Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 02. 2024 21:59

mssJ
Zelenáč
Příspěvky: 1
Pozice: student
Reputace:   
 

Na Matfyz z odborné SŠ?

Ahoj,
část mé matematické duše touží po matfyzu. Studuji 4. ročník odborné SŠ (obor Zdravotnické lyceum). Už vím, že v oboru zůstat nechci. Baví mě matematika, ale nechtěla bych studovat ekonomii apod. Když jsem si vybírala SŠ, tak jsem si fakt myslela, že zdravotnictví je něco, co mě bude bavit. Ve finále mě na SŠ baví jen matematika (možná trochu i biologie), stejně jako na základce. Na střední v matematice docela vynikám. Maturuju taky z matematiky (z obyčejné, ne z rozšiřující). Matikářka mi na semináři řekla, že se o mě nebojí, že to určitě udělám. Pořád ale studuji jen odbornou SŠ. Nevyhrála jsem žádnou olympiádu, na základce jsem se jen dostala do krajského kola, ale nijak jsem se neumístila. Integrály a derivace mi nic neříkají. Na MFF by mě asi vzali bez přijímaček kvůli průměru. Chci se zeptat (nejlépe někoho, kdo má s MFF zkušenosti), jestli je možné, že se v tom učivu na MFF neutopím, když na sobě zamakám.

Offline

 

#2 18. 02. 2024 22:39

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Na Matfyz z odborné SŠ?

↑ mssJ:

Ahoj. Tezko rict, je to hodne individualni. Jeden spoluzak delal olympiady, umistoval se hodne vysoko (dokonce i na celostatni) a v prvaku to vzdal, protoze ta matika je proste hodne teoreticka a uz to neni takova "zabava". Druhej naopak zadny souteze nedelal a z matiky mel na SS trojky. Byl ale zvyklej se tu matiku pravidelne ucit a nakonec mel "cervenej" diplom. Mozna si zkus pujcit nejakou ucebnici Matematicke analyzy nebo Linearni algebry pro prvni rocnik MFF jestli te to prilis nevydesi :-)

Offline

 

#3 19. 02. 2024 08:20

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Na Matfyz z odborné SŠ?

Ale zas na druhou stranu třeba u pojmu "limita" (ale i u dalších) je vhodné si k tomu poslechnout nějakou motivaci, protože když si člověk přečte jenom definici a neví motivaci za tím, tak mu to nic neřekne....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 19. 02. 2024 22:18

Pomeranc
Příspěvky: 682
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Re: Na Matfyz z odborné SŠ?

↑ mssJ:

Ahoj,

na obecnou matematiku nastoupilo mnoho studentů s výslednými různými úspěšnými/neúspěšnými konci, takže nelze dopředu
predikovat, jak ti to půjde. Budeš to muset vyzkoušet a když to nevyjde, tak po prvním ročníku přejít na jinou školu.

Bez ohledu na to, jakou vysokou školu matematického zaměření si vybereš, tak by bylo dobré mít solidní základy (ostatní se naučíš, až to přijde). Ke studiu bych ti mohla doporučit Odkaz1
nebo cyklus učebnic Odkaz2 a sbírku Odkaz3 (dá se to sehnat klidně i v knihovně). Je trošku škoda, že jsi sem nenapsala dříve, mohla by sis to dohánění lépe rozložit. Bude tě čekat maturita a možná přijímačky. A o letních prázdninách bude potřeba nabrat sílu na první ročník, který je všude náročný.

Asi bych popřemýšlela, zda trváš na studiu matematiky přímo na MFF. Pokud Ano, je to ok, ale pokud ti jde čistě o odbornou matematiku, tak existují i jiné školy, které ji vyučují.

Pokud víš, že chceš matematiku aplikovat na biologii, tak máš několik možností. 1) Jít na obecnou matematiku a specializovat se na navazujícím studiu, 2) Odkaz4 3) Odkaz5 a pak další možnosti, na které jsem si momentálně nevzpomněla.

Offline

 

#5 19. 02. 2024 23:45

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Na Matfyz z odborné SŠ?

V prvé řadě závisí na tom kolik práce a utrpení jsi ochoten snášet. No a v řadě druhé jestli na to máš aspoň trochu nadání. Ale jak už tu zaznělo, těžko lze něco z toho odhadnout předem.

Offline

 

#6 20. 02. 2024 11:06

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Na Matfyz z odborné SŠ?

Nebo to řeknu takto - jsi-li ochotna přemýšlet nad matematickými problémy, tak máš z poloviny vyhráno.
Hodně důležité je taky vědět co je to matematický důkaz.
A jak jsem psal - mít intuitivní představu o tom, co je to limita a třeba i derivace. To oni ti asi vysvětlí, ale může se to hodit mít o tom nějakou představu předem.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson