Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 05. 2023 09:12

xaBBSks=
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Shodná zobrazení

Dobrý den,

geometrie nikdy nebyla moje silná stránka, proto bych potřeboval pomoct s tímto příkladem:  Jsou dány kružnice k(S; r) a k'(S'; r'), |SS'| < r + r'. Jedním jejich společným bodem M veďte úsečku AB, aby [mathjax]A\in k[/mathjax], [mathjax]B\in k'[/mathjax] a |AM|=|BM|.

Napadlo mně,  že to bude osová souměrnost,  s osou procházející M a kolmou na spojnici středů.  Je tato úvaha správná? Pokud ano, co dál?  Mám nějak zobrazovat ty kružnice?

Předem děkuji za pomoc.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) xaBBSks=)

#2 11. 05. 2023 09:23

marnes
Příspěvky: 11203
 

Re: Shodná zobrazení

↑ xaBBSks=:

Vzhledem k tomu, že společný bod M je uprostřed úsečky, tak pouvažuj nad středovou souměrností.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#3 11. 05. 2023 10:36

xaBBSks=
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Shodná zobrazení

↑ marnes:

Děkuji za nápovědu. Už se mi to podařilo zkonstruovat. Jenom bych měl ještě jeden dotaz. Podle mně by úloha měla mít dvě řešení, je to správně? Protože při mnou zvolených velikostech kružnic mi jako druhý bod A vyšlo samotné M, takže buď jsem zvolil nevhodné poloměry, nebo vždycky jako druhé řešení vyjde úsečka s nulovou délkou?

Offline

 

#4 11. 05. 2023 11:04

marnes
Příspěvky: 11203
 

Re: Shodná zobrazení

↑ xaBBSks=:
No druhé řešení tam je, jelikož jsou tam dva body M. Ale jedním bodem M prochází dle mého jen jedna úsečka


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#5 11. 05. 2023 13:54

xaBBSks=
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Shodná zobrazení

↑ marnes:

Dobře, děkuji za pomoc....

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson