Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Zdravím vespolek,
potřeboval bych dokázat, že každý uspořádaný okruh je obor integrity. Tématicky to asi patří do úvodu do studia, ale v učebních materiálech není dokazováno všechno a speciálně tento důkaz jsem nikde nenašel. Pokud o něm někdo ví, stačí odkaz. Jinak pro úplnost:
Dosud mám dokázáno:
ale výše uvedenou větu z toho nějak nemůžu dostat.
Předem díky za pomoc :-)
Offline
Ahoj,
může být uspořádaný okruh konečný?
Offline
↑ check_drummer:
O tom jsem nepřemýšlel. To s tím nějak souvisí?
Offline
↑ Eratosthenes:
Nevím, ale mohlo by. Protože všechny okruhy, které nejsou obory integrity a které mě napadají, jsou konečné, např. Z6.
A tu uspořádanost si představuju tak, že se ten okruh rozdělí na "kladné" a "záporné" prvky, a pokud by okruh byl konečný, tak si myslím, že bys najednou po přičtení 1 skočil z kladných do záporných a to už vypadá skoro jako spor s nějakým axiomem, asi s a+b je z P....
A co takový okruh polynomů (třeba Z[x]) - je ten uspořádaný?
Offline
.. Ale jsou i nekonečné okruhy co nejsou obory integrity, třeba Z6[x]. Asi je potřeba zavést pojem něco jako "prvookruh" - prostě okruh, který získám, když budu opakovaně přičítat 1, jestli nakonec dostanu 0 nebo ne, podle toho je ten prvookruh konečný nebo ne. A teď je otázka, pokud je ten prvookruh nekonečný, zda už to musí být obor integrity, resp. zda jde uspořádat.
Offline
A ty okruhy, o kterých se bavíme, musí být komutativní? Protože teď jsem koukal na definici oboru integrity a z nějakého důvodu požadují, že okruh musí být komutativní. No ale třeba půjde dokázat, že když ten okruh jde uspořádat, že je komutativní...
Offline
Znáš nějaké nekomutativní okruhy, jejichž provookruh je nekonečný?
Offline
Ale vlastně i okruh komplexních čísel nejde uspořádat a má nekončný prvookruh....
Offline
↑ check_drummer:
S tou komutativitou je to zajímavé. Okruh komutativní být nemusí, komutativitu nemám ani v definici uspořádaného okruhu, ale jak jsem projížděl definici oboru integrity, tam se komutativita fakt vyžaduje (což mě překvapilo, myslel jsem si, že ne). Takže buď mi komutativita vypadla v definici uspořádaného okruhu, anebo vyplyne z absence těch dělitelů (což by bylo zajímavější).
Ale zjistil jsem že v těch defiicích je dost binec. U tělesa se komutativita běžně nepožaduje (pak existují i nekomutativní tělesa - např. kvaterniony), komutativní těleso se pak speciálně nazývá pole.
V některých textech je ale komutativita již v definici samotného tělesa. Pak mohou tvrdit, že těleso je speciálním případem oboru integrity. To jsem si dosud myslel taky, ale pokud obor integrity komutativní být musí a těleso ne, tak to není pravda.
Tak místo toho, aby se mi to začalo vyjasňovat, tak jsem si v tom udělal pěkný binec :-)
Offline
Okruh polynomů by měl být uspořádaný - do množiny P stačí vložit právě ty polynomy, které mají kladný vedoucí koeficient, a nulu.
Offline
check_drummer napsal(a):
Znáš nějaké nekomutativní okruhy, jejichž provookruh je nekonečný?
Čtvercové matice (všechny, tedy nejen regulární).
Myslím, že prvookruh nepomůže...
Offline
↑ check_drummer:
Našel jsem obecnější (a jednodušší) definici uspořádaného okruhu - zde a zde.
Má to míň axiomů a je to obecnější, protože to zřejmě připouští neúplné uspořádání, což moje definice ne (mám dokázáno, že z mojí definice plyne úplnost - ještě se na to podívám, jestli tam nemám nějakou chybu, ty polynomy mě dost znejistěly). Mimochodem - v bodě b) mojí definice je třetí konjunktant zbytečný :-)
Možná by bylo dobré převzít tyto definice, ale chtělo by to vymyslet příklad částečně uspořádaného okruhu - možná zrovna ty polynomy s vedoucím koeficientem - takové uspořádání by bylo uplné, až kdyby se nějak porovnávaly všechny koeficienty.
A dokázat naopak, že z úplného uspořádání plyne ta nezáporná část. Tu ale mají zřejmě i ty polynomy, takže mám někde něco blbě...
To jsem se tedy zase do něčeho pustil...
Offline
↑ Eratosthenes:
Ale polynomy lze taky uspořádat, třeba lexikograficky.
Offline
check_drummer napsal(a):
↑ Eratosthenes:
Ale polynomy lze taky uspořádat, třeba lexikograficky.
Jasně, o tom jsem mluvil. To by mohl být příklad při té obecnější definici: Pokud bychom porovnávali jen první člen, pak částečně uspořádaný okruh, pokud všechny, pak úplně uspořádaný. Jde teď o tu komutativitu - zda a jak plyne z toho uspořádání.
A pokud obor integrity bazíruje na té komutativitě - vymyslet okruh bez dělitelů, ale nekomutativní, což by pak nebyl obor integrity a ta komutativita v definici by dávala smysl (možná ty kvaterniony).
Offline
↑ Eratosthenes:
A ty víš že to tvrzení platí, nebo je to jen hypotéza?
Offline
↑ check_drummer:
No, našel jsem to v nějakých svých starých sešitech nejspíš ještě ze školy, takže bych řekl, že to platí (i když...:-) Každopádně bych to rád buď dokázal, anebo vyvrátil. Je zajímavé, jak málo je k této problematice k nalezení, i když je uspořádání na těchto strukturách, myslím, docela důležitá věc...
Offline
Eratosthenes napsal(a):
↑ check_drummer:
Našel jsem obecnější (a jednodušší) definici uspořádaného okruhu - zde a zde
Obávám se že toto je na draka. Rovnost je přeci taky neostré neúplné uspořádání. Je definována na každém okruhu a má obě požadovsné vlastnosti. Takže podle této definice je částečně uspořádaný každý okruh...
Offline
bez dodatocnych predpokladov to neplati, protipriklad mozu byt cele cisla so standardnym scitanim kde P su nezaporne cele cisla a nasobeenie je definovane tak, ze sucin lubovolnych dvoch prvkov je 0.
EDIT: dokonca keby sme uvazovali aj okruh s jednotkou tak to podla mna neprejde; protipriklad [mathjax]Z[x] / x^2[/mathjax] t.j. polynomy s celociselnymi koeficientami, pricom [mathjax]x^2=0[/mathjax]. Cize vyrazy tvaru [mathjax] a+bx; a,b\in Z [/mathjax]. Je to okruh s jednotkou, nie je to obor integrity, lebo [mathjax]x^2=0[/mathjax]. Konzistentne usporiadanie by malo byt lexikograficke; t.j. [mathjax]a+bx\in P \Leftrightarrow a>0 \lor(a=0 \land b\ge 0)[/mathjax]. Ale treba skontrolovat ci som sa nepomylil.
Offline
↑ Eratosthenes:
podla mna to P v povodnom prispevku definuje totalne usporiadanie, lebo bud a-b je z P alebo b-a.
Ale aj tak mame priklad netrivialneho komutativneho okruhu s jednotkou ktory nie je obor integrity, ale je totalne usporiadany.
Offline
Brano napsal(a):
↑ Eratosthenes:
podla mna to P v povodnom prispevku definuje totalne usporiadanie, lebo bud a-b je z P alebo b-a.
.
Přesně tak mám definováno uspořádání: [mathjax]a\le b\Leftrightarrow b-a\in P[/mathjax] a úplnost dokázanou tím, co píšeš: [mathjax]\forall a,b: a-b\in P \vee b-a\in P[/mathjax]
>> bez dodatocnych predpokladov to neplati.
Já jsem se pořád snažil přijít na něco, co ty dělitele vyloučí, protože nějaký protipříklad jsem hledal marně.
>> protipriklad mozu byt cele cisla so standardnym scitanim kde P su nezaporne cele cisla a nasobeenie je definovane tak, ze sucin lubovolnych dvoch prvkov je 0.
Toto je přesně ono, díky moc :-)
Nechám ještě otevřeno pro nějaké případné další postřehy.
Offline
Stránky: 1