Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
V rádiu mluvil meteorolog: ,,Vysoko nad zemí 50km je atmosféra elektricky nabitá , oproti zeme. Ve výšče 100km je ješte lépe vodivá. Kdyby jsme ze zeme dosáhli do výšky 50km tak je po nás."
Zem je nulák a atmosfera tak vysoko bude potom jako fáze. Kdyby se vznesl balon do výšky 50km a dolu by se spustil kabel , vodič. Ze zeme by se udelal nulák . Jaké by tam bylo napetí? Nedalo by se to dát do trafa a normálne používat z toho elektrinu?
Offline
Do trafa né, je to stejnosměrné napětí. Ale jinak to napětí (intenzita el. pole) je 100V/metr. Aspoň to tak píše Feynmann ve svých přednáškách. Takže na kilometru je to 100 kV. Problém ale je, že ta vodivost vzduchu, ve kterém tohle napětí je je velmi malá. Nedá se to odtam nějak odebírat. Když si natáhneš kilometrový kabel, potenciály se tím ihned vyrovnají.
Ale jinak o tom moc nevím (jaká je přesně hustota a vodivost atmosféry v různých výškách a tak).
Online
↑ MichalAld: Zaujalo me to. Taková levná elektrina. Pri doteku by výboj nastal ale Apére by byli asi malé. Jednosmerný sa nedá prenést na veľké vzdálenosti. Musel by sa tam hore promeniť na strídavý proud.
Offline
Vraj treba dať jeden drôt na vysokú budovu a druhý do zeme. Medzi drôty zaradiť vysokonapäťový paralelný rezonančný LC obvod a naladiť ho. Skúšal to niekto?
Offline