Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 01. 2009 15:10

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Zajimava stereometricka uloha

Zdravim vas, kolegove, a preji hodne vypsanych tuzek (pri pocitani, samozrejme) do noveho roku!

Pres Vanoce jsem se trapil s touto ulohou, zatim ji nemam udelanu. Potrebuji to analyticky vypocitat, ale samozrejme jakekoli popostrceni by mi stacilo. Konkretni vypocty si udelam sam, jde mi spis o ideu, jak na to jit. Jsme v klasickem 3D prostoru, znaceni standardni.

I. Trojuhelnik ABC, zname delky jeho stran.

II. Tri vzajemne ruzne roviny $\sigma_i$, ($i=1,2,3$), vsechny kolme na $xy$ a vsechny obsahuji pocatek souradneho systemu.

III. V kazde rovine $\sigma_i$ mame kruznici $k_i$ s polomerem $r_i$. Pro zacatek muzeme uvazovat zjednoduseni: stredy kruznic v rovine $xy$. Stredy kruznic samozrejme take zname.

IV. Vime, ze trojuhelnik ABC lze umistit tak, ze $A\in\sigma_1$, $B\in\sigma_2$, $C\in\sigma_3$. Alespon jedno reseni existuje, to vime (trojuhlenik ma takove delky stran a stredy kruznic jsou umisteny tak, ze to jde).

Jak vypocitat polohy bodu A,B,C (jiz umisteneho trojuhelnika podle bodu IV)?

Diky za rady, napady, pripominky.

Offline

 

#2 10. 08. 2009 13:52 — Editoval musixx (10. 08. 2009 13:56)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Zajimava stereometricka uloha

Vidím, že přes prázdniny je tady tak trochu mrtvěji, tak jsem si vzpomněl na jeden svůj starší problém. Kdyby se třeba někomu chtělo...

Možná to původní zadání je až zbytečně komplikované. Je o to umístit trojúhelník známých rozměrů tak, aby každý jeho vrchol ležel na jedné ze tří kružnic v prostoru. Kružnice mají známé (nestejné) poloměry.

Možná zjednodušení:

1. kružnice leží v rovinách kolmých na xy
2. kružnice mají středy v xy
3. 1+2+roviny kružnic svírají mezi sebou 120°

Byl bych rád i za nápad jak na to při zjednodušeních.

Offline

 

#3 10. 08. 2009 14:36

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Zajimava stereometricka uloha

Body A,B,C mají celkem 9 souřadnic, tedy 9 neznámých. Z toho, že leží na kružnicích vyplývá 6 rovnic, z toho, že známe strany trojúhelníku další tři. Jde celkem o soustavu 6 kvadratických a 3 lineárních rovnic o 9 neznámých. Zkoušel jsi ji řešit?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#4 10. 08. 2009 14:48

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Zajimava stereometricka uloha

Obecně tedy máš středy kružnic $S_i[m_i,\,n_i,\,o_i]$, kružnice mají poloměry $r_i$, leží v rovině, která má normálový vektor $(\alpha_i,\,\beta_i,\,\gamma_i)$, vrcholy trojúhelníku označíme $[x_i,\,y_i,\,z_i]$ a trojúhelník má strany $a,\,b,\,c$. Máme teda soustavu devíti rovnic o devíti neznámých, o které víme, že má řešení.

$ (x_1-m_1)^2+(y_1-n_1)^2+(z_1-o_1)^2=r_1^2\nl (x_2-m_2)^2+(y_2-n_2)^2+(z_2-o_2)^2=r_2^2\nl (x_3-m_3)^2+(y_3-n_3)^2+(z_3-o_3)^2=r_3^2\nl \alpha_1(x_1-m_1)+\beta_1(y_1-n_1)+\gamma_1(z_1-o_1)=0\nl \alpha_2(x_2-m_2)+\beta_2(y_2-n_2)+\gamma_2(z_2-o_2)=0\nl \alpha_3(x_3-m_3)+\beta_3(y_3-n_3)+\gamma_3(z_3-o_3)=0\nl (x_1-x_2)^2+(y_1-y_2)^2+(z_1-z_2)^2=a^2\nl (x_2-x_3)^2+(y_2-y_3)^2+(z_2-z_3)^2=b^2\nl (x_3-x_1)^2+(y_3-y_1)^2+(z_3-z_1)^2=c^2\nl $

Vidím, že už Kondr odpověděl, tak jsem ji alespoň vypsal :-)

Offline

 

#5 10. 08. 2009 14:57 — Editoval musixx (10. 08. 2009 15:31)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Zajimava stereometricka uloha

↑ Kondr: ↑ BrozekP: Zdravím vás oba a díky za tip.

Tímto směrem jsem na to ještě nešel (s normálami rovin coby vstupem) a vypadá to minimálně hezky symetricky říct, že body leží na koulích a pak to doupřesnit na patřičné kružnice pomocí skalárního součinu.

Moje pokusy se zatím spíš držely toho, že jsem se snažil vrcholy trojúhelníka hledat na kružnicích ve tvaru $M_i\cdot(c_{ix}+r_i\cos\varphi_i,\ c_{iy}+r_i\sin\varphi_i,\ c_{iz})^T$ se známými maticemi $M_i$, čímž jsem měl jen tři neznámé, jenže zase jako argumenty goniometrických funkcí.

Je to ale už nějaká doba. V příštích dnech mrknu na váš tip a případně dám vědět. Zatím díky!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson