedno, počet nezávislých řádků bude vždycky stejný jako počet nezávislých sloupců, nedokážu si představit, že by to mohlo být jinak (i když už je to dlouho, co jsem tohle studoval).

Pokud budeme mít ovšem matici třeba 2x10, je určitě lepší zjišťovat počet nezávislých řádků (to poznáme hned) než počet nezávislých sloupců. Ale nezávislých sloupců nemůže být více, ani méně, než nezávislých řádků. Nevím ovšem, jak se to dá jednoduše dokázat.

Offline

 

#6 03. 01. 2023 19:22

Nigel Pulsford
Zelenáč
Příspěvky: 19
Reputace:   
 

Re: Soustava lineárních rovnic (z příkladu vysvětlující hodnost matice)

↑ MichalAld: Ano, toto bylo prvotním cílem mého bádání (než jsem se zasekl na prkotině výše). Díky za nadstandartně kvalitní odpověď, která tuhle problematiku srozumitelně shrnuje.

Offline

 

#7 03. 01. 2023 20:52

otula
Zelenáč
Příspěvky: 22
Reputace:   
 

Re: Soustava lineárních rovnic (z příkladu vysvětlující hodnost matice)

MichalAld napsal(a):

nezávislých sloupců nemůže být více, ani méně, než nezávislých řádků. Nevím ovšem, jak se to dá jednoduše dokázat.

Není to sice přímo důkaz, ale pokud by o tom někdo pochyboval, tak stačí představa, že jsou to třeba vektory ve vektorovém prostoru, takže pokud budu mít ve [mathjax]V_2[/mathjax] oněch zmiňovaných deset vektorů (tedy ta matice 2x10), tak je zcela zřejmé a snadno představitelné, že lineárně nezávislé mohou být maximálně 2.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson