Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 03. 2023 13:51 — Editoval katmat (26. 03. 2023 13:51)

katmat
Zelenáč
Příspěvky: 1
Pozice: student
Reputace:   
 

Konstrukce trojúhelníku

Ahoj, prosím o radu.
Mám zkonstruovat trojúhelník, pokud znám a:b:c a va.
Parametrizace je na mě, zvolila jsem strany 7:3:5 a va= 4cm.
Je mi jasné, že musím udělat “pomocný” trojúhelník, který pak zvětším. Vymyslela jsem postup, a chci se zeptat jestli je správně?

Postup:
1. B’C’; |B’C’|= libovolně
2. k1; k1(B’,c/a)
3. k2; k2(C’, b/a)
4. A’; A’ leží k1 průnik k2
5. Trojúhelník A’B’C’
6. q; v(B’C’,q)=va= 4cm
7. A, A leží na |-> C’A’ průnik q
8. Trojúhelník ABC, stejnolehlost(S’,k =(|C’A|/|C’A’|): trojúhelník A’B’C’ přejde v trojúhelník ABC

Ještě bych poprosila o diskuzi řešení, při této parametrizaci má úloha v jedné polorovině právě jedno řešení, ale jak je to obecně? Předem děkuji.

Offline

 

#2 03. 04. 2023 12:12 — Editoval krakonoš (03. 04. 2023 12:29)

krakonoš
Příspěvky: 1160
Reputace:   34 
 

Re: Konstrukce trojúhelníku

↑ katmat:
Ahoj.
Ty vlastně sestrojíš trojúhelník, kdy stranab b'=3/7, strana c'=5/7. Strana a' zde však musí být rovná jedné, aby to odpovídalo 7/7, nikoli libovolně sestrojená , jak píšeš v prvním kroku.
Po narýsování pomocného trojúhelníku  sestrojíme z bodu A' na protější stranu kolmici, sestrojíme výšku v_a pro trojúhelník ABC, zachováme úhel γ, , bod A bude průnik ramene C'A' s přímkou q, tak dostaneme bod A', pak stačí vést rovnobežku s B'A'.
Jinak se mi postup zdá ok. Nedovedu si představit rýsování trojúhelníku o stranách 3/7 cm, 5/7 cm a 1 cm, ten tvůj postup by byl dobře teoreticky, prakticky bych zkusila 3;5;7.


tg(x) je funkcí života.Jednou jsi nahoře🗽, podruhé zas dole 🗿.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson