Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#76 05. 04. 2024 14:16

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑↑ Eratosthenes:
Obdivuji (a závidím), jak systematicky a detailně si to dokážeš zpracovat...

Offline

 

#77 05. 04. 2024 15:43 — Editoval Eratosthenes (05. 04. 2024 15:50)

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

Takže: Jak se rozdělí zmrzlina, jestliže spravedlivě rozdělíme oplatek?

https://i.ibb.co/Z1Fnq2G/Uloha-D-Forum-0001.png

Ta sympatická závorka má hodnotu asi  0,317672…, takže ve špičce "spravedlivě rozděleného oplatku" je necelá třetina zmrzliny :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#78 05. 04. 2024 15:57 — Editoval Eratosthenes (05. 04. 2024 16:26)

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ surovec:

Díky, ale je to jednoduché. Jednak jsi mě k tomu tak trochu vyprovokoval :-) a pak - na hospodu moc nejsem, filmy, které za něco stojí, jsem už snad všechny viděl a na ty bejkárny v televizi se nedá dívat. Takže se občas večer trochu nudím. A toto je fakt pěkná úloha...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#79 05. 04. 2024 20:19

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

Jak vypadaji rezy (roviny), ktere rozdeli na pul zmrzlinu i oplatek? Ta svisla prochazejici osou kuzele je jasna, ale jsou i nejake dalsi?

Offline

 

#80 05. 04. 2024 20:22 — Editoval surovec (05. 04. 2024 20:54)

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ laszky:
No tak to už ale trochu přeháníš! :-))))))

Offline

 

#81 05. 04. 2024 20:25

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ Eratosthenes:
Tedy co z toho vyplývá. Spravedlivě rozdělení "zmrzliny" v kornoutu (aby každý z dvojice měl stejný díl zmrzliny i oplatky) je rozdělit ji přes špičku řezem kolmým na pdstavu.

Ale co to zkusit šikmou rovinou, která se nedotýká obvodové kružnice podstavy. Já si myslím, že by to mělo jít, ovšem pouze pro jeden poměr v/r. (co mě ktomu vede. pro kouli je objem stejný jako povrch pouze pro r=3)

Offline

 

#82 06. 04. 2024 00:15 — Editoval Eratosthenes (06. 04. 2024 00:30)

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ laszky:  ↑ Honzc:

Hoši, ale zase až tak moc se nenudím :-))


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#83 06. 04. 2024 17:49

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

Honzc napsal(a):

↑ Eratosthenes:
Ale co to zkusit šikmou rovinou, která se nedotýká obvodové kružnice podstavy.

Proč se nemá dotýkat obvodové kružnice? i pro takový řez by řešení (neprocházející vrcholem) mohlo existovat, nebo ne?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#84 06. 04. 2024 17:50

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

Ale v principu to není těžké - vzorce už tu odvozené máme, tak by jen bylo nutné sestrojit nějakou rovnici, která ale asi nebude příjemná a možná jen numericky řešitelná...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#85 06. 04. 2024 21:28 — Editoval surovec (06. 04. 2024 22:07)

