Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 02. 2023 22:41

FRhapsody
Příspěvky: 51
Pozice: Student
Reputace:   
 

Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

Zdravím,

mám dotaz týkající se zápisu výsledku. Mám např. nějakou exponenciální rovnici, při které použiji substituci a jako jeden z výsledků mi vyjde např. -2, čili po vrácení do substituce mi vyjde např. [mathjax]3^{x}=-2[/mathjax]. Je tedy jasné, že zrovna toto řešení není správné, můžu potom tedy napsat [mathjax]x_{1}\in \emptyset [/mathjax] , aby to bylo očividné? Intuitivně bych řekl, že to tak jde, ale nejsem si tím jistý, tudíž se raději ptám, abych na to potom nějak nedoplatil.


Předem moc děkuji.


Lidé, kteří si osvojili principy matematiky, mají o jeden smysl víc než obyčejní smrtelníci. (Darwin)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) FRhapsody)

#2 24. 02. 2023 00:29

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ FRhapsody: ak rovnica nemá riešenie, tak sa obvykle píše, že množina všetkých riešení je prázdna… Alebo sa napíše, že rovnica nemá riešenie… Prípadne aj [mathjax]x \in \emptyset [/mathjax], ak je [mathjax]x[/mathjax] neznáma.

Offline

 

#3 27. 02. 2023 15:20

FRhapsody
Příspěvky: 51
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ vlado_bb: Čili zápis [mathjax]x \in \emptyset [/mathjax] (kde by se tedy připsaly indexy pro rozlišení neznámých) lze aplikovat i na případy, kdy by rovnice měla původně mít dvojnásobné řešení?


Lidé, kteří si osvojili principy matematiky, mají o jeden smysl víc než obyčejní smrtelníci. (Darwin)

Offline

 

#4 27. 02. 2023 16:02 — Editoval vlado_bb (27. 02. 2023 16:19)

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ FRhapsody:[mathjax] x \in \emptyset[/mathjax] znamena, ze [mathjax]x[/mathjax] je prvkom prazdnej mnoziny. Teda ze take [mathjax]x[/mathjax] neexistuje. Tvojmu textu neruzumiem. Co znamena, ze rovnica ma "povodne" mat dvojnasobne riesenie? Mnozina vsetkych rieseni rovnice sa v case nemeni.

Offline

 

#5 27. 02. 2023 16:51

FRhapsody
Příspěvky: 51
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ vlado_bb: Např. když jsem uváděl příklad té exponenciální rovnice. Rovnice třeba zní [mathjax]5^{2x}-3*5^{x}-10=0[/mathjax] , tak po substituci např. za p vyjde, že p je 5 a -2. Po vrácení do substituce mi vyjde, že [mathjax]x_{1}=1[/mathjax] a že [mathjax]5^{x_{2}}=-2[/mathjax], což samozřejmě nejde. Můžu tedy potom k tomu vrácení do substituce pro [mathjax]x_{2}[/mathjax] připsat, že [mathjax]x_{2} \in \emptyset [/mathjax] ? Omlouvám se, že jsem neuvedl konkrétní příklad, tím jsem asi měl začít, aby bylo jasné, na co jsem se ptal.


Lidé, kteří si osvojili principy matematiky, mají o jeden smysl víc než obyčejní smrtelníci. (Darwin)

Offline

 

#6 27. 02. 2023 18:52 — Editoval vlado_bb (27. 02. 2023 18:55)

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ FRhapsody:Ano, spravne, tato rovnica ma jedine riesenie, cislo 1. Predpokladam, ze tvojou ulohou bolo vyriesit rovnicu. To, ze pocas riesenia si narazil na rovnicu, ktora nema riesenie, je v poriadku, ale na veci, ze jedinym riesenim je cislo 1 to nic nemeni.

Offline

 

#7 28. 02. 2023 20:00

FRhapsody
Příspěvky: 51
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ vlado_bb: Ano mně šlo především o správnost toho zápisu [mathjax]x_{2}\in \emptyset [/mathjax]. Mockrát děkuji za ochotu.


Lidé, kteří si osvojili principy matematiky, mají o jeden smysl víc než obyčejní smrtelníci. (Darwin)

Offline

 

#8 28. 02. 2023 20:07

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ FRhapsody:Zapis [mathjax]x_1=1, x_2 \in \emptyset[/mathjax] je sice (s prislusnym komentarom) v poriadku, ale je to nieco podobne, ako keby si na otazku "Ake je hlavne mesto Francuzska?" odpovedal "Hlavne mesto Francuzska je Pariz, pricom Amsterdam hlavne mesto Francuzska nie je."

Offline

 

#9 28. 02. 2023 21:38

FRhapsody
Příspěvky: 51
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Neznámá není řešením - exponenciální rovnice se substitucí

↑ vlado_bb: Chápu, že psát to takhle je vcelku zbytečné, ale chtěl jsem se pouze ohledně tohoto zápisu ujistit, kdyby na něm třeba někdo trval.


Lidé, kteří si osvojili principy matematiky, mají o jeden smysl víc než obyčejní smrtelníci. (Darwin)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson