Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Dobrý den, dokázal byste nekdo spočítat tuto úlohu? Jak určit rychlost větru (intenzitu) pro určitou osobu v uzavřeném prostoru, když v tom prostoru (ve větrném prostoru vetrneho tunelu)je v horizontální poloze? Musíme vzít v úvahu výšku, váhu, 0 znalost prostředí (nebude v rovnováze) také pružnost (jak se prohne, střed těla by měl být nejníže ) a pak hendikep (věk, postižení). Je to vůbec možné? Dekuji
Offline
Rekl bych, ze jedina moznost je dlouhodobe sbirat data o lidech a o nastaveni rychlosti vzduchu zkusenou obsluhou. Pak zkusit najit nejakou korelaci. Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze subliminalni zmeny polohy staci na znacnou zmenu padove rychlosti, tak bych se spis priklonil negaci te posledni myslenky :-)
Offline
↑ Aleš13:dekuji.
Offline
↑ BednaMarta:
Ahoj, nerozumím otázce - co znamená "rychlost větru pro určitou osobu"? Rychlost větru přece nezávisí na osobě, ale na konkrétním místě, kde tu rychlost měříme...
Offline
↑ Aleš13:
Ano, ale nevím čeho chce tazatelka dosáhnout. Ve větrném tunelu přece lze nastavit rychlost větru libovolně, tak proč se ptá "jaká bude rychlost větru..."? Nebo jde o nějakou mezní rychlost, kdy zkoumaný předmět "odletí"?
Offline
No dobře, první úkol je uhádnout, na co se tazatel vlastně ptá - ale aby to dávalo trochu smysl, tak předpokládám, že tunel musí být svislý a dotyčná osoba se v něm tedy má vznášet (ani nepadat dolů, ani neletět nahoru).
No a potom, síla, kterou působí tekutina na plochu se v principu spočítá dle vztahu:
Síla je v tomto případě tíha člověka, tedy F = mg, g je zhruba 10 (m/s^2)
Problém je v tom, že ta konstanta C není tak úplně konstanta, závisí na rychlosti, na hustotě a také hlavně na geometrii toho tělesa, které je obtékáno. Řádově se ale pohybuje v rozsahu 0.1 - 1.5. Při obtékání válce je to tuším C = 1.1, nebo přímo 1.0. Což u člověka (na placato) by mohlo být tak nějak podobně. Jakou má běžný člověk čelní plochu to ovšem netuším. Ale bude to asi něco pod metr čtverečný.
Takže úplně přesně to asi spočítat nejde, ale odhadnout to podle tohoto vztahu půjde.
No a nebo se to dá najít, parašutisté pokud vím vědí, jakou rychlostí zhruba padají. A to je kolem 50 m/s.
Offline
Stačí lievikovito rozširujúci sa komín z plexiskla. Zo spodu bude fúkať vietor. V určitej výške sa vyrovná váha človeka a sila vetra. Komín treba ociachovať.
Offline