Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 03. 2024 14:31

adam radl
Zelenáč
Příspěvky: 4
Pozice: student
Reputace:   
 

Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Dobrý den,

mám velký problém, nechápu, jak funguje lom světla. Mějme tento obrázek https://i.imgur.com/FCn02qr.png.

Chápu, že světlo v prostředí vzduchu se zalomí při vstupu do skla (větší index lomu). PROČ se ale nezalomí opět zpátky, když vychází ze skla do vzduchu (opět viz obrázek), ale vychází ze skla pořád rovně do vzduchu?

Offline

 

#2 21. 03. 2024 15:54

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ adam radl:

Hezký den.

Řekl bych, že podle vaší úvahy se světlo lomí na planparalelní desce, ne na desce tvaru půlkruhu podle obrázku. Z ní vychází světlo kolmo k rozhraní sklo - vzduch, takže ...


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 21. 03. 2024 15:58

adam radl
Zelenáč
Příspěvky: 4
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ Jj: ok

Offline

 

#4 21. 03. 2024 16:00

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Áno, láme se to jen, když to dopadá zešikma. Když paprsek dopadá kolmo na rozhranní, tak k lomu nedochází. Jen se část odrazí. Pokud tě zajímá proč, můžu to zkusit vysvětlit, je na to hned několik přístupů.

Offline

 

#5 21. 03. 2024 16:01

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

A ve volném čase můžeš přemýšlet o tom, co se stane, když tam místo paprsku světla budeš pouštět jen jednotlivé fotony.

Offline

 

#6 21. 03. 2024 16:04

adam radl
Zelenáč
Příspěvky: 4
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ MichalAld: Ano prosím, chtěl bych to vysvětlit a hlavně pochopit, děkuji!

Offline

 

#7 21. 03. 2024 19:52

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Existuje několik možných přístupů, odvodit chování paprsků. První je Snellův zákon lomu. Ten asi znáš,

[mathjax]n_1 \sin \alpha_1 = n_2 \sin \alpha_2[/mathjax]

Ty úhly jsou úhly od kolmice na rozhranní. Takže když bude jeden z úhlů nulový, tj. kolmý dopad, musí být i druhý z úhlů nulový.  Samozřejmě - pokud není rozhranní rovné, ale zakřivené, tak si musíš představit tečnou rovinu, a k ní kolmici, v bodě dopadu. Takže když paprsek vychází z té koule nebo co to je, tak vychází kolmo na její povrch. Tím pádem nemění jeho úhel.

Offline

 

#8 21. 03. 2024 20:47 — Editoval MichalAld (21. 03. 2024 21:00)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Dále se můžeme ptát, proč vůbec platí Snellův zákon lomu. Existuje několik možností, jak k němu přijít, ale žádná z nich není úplně jednoduchá.

Například jej lze odvodit z Fermatova principu - má li se světlo dostat z bodu A do bodu B, pohybuje se vždy po nejkratší optické dráze. Tj. tak, aby tam bylo co nejrychleji.

Takže je jasné, že v homogenním prostředí se bude pohybovat po přímce - určitě neexistuje rychlejší způsob jak se dostat z bodu do bodu než po přímce.

Ale když se v části prostředí pohybuje rychleji, a v části pomaleji, potom nazná, že je pro něj lepší delší dráha tam, kde se může pohybovat rychleji a kratší tam, kde pomaleji. Asi jako když by ses měl dostat přes řeku, ale né přímo naproti, ale o kus dál. Pokud běháš rychleji než plaveš (což lze asi předpokládat) nakonec naznáš, že než přeplavávat řeku zešikma je lepší si kus popoběhnout po břehu aby sis zkrátil to pomalé plavání. A světlo to udělá stejně.


Pokud ovšem spojnice našich dvou bodů A, B je kolmá na to rozhranní, tak také žádnou kratší dráhu než je přímá spojnice těch bodů nevymyslíme. Každá jiná dráha zajistí vždy prodloužení jak té rychlejíší cesty, tak i té pomalejší. Takže při kolmém dopadu se úhel nemění.

Pak je tu ještě (při kolmém dopadu) ta symetrie celé situace. Když světlo dopadá kolmo na plochu, není zde žádný preferovaný směr - jako doleva/doprava/dopředu/dozadu. Podle čeho by se světlo rozhodlo, jestli se má zalomit doleva nebo doprava? Když je to na obě strany stejné?

Offline

 

#9 21. 03. 2024 20:51

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Zákon lomu lze také odvodit z toho, jak se šíří světelná vlna. Ovšem - pokud jste ještě matematický popis vlnění nedělali, tak to asi nemá smysl tady psát.

Když by tě to náhodou zajímalo, tak vyšla knížka přímo od Richarda P. Feynmana Neuvěřitelná teorie světla a látky, kde je tohle i jiné vlastnosti světla docela hezky vysvětlené, a mám pocit že snad úplně bez matematiky.

Offline

 

#10 21. 03. 2024 21:18

adam radl
Zelenáč
Příspěvky: 4
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ MichalAld: moc děkuji, už to chápu.

Offline

 

#11 22. 03. 2024 20:33 — Editoval zvedavec123 (22. 03. 2024 20:35) Příspěvek uživatele zvedavec123 byl skryt uživatelem MichalAld.

#12 22. 03. 2024 21:34 Příspěvek uživatele misaH byl skryt uživatelem MichalAld.

#13 23. 03. 2024 02:05 — Editoval zvedavec123 (23. 03. 2024 02:11) Příspěvek uživatele zvedavec123 byl skryt uživatelem MichalAld. Důvod: chcem to zmazať

#14 23. 03. 2024 09:40

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

It’s not a physics…

Offline

 

#15 23. 03. 2024 18:08

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1055
Reputace:   18 
Web
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ adam radl:
Přidám laický názor (v optice příliš kovaný nejsem). Vždyť ani pořádně neznáme podstatu světla.

Pokud je rozhraním hladká křivka, světlo se lomí tak, jako by narazilo na tečnu v daném bodě.
Tečna kružnice je kolmá na poloměr (spojnice středu a bodu na kružnici).
Pokud paprsek narazí na rozhraní kolmo, nelomí se.

Offline

 

#16 23. 03. 2024 19:33 — Editoval MichalAld (23. 03. 2024 19:35)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Richard Tuček napsal(a):

↑ adam radl:
Vždyť ani pořádně neznáme podstatu světla.

To ale nevadí. Fyziku podstata nezajímá. Fyziku zajímá, zdali dokážeme dělat předpovědi, a jak přesně souhlasí s experimenty. A pokud jde o světlo a jeho interakce s látkou, tak to jsou (shodou okolností) ty nejlepší teorie, kterými fyzika vůbec disponuje. Pokud vím, není známý žádný experiment, co se světla týče, který by byl v rozporu s našimi předpověďmi.

Máme jak klasickou teorii (Maxwellovy rovnice) tak i kvantovou teorii (kvantová elektrodynamika). A pokud jde o světlo (fotony) tak se jejich předpovědi ani nijak zvlášť neliší. Kvantová rovnice popisující šíření fotonu je nakonec úplně stejná jako klasická rovnice pro el. mag. pole. A stejné rovnice mívají i stejná řešení.

Rozdíl je jen v tom, že se s nim v kvantovce trochu jinak zachází a trochu jinak se interpretuje jejich řešení. V klasické fyzice máme elektromagnetické pole, v kvantové máme pravěpodobnost výskytu fotonu. Ale jsou to ty samé vlny. Takže na většinu věcí co se světla týče si vystačíme i s klasickým popisem. Akorát z toho nedostaneme ty fotony.

Ale hlavní odlišnosti mezi klasickou a kvantofou fyzikou jsou co se týče hmoty a  hmotných částic. Protože klasická fyzika neznala nic jako vlnové vlastnosti hmoty. Zatímco u světla jsou vlnové vlastnosti tak nějak normální.

Jinak  - s vynálezem kvantové mechaniky asi musíme na hledání podstaty věcí dost rezignovat. Pokud je skutečně pravda, co kvantovka tvrdí - totiž že předvídat lze pouze pravděpodobnost, že něco nastane, a že je to skutečně vlatnost tohoto světa, tak se nám tím možnost pochopení "skutečné podstaty" jevů dost vzdálila.

Offline

 

#17 17. 04. 2024 14:39 — Editoval zvedavec123 (17. 04. 2024 14:39)

zvedavec123
Příspěvky: 103
Reputace:   
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ MichalAld: Zmazal si to, ale spýtam sa znova. Nevadí ti že sa na obrázku svetlo zároveň odráža aj lomí?

Offline

 

#18 17. 04. 2024 18:44

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Né, to světlo dělá normálně. S výjímkou speciálních případů dochází vždycky zároveň k odrazu i k lomu.

Offline

 

#19 20. 04. 2024 15:50

zvedavec123
Příspěvky: 103
Reputace:   
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ MichalAld: Z akého dôvodu sa niektoré fotóny odrazia a niektoré zalomia? V kryštálovej mriežke sú tisíce atómov na vlnovú dĺžku.

Offline

 

#20 20. 04. 2024 21:18

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ zvedavec123:
Na tohle fyzika nezná odpověď. Dokonce víc než nezná - kvantová teorie tvrdí, že ji nelze znát. Že lze jen předpovědět pravděpodobnost, jestli se foton odrazí nebo zalomí.

Offline

 

#21 25. 04. 2024 16:33

<h1>dydy</h1>
Příspěvky: 155
Reputace:   
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

Nebyla zmíněna ještě jeden důležitý objev. A taky na to zkusím odpovědět jiným popisem.
Máme přece Fresnelovyrovnice. (v cz verzi nejsou obrázky)

Jsme v blízkosti úhlu nula tam je vidět, že převážná většina projde. Záměrně přikládám obrázky pro oba směry.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f6/Fresnel_power_air-to-glass.svg/922px-Fresnel_power_air-to-glass.svg.png
a
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d6/Fresnel_power_glass-to-air.svg/922px-Fresnel_power_glass-to-air.svg.png

Offline

 

#22 26. 04. 2024 16:39 — Editoval zvedavec123 (26. 04. 2024 17:14) Příspěvek uživatele zvedavec123 byl skryt uživatelem MichalAld. Důvod: Lidové myslitelství

#23 26. 04. 2024 16:40 — Editoval zvedavec123 (26. 04. 2024 17:15)

zvedavec123
Příspěvky: 103
Reputace:   
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ <h1>dydy</h1>: Vieš to povedať ľudsky zrozumiteľne?

Offline

 

#24 02. 05. 2024 14:49

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4887
Reputace:   125 
 

Re: Lom světla - porušil jsem fyzikální zákony, pomoc!

↑ zvedavec123:
A co ti vlastně není jasné? Co ty Fresnelovy vztahy znamenají (co představují modré a červené čáry na grafech) nebo jak se dají odvodit?

R - je hodnota koeficientu odrazu, tj. kolik procent výkonu se odrazí (jako reflection)
T - je hodnota koeficientu průchodu, tj. kolik procent výkonu dopadající vlny projde (jako transmission)

R+T=1, celková energie dopadající vlny se nikam neztratí, buď se odrazí nebo projde.

idnexy p, s představují polarizaci, jedna je rovnoběžná s rovinnou rozhranní, druhá je kolmá. Každá z polarizací se chová trochu jinak.

No a grafy představují závislost těchto koeficientů na úhlu dopadu.
Odvodit se to dá třeba z Maxwellových rovnic, ale není to úplně triviální, takže to kvůli tobě asi psát nebudu.

Je to ještě teda pro případ izotropních materiálů, které mají index lomu stejný ve všech směrech. V anizotropních materiálech věc ještě komplikuje to, že to všechno závisí na tom, jak je rovina dopadu natočená vzhledem k osám té anizotropie. A že ty dvě polarizace se šíří každá po jiné dráze - takže vzniká tzv. optický dvojlom.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson