Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 12. 2023 16:28

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Vícenásobná integrace

Zdravím, narazil jsem na zajímavou úlohu, ale nedaří se mi ji vyřešit. Dokážete ji někdo vyřešit a poslat řešení?

Úloha

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Mikem)

#2 23. 12. 2023 12:34

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Mikem:
Ahoj, a zvládl jsi případ pro n=2? Pokud ne, tím začni a napiš k čemu jsi dospěl.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 23. 12. 2023 14:36

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ check_drummer:

Ano pro n=2. Ale s matematickou indukcí nevím jak postupovat,  postupoval jsem obdobně s integrací per partes, ale důkaz mi z toho nevyplynul.

Offline

 

#4 23. 12. 2023 15:13

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Mikem:
Tak se napiš svůj postup a podíváme se na to.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 23. 12. 2023 21:55

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ check_drummer:

Vychází mi nesmysly, vzdávám se. Pokud to není problém, poprosím o řešení.

Offline

 

#6 25. 12. 2023 00:31

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Mikem:
Zkus to podobně jako pro n=2, jak jsi postupoval?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#7 25. 12. 2023 12:37

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Mikem: Základ matematické indukce je ten, že se to dokáže pro nejmenší n pro které to platí (v tomhle případě pro n=2), pak předpokládáš, že to platí pro n=k a začneš dokazovat pro n=k+1 kde využiješ předpokladu.
Pro n=2 bys měl dostat nalevo integrál od a do b z z integrálu od a do t z funkce f(\tau) a napravo integrál od a do b z funkce f(\tau)*(b-\tau). Na funkci napravo bys pak měl využít právě to per partes, s tím, že to je ve tvaru "funkce kráte polynom". V tom případě derivuješ polynom a integruješ neznámou funkci. Tady může být trošku zmatek v tom, že nevíš jaká je primitivní funkce k f(\tau). Ale tohle jde velmi lehce vyřešit, když si označíš onu primitivní funkci obecně jako velké F(\tau). Jelikož máš ještě najít primitivní funkci k F(\tau), tak opět je to jenom o označení. Já si to označil např. velké S. To by měly být dostatečné indicie pro to to vyřešit. Ale samozřejmě jestli by byl problém, tak napiš.

Offline

 

#8 25. 12. 2023 21:42

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

Tak jsem si to matematickou indukcí dokázal, ale jiným postupem, než přes per partes pro N. Jak to tak dokázat stále netuśím, nicméně vzoreček každopádně platí.

Offline

 

#9 26. 12. 2023 11:46

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Mikem: A jak jsi to dokázal, jestli se můžu zeptat? Navíc kde je problém s tou integrací per partes? Zvládl jsi to teda pro ten případ n=2?

Offline

 

#10 26. 12. 2023 12:47

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Chobot:

Postupoval jsem indukcí z levé strany rovnice, nikoli z pravé jako pro n=2. Případ n=2 z pravé strany rovnice přes integraci per partes je triviální. Jestli se můžu zeptat pro zajímavost, jak jsi postupoval s indukcí přes integrací per partes pro N z pravé strany rovnice, podrobně.

Offline

 

#11 26. 12. 2023 18:41

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Mikem: Ty jo, podrobně nevím jestli to popíšu, jelikož toho je docela dost, ale pokusím se alespoň to naznačit. Označíš si u=(b-\tau)^k a v'=f(\tau) potom to podle vzorce per partes zintegruješ a dostaneš se k funkci (1/k!) * ([F(\tau)(b-\tau)^k] od a do b + integrál od a do b z funkce k*(b-\tau)^(k-1)*F(\tau)d\tau). Po roznásobení součtu tím (1/k!) a využití předpokladu dostaneš (-1/k!)*F(a)(b-a)^k) + integrál z předpokladu. Potom je třeba dokázat, že [(b-a)^(k)]/k! je rovno integrálu od a do b z integrálu od a do t_1 až z integrálu od a do t_{k-1} z funkce 1 dt_{k}dt_{k-1} až dt_{1}. Jakmile tohle dokážeš, pak stačí využít toho, že součet integrálů je integrál součtu, vhodně přeznačit, zintegrovat a je to. :-D Nevím jak lépe to popsat. Musel bych to přepsat do LaTexu, ale to se mi moc nechce.

Offline

 

#12 26. 12. 2023 20:07

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Chobot:

Volbu u a v' jsem měl stejně, ale postup s per partes pro N je částečně takhle a jak dál s tím jsem nevěděl a nevím:

Per partes pro N

Offline

 

#13 27. 12. 2023 12:33 — Editoval Chobot (27. 12. 2023 12:34)

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

Odkaz Tak tady to máš vyřešené.

1) V tvém postupu je chyba na posledním řádku. Ta první část není 0-0, ale 0-(1/k!)*(F(a)*(b-a)^k). Tu druhou část už můžeš převést pomocí předpokladu na požadovaný integrál.
2) Možná budeš v mém řešení zmatený ze dvou věcí. Mezi předposledním a posledním řádkem se mění proměnné, ale to je jen z toho důvodu, aby to bylo ve tvaru jako to je v předpokladu. Jsou to pořád jen proměnné. Můžu je pojmenovat třeba Pepa. A druhá věc. Mezi čtvrtým a pátým řádkem asi budeš zmaten jak jsem z tohoto výrazu (1/k!)*(F(a)*(b-a)^k) přešel k onomu integrálu, ale ono to není zase tak těžké. Jen je třeba to někde bokem dokázat indukcí, že to platí. :-D V tomhle případě doporučím to dokazovat pro jedničkovou funkci a ne pro -F(a). Ne, že by se něco změnilo, ale trošku se ti to zpřehlední.

Offline

 

#14 27. 12. 2023 14:38

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

Ok podívám se na to, dík. Jen prozatim první část u mě je správně 0 - 0, protože

[mathjax2] F(a)= \int_a^af(\tau)\mathrm{d}\tau=0[/mathjax2]

Offline

 

#15 27. 12. 2023 15:00 — Editoval Chobot (27. 12. 2023 16:03)

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

↑ Mikem: Ty jo, upřímně jsem trošku zmaten. Píšeš F(a) = integrál = 0, ale ten integrál je roven F(a)-F(a), nikoliv pouze F(a), takže pokud se nemýlím, tak první rovnítko není pravda.
P.S.: Když dosadíš meze, tak ta první nula je správně, protože (b-b)^n = 0, ale po dosazení druhé meze dostaneš (b-a)^n kráte ten integrál vyčíslený v bodě a, což nula není.

Offline

 

#16 27. 12. 2023 17:38

Mikem
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: MFF UK
Reputace:   
 

Re: Vícenásobná integrace

Taky jsem zmaten, co jsem napsal. Dík. :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson