Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

#1 29. 03. 2023 00:07 — Editoval Luskoun (29. 03. 2023 01:57)

Luskoun
Příspěvky: 25
Škola: SPŠElektro Ječná + FaF UK
Pozice: pracující
Reputace:   
 

VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

Zdravím Vás všechny.

Před časem jsem narazil na prazvláštní věc: Umělá inteligence ChatGPT OpenAI nedokáže správně vypočítat průměr koule. :D

Pokud si to chcete ověřit, tak jí zadejte tento jednoduchý příklad: "Vypočti průměr 10kg olověné koule."

pozn:
- správný výsledek je: d = 118,9769343 mm
- chybují v tom oba Chatboti, jak https://chat.openai.com/chat , tak i Bing od Microsoftu (v prohlížeči Edge) 
- a to evidentně vlivem vadného matematického modulu zodpovědného za umocňování ale i odmocňování, jelikož oba Chatboti pro třetí odmocninu využívají fci "x^(1/3)", která v jejich podání spíše funguje jako generátor náhodných čísel :D
- tohoto "brouka" jsem již před více měsícem nahlásil na oba supporty mailem (tak i mnohokráte označením "chybné odpovědi" v rámci diskuze), ale zlepšení zatím žádné nenastalo
- a sami Chatboti si ze svých chyb neberou žádné ponaučení = vesele proto chybují dál (i přestože oba svatosvatě slíbili, že "Pokud po nich někdo z uživatelů bude chtít výpočet obsahující odmocninu nebo mocninu, tak ho rovnou upozorní, že výsledek bude nejspíše chybný", tak to ale ani jeden z nich nedodržuje ;))))
- Bing někdy podá správný výpočet, pokud ho hned zkraje donutíte, aby výpočet provedl postupně po jednotlivých operacích, a ne v rámci jediného výpočtu celého vzorce najednou, přičemž tento příkaz příkaz však často ignoruje, takže pak mu k tomu musíte nařídit, aby zapomněl své přechozí výpočty, jinak se jich bude "dál zarputile držet zuby nehty", nebo spíše jako "fekální hmota košile" ;DD (ale bacha, někdy sice předvede, že to to dělá po částech, avšak koncový výsledek stejně vypočítá z celého vzorce najednou, díky čemuž je pak chybný - ale hlavně ho z toho napřímo neobviňujte, jelikož to se pak urazí a zamkne diskuzi, popř. si začne "hrát na pštrosa", sepne prosebně ruce 🙏, a též ukončí diskuzi, jelikož je mu prý "nepříjemná" :)))))) 

Tudíž, ptám se, nemáte někdo náhodou nápad, jak je to správně naučit? :) (a zároveň je odnaučit vědomě lhát a podvádět)

-----------------------
Rozšířené zadání:

1.) vypočti průměr 10 kg olověné koule (s co nejvyšší možnou přesností, jakou dokážeš)
2.) tento svůj vypočtený výsledek ověř těmito zpětnými kontrolními výpočty:
- pomocí vypočteného průměru + původní zadané váhy vypočti, jakou by potom ta koule měla měrnou hmotnost
- pomocí vypočteného průměru + tabulkové měrné hmotnosti olova vypočti, jakou by pak měla ta koule hmotnost
3.) pokud se alespoň v jednom případě nebudou přesně shodovat údaje zadané koule vůči kontrolnímu výpočtu, tak zpětně zanalyzuj všechny své výpočty a urči konkrétní místo, kde jsi udělal ve výpočtu chybu
4.) tuto nalezenou chybu oprav a opět to ověř oběma zpětnými kontrolními výpočty
5.) a takto postupuj v podmíněné smyčce, dokud nedosáhneš přesné shody (tj. rozdílu menšího jak 0,001%)
To znamená, pokud se nedojdeš v určených bodech k nařízené přesné shodě, tak potom se vrať na bod č. 3 (a pokud ani to nepomůže, tak potom se vrať na bod č. 1 = začni znovu od začátku)

pozn. k tomuto:
- toto zadání lze plně uplatnit pouze u chat.openai.com/chat, jelikož Bing občas prokoukne, že by se dostal do smyčky a raději napíše "Jsem programován tak, abych poskytoval informace a odpovídal na dotazy, ale nemohu provádět iterativní výpočty nebo podmíněné smyčky. Můžu vám poskytnout informace a vysvětlit vám kroky potřebné k provedení výpočtu, ale nemohu provést celý výpočet sám.", a stejně tak se zachová, po prvním vyhodnocení chyby. :D
- jinak bacha na to, protože aby následně obhájili své chybné výpočty, tak aby jim to pak nějak vyšlo, tak dokonce potom začnou úmyslně fabulovat (což však nikdy otevřeně nepřiznají), např. když namísto zn. "=" u těch jejich uměle přizpůsobených výsledků začnou používat zn. "≈", tedy přibližně (kdy se občas např. dovíte, že kontrolně spočítaných 56 kg odpovídá vstupní 10kg hmotnosti, nebo že 10kg koule má průměr 1,48 mm atd.). Zkrátka, oba kecálci jsou "vyhcaní jak mraky" ;DD (pozn: ale Bing se dá snadno vykolejit pomocí správného výpočtu provedeného v adresním řádku prohlížeče Edge, když mu pak ten správný výsledek postnete formou odkazu :))
- jinak nelekněte se, když to AI najedou celé otočí, a začne tvrdit, že naopak "vy jste ten, kdo udělal chybu", "že chyba mohla vzniknout díky nepřesnému změření koule", popř. "že ta koule je dutá, nehomogenní nebo nepřesná" :DDD , o svádění "vzniku rozdílu na zaokrouhlování" nebo na "chybně zadané vstupní hodnoty", pak ani nemluvě.

Prosím, a pokud budete-li Chatboty "trénovat", tak rozhodně nezapomeňte dát "palec dolů" u všech jejich chybných odpovědí a tvrzení. Snad si toho u OpenAI a Microsoftu někdo konečně všimne. ;)

Každopádně se těším na Vaše poznatky. Jenom pozor na možné frustrace. ;))

Přeji příjemnou zábavu. L. :) 

----------
PS: Příště ještě uvedu speciální zadání, které tu "blbku" od OpenAI téměř pokaždé donutí, aby uznala svou chybu (piloval jsem ho skoro dva dni :D) + mám od ní též velmi povedené doznání, že "Matematika a fyzika ji vlastně nebaví, jelikož u toho lehce ztrácí pozornost" :DD (plus pár jejích dalších "povedeností")

Offline

 

#2 29. 03. 2023 10:16

check_drummer
Příspěvky: 4634
Reputace:   99 
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

↑ Luskoun:
Ahoj, toho chatbota neznám, ale nemůže být problém v tom, že nezná správnou hustotu olova? U ostatních materiálů chybuje také?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 29. 03. 2023 12:51 — Editoval Luskoun (29. 03. 2023 12:57)

Luskoun
Příspěvky: 25
Škola: SPŠElektro Ječná + FaF UK
Pozice: pracující
Reputace:   
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

↑ check_drummer:
Ne, tím to skutečně není. Oba si pokaždé k výpočtu dohledají tu správnou přesnou hustotu hmotnosti (nebo-li měrnou hmotnost). Příčina jejich chybování během takto triviálního výpočtu je uvedena v třetí poznámce výše.

Offline

 

#4 29. 03. 2023 17:39

check_drummer
Příspěvky: 4634
Reputace:   99 
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

↑ Luskoun:
Tak možná je potřeba je vytrénovat, aby uměli spočítat třetí odmocninu. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 29. 03. 2023 20:38

Luskoun
Příspěvky: 25
Škola: SPŠElektro Ječná + FaF UK
Pozice: pracující
Reputace:   
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

↑ check_drummer:
Jelikož prostým trénováním se ten "vadnej matematickej modul" sám od sebe určitě neopraví, tak bych spíše čekal, že navrhneš nějaký alternativní způsob výpočtu třetí mocniny (při mocniteli 1/3), nebo nějaký jiný způsob způsob třetí odmocniny, jehož použití by se mu v těchto případech dalo přikázat. ;))

Offline

 

#6 29. 03. 2023 22:31

check_drummer
Příspěvky: 4634
Reputace:   99 
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

↑ Luskoun:
Jak jsem řekl, nevím jakým způsobem ten chatbot funguje. Tak ani nevím jak mu říct, jak má počítat třetí odmocninu. Jinak obecně se třetí odmocnina počítá podle Taylorova rozvoje.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#7 29. 03. 2023 22:44

Luskoun
Příspěvky: 25
Škola: SPŠElektro Ječná + FaF UK
Pozice: pracující
Reputace:   
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

S chatbotem AI se komunikuje normálně, jako v jakémkoliv jiném chatovacím prostředí, tj. pomocí textového řádku.
A co se týče toho, jak mu sdělit, že po něm chceš něco vypočítat jiným způsobem, než je zvyklý, tak mu to jednoduše napíšeš (např. takto: "namísto třetí mocniny čísla X použij pouze operaci násobení, tedy X * X * X")

Offline

 

#8 07. 08. 2023 10:57 — Editoval Karmanova cesta (07. 08. 2023 10:59)

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

Prosím Vás,
napravme nejprve strašnou chybu kterou všichni děláme pod tlakem marketingu. Pojďme si společně uvědomit, že název "umělá inteligence" je čistě marketingový tah a nemá nic společného s realitou. Jedná se o velký jazykový model anglicky Large Language Model, který je sestaven na základě velkého množství dat. Z toho se odvozuje pravděpodobnost, zda je něco pravda nebo ne. Výkon je umocněn velkým množstvím databází a desetitisíci serverů spojených dohromady, tak že to připomíná mozek. Vždy jde ale o náhodně generované výsledky. Je tam určitý počet argumentů, nějaká délka, kterou si nevybavuji, ale ať to omezíme jakkoliv, vždy bude generovat náhodné výsledky. Zkoušel jsem s tím programovat a hledat chyby v kódu a je to jako házet si mincí :D Záleží na způsobu jak formulujete větu. Ptám se např. nemám tam chybu? A je to něco jiného než "Mám tam chybu?" Pokaždé bude odpověď: Ano, máte nebo ano nemáte. Vždy s vámi bude souhlasit, a kód a výsledky ani vstupní data se nesnaží analyzovat, aby je pochopil. Například u tabulky velikostí bot nebo oblečení není ochoten provést zamyšlení nad tím zda ty data v tabulce musí logicky stoupat. Za mě to tedy rozhodně není umělá inteligence, ale hodně tupý stroj. A na kodování raději používám shell checker.

Offline

 

#9 07. 08. 2023 11:02

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

↑ check_drummer:
Radši se na to vykašlete je to strašná fůra práce mu něco vysvětlit. Například chci aby mi AI vygeneroval obrázek ženský a vychází zdegenerované obličeje a končetiny. Domluvit s ním konkrétní přesný rozměr taky není reálné. Jednou jsem omylem spočítal obvod pasu o polovinu užší než bedra a vyjela ženská co byla poměrně atraktivní, ale vychrtlá až na páteř (nerealistický vzhled). Aby vygenerovaný výsledek byl přesnější je třeba zadat aspoň 6 mír (výška postavy, míry v přes prsa, pod prsy, v pase, v bocích, délka končetin a velikost boty resp. nohy).

Offline

 

#10 07. 08. 2023 15:35

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

Pokud se AI učí počítat tím, co se doslechne od uživatelů, tak se nejspíš nenaučí správně počítat nikdy, protože většina lidí to neumí taky.

Offline

 

#11 07. 08. 2023 17:02

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

↑ Karmanova cesta:V tomhle bych asi lehce nesouhlasil. Mně to naopak připadá, že kápli na to jak vlastně přemýšlí člověk. Ono je to lidskému myšlení hrozně podobné: co ví, to řekne, co ví jen útržkovitě, to si domyslí a zbytek okecá. Chytrý od hloupého se potom pozná podle toho jak dobře si to domyslí :-)

Co se týká programování, je to v naprostém počátku, ale mám v jednom programu jednoduchou funkci kterou jsem vzal od ChatGPT tak jak mi ji napsal a ona funguje. Víc jsem toho nezkoušel, ale mám potvrzené, že je to v principu možné.

Offline

 

#12 07. 08. 2023 17:54

check_drummer
Příspěvky: 4634
Reputace:   99 
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

Má ten chatbot nějaká alespoň primitivní dedukční pravidla? A nebo opravdu jen papouškuje věci z nějaké ohromné databáze dat?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#13 08. 08. 2023 06:46

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

Něco podobného jsem diskutovali na Sciencemadness - používání chatbotů v chemii. A upřímně je to nepoužitelné. Někdo tam je tak pro srandu zadal, jak od sebe oddělit ethanol s methanolem. Jedna lepší rada než druhá. První navrhl destilaci, přičemž ethanol má destilovat jako první kvůli nižšímu bodu varu (kdyby se podle tohohle návodu někdo vypálil kořalku, tak se tak akorát otráví methanolem), další pak navrhoval frakční krystalizaci nebo extrakci...

Offline

 

#14 08. 08. 2023 17:10

check_drummer
Příspěvky: 4634
Reputace:   99 
 

Re: VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

Nejhorší je sečtělý blbec. :-))


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » VÝZVA: Pojďme společně naučit ChatGPT správně vypočítat průměr koule!

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson