Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 11. 2023 20:32

terezatm
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Théveninův teorém

Ahoj, pomocí Théveninova teorému řeším elektrický obvod (viz obrázek). Cílem je zjistit proud I2 na druhé větvi. Bohužel mi číslo oproti ostatním výsledkům z jiných metod vychází nejspíš špatně…Výsledek je zaokrouhleně 1,455 A místo 0,545 A. V té metodě se dost ztrácím.

*Na obrázku je místo našeho značení napětí U písmeno E (postovala jsem původně i do zahraničního fóra).*

https://i.postimg.cc/wxLNWvJm/C6-D7-DB52-6-D01-4400-A3-BB-27132-A8-A7-F0-D.jpg

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) terezatm)

#2 01. 11. 2023 20:41

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Re: Théveninův teorém

↑ terezatm:
Ahoj, nerozumím tomu - nejdřív píšeš, že ti to vychází jinak a pak, že se dost ztrácíš. Tak je ti ta metoda jasná? Nejdřív je dobré to, co používáš, pochopit.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 01. 11. 2023 20:53

terezatm
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Re: Théveninův teorém

↑ check_drummer: Asi bych k tomu teda měla napsat, co jsem udělala. Odstranila jsem zátěž (rezistor R2), “dala” svorky, vypočítala proud pro obvod, který z toho vznikl, pomocí tabulky jsem se snažila zjistit svorkové napětí a po odstranění zdrojů i odpor. Vznikl z toho zjednodušený obvod se skutečným zdrojem napětí. Pomocí další tabulky jsem se snažila zjistit zbytek, ale výsledný proud vyšel jinak. Ten základ asi trochu chápu, ale nevím teda, kde jsem udělala chybu.

Offline

 

#4 02. 11. 2023 13:28

mr_pavlo
Zelenáč
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Re: Théveninův teorém

Ale Thevenin nefunguje tak, že sa odstráni záťaž. Pri Theveninovi sa nahradia všetky napäťové zdroje skratom (okrem toho čo má ostať, napr. E1). Potom sa obvod zjednoduší a vypočíta sa prúd ktorý bude zdroj dodávať. Potom sa vypočítajú prúdy v pôvodnom zapojení (stále bez tých zdrojov). To isté sa urobí pre ostatné zdroje a nakoniec sa v každej vetve môžu vypočítané prúdy spočítať alebo odčítať, podľa ich smeru. To je možné urobiť vďaka tomu, že je to lineárny obvod a platí v ňom princíp superpozície.

Offline

 

#5 02. 11. 2023 21:33 — Editoval MichalAld (02. 11. 2023 21:37)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Théveninův teorém

Máš tam "drobnou" chybu při výpočtu toho napětí, správná rovnice má být:

[mathjax]-E_1 + R_1 I_0 + R_3 I_0 + E_3 = 0[/mathjax]

Což vede na proud

[mathjax]-(30-10)/(30+10)=20/40=-0.5A[/mathjax]

A potažmo na napětí naprázdno 15V.

Ono je dobré, když to jde, se na to podívat i selským rozumem. Když mám dva zdroje, které jsou spojeny (byť přes odpory) paralelně, tak těžko můžu dostat vyšší napětí než je největší napětí na jednom ze zdrojů. Stejně tak nemůže téct proud ze zdroje o nižším napětí do zdroje o vyšším napětí.

Vnitřní odpor máš asi dobře. Výsledek by tedy měl být [mathjax]15 / (7.5 + 20) = 0.545A[/mathjax]

Offline

 

#6 03. 11. 2023 07:04

terezatm
Příspěvky: 28
Reputace:   
 

Re: Théveninův teorém

↑ MichalAld: Díky za pomoc, já jsem na to ještě předtím koukla a ano, je to tak správně. Napětí naprázdno 15 V, vnitřní odpor 7,5. :) Výsledek už pak byl v pohodě.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson