Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Ahoj,
platí následující hypotéza? Pro libovolná prvočísla p a q existují přirozená čísla k a n tak, že: a pokud ano, existuje takových k a n nekonečně mnoho?
Pokud věta neplatí, existuje nějaký protipříklad?
Díky
Offline
Trocha úvah:
Ten rozdíl bude nulový pouze tehdy, když bude p=q (to je jasné). Dále bude moct nabývat jedničky pouze tehdy, když bude jedno z prvočísel dvojka. Pokud se bude jednat o dvě různá lichá prvočísla, pak jejich rozdíl (i jejich mocnin) nemůže být menší než 2.
Budeme-li mít 2 prvočísla ve tvaru 6k+1, pak jejich rozdíl (i jejich mocnin) bude nejméně 6, protože umocněním opět vznikne číslo ve tvaru 6k+1. To je protipříklad. Konkrétní takovou dvojicí může být třeba 7 a 13.
Offline
Nechť p=2 a q=3. Zřejmě a . Snadno ověříme, že toto jsou pro malá jediná vyhovující . Pro vyšší k je a proto . Snadno ověříme, že možnost nepřichází v úvahu ani pro lichá ani pro sudá n, druhá možnost projde pouze pro sudá. Naopak uvážením mod 9 dostáváme, že k=3t. Řešíme proto . Nejsem si jistý, jestli je to správná cesta, ale myslím, že jsem někde viděl důkaz, že pro větší k už žádné n nenajdeme, takže check_drummerova hypotéza neplatí.
Offline
Díky za nápady. A co kdybychom dvojku na pravé straně poněkud pozměnili, např. zkoumaný výraz by měl tvar (při zachování ostatních uvedených podmínek):
kde úkolem je najít co nejmenší dvojici (d,c) reálných čísel - uspořádání dvojic uvažujeme lexikograficé - aby pro všechna p,q (spolu s platností ostatních podmínek úlohy) platila uvedená nerovnost (resp. uvést množinu dvojic (d,c), pro které nerovnost platí), případně ukázat, že žádná taková (d,c) neexistují.
Offline
Stránky: 1