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ laszky:
Tak obecný řez kuželem (který nemusí procházet podstavnou hranou) lze definovat jednak úhlem [mathjax]\alpha[/mathjax] (stejně jako u původního zadání) a pak (například) vzdáleností středu podstavy od průsečnice řezné roviny s podstavnou rovinou – budu značit [mathjax]d[/mathjax]obrázek. Pak s využitím dříve odvozených vzorců pro plášť a objem kosého kuželu se tyto vzorce zobecní (taky móc zábavný proces) na:
[mathjax]V=\frac{\pi}{3}\cdot\frac{v r^2(v\,\cdot\,\cos\alpha\,-\,d\,\cdot\,\sin\alpha)^3}{\sqrt{(v^2\,\cdot\,\cos^2 \alpha\,-\,r^2\,\cdot\,\sin^2 \alpha)^3}}[/mathjax]
[mathjax]S_{pl}=\pi r v (d\cdot\tan\alpha-v)^2\cdot\sqrt{\frac{r^2\,+\,v^2}{(v^2\,-\,r^2\,\cdot\,\tan^2\alpha)^3}}[/mathjax]
Porovnáním s celým objemem, resp. celým pláštěm (stejně jako v tom původním speciálním případě), lze vyjádřit buď [mathjax]\alpha[/mathjax] v závislosti na [mathjax]d[/mathjax], nebo naopak. Druhá varianta je schůdnější a vede na "půlící déčko" při daném úhlu [mathjax]\alpha[/mathjax] – pro objem i plášť jsou tyto závislosti evidentně dobře zvládnutelné ([mathjax]d[/mathjax] se vyskytuje jen na jednom místě rovnic), ale dost dlouhé, abych je tu vypisoval. Pokud je dám do rovnosti (abych našel [mathjax]\alpha[/mathjax] a následně [mathjax]d[/mathjax], které kužel dělí na půlky jak z hlediska objemu, tak i pláště), tak z toho leze dosti hnusná rovnice. Ovšem šokující je, že po takové té integrální substituci [mathjax]\tan \alpha[/mathjax] se výrazně zjednoduší a dokonce ji lze faktorizovat na
[mathjax]v^2(r^2 \tan^2\alpha - v^2)^2(r^2 \tan^2\alpha+v^2(\sqrt[3]{4}-1))=0[/mathjax]
Tato rovnice má evidentně právě dva reálné kořeny, a to
[mathjax]\alpha=\arctan\left(\pm \frac{v}{r} \right)[/mathjax]
což je sklon boční strany kuželu, a to samozřejmě není řešení úlohy.
Toto je tedy rozbor situace, kdy řezná rovina neprotíná podstavu kuželu (neboli [mathjax]d\ge r[/mathjax]) – neexistuje rovina, která by půlila objem kuželu a zároveň i plášť kuželu.
Případ [mathjax]0<d<r[/mathjax] se mi ale fakt nechce, nicméně si jsem vcelku jistý, že by to dopadlo stejně. Takže jediné řešení asi bude jen [mathjax]d=0\wedge \alpha=\frac{\pi}{2}[/mathjax].
Na závěr bych chtěl poděkovat ↑ laszkymu: za ten jistě nevinný dotaz, kterým jsem se obsedantně připravil o pár hodin víkendového času... ;-)

Offline

 

#86 07. 04. 2024 15:40 — Editoval laszky (08. 04. 2024 03:27)

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ surovec:

Ahoj, neni zac :D

Ja to pocital numericky pro kuzel s [mathjax]v=r=1[/mathjax]:

Roviny, ktere puli zmrzlinu jsem si oznacil: [mathjax] \rho_\alpha: z\cos\alpha + y\sin\alpha = d_3(\alpha) [/mathjax]

Roviny, ktere puli oplatek jsem si oznacil: [mathjax] \sigma_\alpha: z\cos\alpha + y\sin\alpha = d_2(\alpha) [/mathjax]

Grafy funkci [mathjax]d_2(\alpha)[/mathjax][mathjax]d_3(\alpha)[/mathjax] jsou na tomto obrazku. Pro jine pomery v/r to vychazelo podobne.

Zaver: Stejnou rovinu ziskame jen pro [mathjax] \alpha=\pi/2 [/mathjax], tj. jen pokud rovina prochazi osou kuzele.

Offline

 

#87 08. 04. 2024 10:53

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ laszky:
Jj, taky jsem to nejdříve dělal graficky, až pak jsem sebral odvahu se tu rovnost pokusit vyřešit analyticky.
Ale jestli tomu dobře rozumím, také jsi to zkoumal jen pro případy, kdy rovina NEprotíná podstavu kuželu?

Offline

 

#88 08. 04. 2024 15:46

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ surovec:

Ahoj, ne, je to pro vsechny roviny - od "vodorovne" ( [mathjax]z=d(0[/mathjax]) ) po "svislou" ( [mathjax] y=d(\pi/2)[/mathjax] ). Ty svisle vychazeji stejne, tj [mathjax]d_2(\pi/2)=d_3(\pi/2)=0[/mathjax], zatimco ty vodorovne jsou podle ocekavani ruzne: [mathjax]d_2(0)=1/\sqrt{2}\approx0.7,\ d_3(0)=1/\sqrt[3]{2}\approx0.8[/mathjax].

Offline

 

#89 08. 04. 2024 20:14

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

surovec napsal(a):

↑ laszky:
Na závěr bych chtěl poděkovat ↑ laszkymu: za ten jistě nevinný dotaz, kterým jsem se obsedantně připravil o pár hodin víkendového času... ;-)

No, já jsem se do toho nepusti, protože jsem víkendový čas obětovat nechtěl. Tak jen několik postřehů od kibice:

Pokud Ti vyšlo  tg alfa = v/r nemusí to být úplně od věci. Rovina řezu pak celkem logicky prochází podstavou, ale pozor - řezem není elipsa :-) Resp. z hlediska projektivní geometrie možná ano, ale je to elipsa poněkud zvláštní - je to "elipsa", která má jeden hlavní vrchol nevlastní, tj. laicky řečeno - v nekonečnu...

Ale ani té parabole bych moc šancí nedával.

Ale ten osový řez, který zadání splňuje, ale která jsme  vyloučili, je rovnoběžný právě se dvěma površkami - stejně jako řez hyperbolický...

Ale ani tady bych moc optimismu neměl :-(


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#90 08. 04. 2024 20:48

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ laszky:
Pokud jsi to dělal numericky, tak jsi k tomu využil nějaký software. Zajímalo by mě, jaký? V Geogebře by to (asi) nešlo, v Maplu taky nevím, jak to nasimulovat...

Offline

 

#91 08. 04. 2024 23:37

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ surovec:

Pocital jsem to v Matlabu. Celkem hloupym algoritmem - rozmistil jsem 10000 nahodnych bodu rovnomerne v kuzelu (resp v jeho plasti) a pak pro kazdej uhel naklonu roviny posouval rovinu tak, aby pulka bodu lezela nad ni a pulka pod ni :D Tim jsem pro kazde [mathjax]\alpha[/mathjax] nasel [mathjax]d=d(\alpha)[/mathjax]. Tedy nebylo to uplne pro kazde [mathjax]\alpha[/mathjax], ale pro 100 hodnot mezi 0 a [mathjax]\pi/2[/mathjax].

Offline

 

#92 09. 04. 2024 21:03

surovec
Příspěvky: 981
Reputace:   23 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ laszky:
Aha, mně se ty křivky hned zdály nějaký hrbolatý (rozuměj – s mnoha inflexními body)... :-)
Rovnoměrně rozmístit 10000 bodů do objemu si dokážu představit, ale rovnoměrně je rozmístit na povrch už musel být tvrdší oříšek...

Offline

 

#93 10. 04. 2024 00:05

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ surovec:
Když ten plášť rozvineš do roviny, tak to jde. Jen je pak otázka, jak po tom rozvinutí bude vypadat ta elipsa. Možná by to byla zajímavá úloha....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#94 14. 04. 2024 02:30

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

↑ surovec:

Nejsem moc zbehly v pravdepodobnosti, ale vychazel jsem z nasledujiciho:

Jsou-li [mathjax]\vec{\varphi}, \vec{r}, \vec{v}[/mathjax] nahodne vektory z rovnomerneho rozdeleneni na intervalu [0,1], potom

[mathjax] {\displaystyle \left[R\cdot\sqrt[3]{v_i}\cdot\sqrt{r_i}\cdot\cos(2\pi\varphi_i),\ R\cdot\sqrt[3]{v_i}\cdot\sqrt{r_i}\cdot\sin(2\pi\varphi_i),\ V\cdot \sqrt[3]{v_i}\right] } [/mathjax]

je mnozina nahodnych bodu rovnomerne rozmistenych v kuzelu o vysce V a polomeru R a

[mathjax] {\displaystyle \left[R\cdot\sqrt{v_i}\cdot\cos(2\pi\varphi_i),\ R\cdot\sqrt{v_i}\cdot\sin(2\pi\varphi_i),\ V\cdot \sqrt{v_i}\right] } [/mathjax]

je mnozina nahodnych bodu rovnomerne rozmistenych v plasti kuzelu o vysce V a polomeru R.

Zduvodneni tech odmocnin je zrejme:
Objem podobnych kuzelu roste s treti mocninou vysky a plocha jejich plaste s druhou mocninou vysky.
Podobne plocha kruhu roste s druhou mocninou polomeru.

Kdybychom cisla neodmocnili, byly by body nahustene ve vrcholu kuzele a stredech kruhu (=ose kuzele).

Offline

 

#95 16. 04. 2024 18:04 Příspěvek uživatele navi53 byl skryt uživatelem navi53. Důvod: Neúplná zpráva

#96 17. 04. 2024 11:01

navi53
Zelenáč
Příspěvky: 22
Škola: ČVUT FEL
Pozice: senior
Reputace:   
 

Re: Průnik rotačního kužele a roviny

Dobrý den, díky za úžasný matematický exkurz.

Vyzná se někdo z vás také ve fyzice? Potřebuji poradit, viz https://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=113794.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson