Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Nevíte, kde bych našel voreček pro vinětaci soustavy velké spojné a menší spojné/rozptylné čoček tvořící afokálních soustavu (slangově Keplerův/Galileův dalekohled). Myslím idealizované dvě tenké čočky, jinak by asi byl nřešitelný úkol.
Co to znamená: pokles jasu v závislosti na radiální souřadnici v zorném poli. V určité vzdálenosti už bude obraz totálně černý, pak bude pásmo přechodu od té absolutně ztmavené po mírně ztmavenou.
A pak odsud ještě blíž už jasnost bude konstantní až do středu. Pokud bude poměr průměru okulár/objektiv rovný zvětšení soustavy (tedy světelnosti čoček budou stejné), tak ve středu bude jas maximální, ale ihned začne klesat. Pokud bude poměr menší (ve smyslu, že obektiv bude menší), tak maximální jasnost vydrží i trochu dál mimo střed až pak někde uprostřed začne klesat. I když menší objektiv zachytí méně světla, ale jde o ten průběh po normalizaci. Paprsky mimo osu totiž stále při nějakých úhlech ještě dorazí na okulár do určitého úhlu. Pak uř jich dorazí jen část a od určitého úhlu okulár uplně minou.
Myslím taky rovnoběžné paprsky z nekonečna. A asi i zanedbám různé další faktory jako cos^n faktor.
Čili tohle by se měla nazývat mechanická vinětace, co myslím. Doufám, že správně jsem to nazval. Pak už se to začíná kupit na sebe-, optická přírozená vinětace a jde se v tom ztratit.
Asi záleží, jaké se zvolí (relativní)jednotky a taky ,, jak se normalizuje maximální světelnost. Ale to nebude problém si převést
Offline
Stránky: 1